Dzieciństwo pod afrykańskim niebem

Wykształcenie - możliwością wyrwania afrykańskich dzieci z nędzy i beznadziei

Głód, choroby, praca ponad siły, brak opieki i wykształcenia, samotność, lęk — z takimi problemami każdego dnia borykają się kilku- i kilkunastoletni mieszkańcy Czarnego Lądu. Statystyki są przerażające: co roku w państwach położonych na południe od Sahary z niedożywienia umiera 26 mln dzieci. Połowa dzieci pracuje zarobkowo. Są zatrudniane na budowach, w cementowniach, tkalniach dywanów, na plantacjach kawy i herbaty, w ulicznym handlu. Dziewczynki, mające 7, 9 lat, pracują jako służące po 10, 15 godzin dziennie. Afrykańskie miasta otaczają slumsy, w których dzieci dorastają bez szkoły, czas spędzają tułając się po ulicach, a wąchając klej zabijają głód. Nie mogą liczyć na rodziców, których zazwyczaj nie znają, ani na państwo, którego nie obchodzi ich los. Szansą na zmianę tej sytuacji jest stworzenie im możliwości zdobycia wykształcenia.

Afryka w statystyce

Kontynent o powierzchni 30,3 mln kilometrów kwadratowych zamieszkuje około 756 mln osób, co stanowi 13 proc. ludności świata. 40 proc. Afrykańczyków jest wyznawcami islamu, 28 proc. stanowią wyznawcy religii tradycyjnych, a 32 proc. — chrześcijanie, z czego 15 proc. należy do Kościoła katolickiego.

Kościół katolicki

W ostatnich latach Kościół w Afryce rozwija się dynamicznie — rocznie przybywa ponad 2 mln katolików. We wszystkich państwach afrykańskich są 444 diecezje katolickie, w których posługuje 513 biskupów (w tym 450 miejscowych), około 14 tys. kapłanów zakonnych i diecezjalnych, prawie 47 tys. sióstr zakonnych i około 6,5 tys. braci oraz 300 tys. świeckich katechetów i animatorów. Wzrasta liczba rodzimych powołań kapłańskich i zakonnych — w 128 seminariach duchownych do kapłaństwa przygotowuje się ponad 12 tys. kleryków, istnieje też wiele miejscowych zgromadzeń zakonnych. Kościół katolicki prowadzi w Afryce około 30 tys. szkół podstawowych, a także szpitale, ośrodki zdrowia, leprozoria oraz różnego rodzaju przytułki, sierocińce i schroniska.

Polscy misjonarze

W państwach afrykańskich pracuje 92 polskich księży diecezjalnych (tzw. fideidonistów), 442 księży i braci zakonnych, 317 sióstr oraz 17 osób świeckich. Najwięcej polskich misjonarzy posługuje w Kamerunie, Zambii, Kongo, Rwandzie, Republice Południowej Afryki i Tanzanii.

W wielu krajach na kontynencie afrykańskim nie ma obowiązku szkolnego, a 30 proc. dzieci nie uczęszcza do szkół, ponieważ brakuje pieniędzy na ich wybudowanie i utrzymanie albo rodziców nie stać na kształcenie dzieci. Misjonarze z Polski zakładają i utrzymują różne ośrodki edukacyjne, w których mali mieszkańcy Afryki znajdują opiekę, zdobywają wykształcenie i zawód. To otwiera im drogę do godnego życia w przyszłości. Brak wykształcenia jest jedną z głównych barier w rozwoju państw afrykańskich, dlatego potrzebne są działania ułatwiające żyjącym tam dzieciom dostęp do nauki.

Kościół w Polsce chce pomóc dzieciom w Afryce w zdobywaniu wykształcenia, dlatego w II niedzielę Wielkiego Postu przed wszystkimi świątyniami będą zbierane pieniądze na realizację przez polskich misjonarzy projektów edukacyjnych w Afryce. Obejmują one budowę i utrzymanie szkół misyjnych, zakup pomocy naukowych, opłatę czesnego itp. Pieniądze można też wpłacać na konto Krajowego Funduszu Misyjnego: Komisja Episkopatu Polski ds. Misji, ul. Byszewska 1, 03-729 Warszawa, nr konta: PeKaO SA I O/Warszawa 12401037-20025603-2700-401112-001, z dopiskiem: „Kościół w Polsce dzieciom w Afryce”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama