W rytm serca Jezusa (wprowadzenie - ks. Stanisław Groń SJ)

Fragmenty książki będącej zbiorem czytanek czerwcowych

W rytm serca Jezusa (wprowadzenie - ks. Stanisław Groń SJ)

Praca zbiorowa pod redakcją
Jadwigi Zięby

W RYTM SERCA JEZUSA

Czytanki czerwcowe

ISBN: 978-83-7505-770-6
wyd.: Wydawnictwo WAM 2011

Spis wybranych fragmentów
ks. Stanisław Groń SJ
Wprowadzenie
Jarosław Mikuczewski SJ
33 uderzenia Serca
Grażyna Berger
Miłość czy poznanie?

Wprowadzenie

(...) Jak jeleń dąży do świeżych wód zdroju,
Tak my w Sercu Jezusa szukamy pokoju.

Godzinki o Najświętszym Sercu Jezusa, Wrocław 1882

Ewangeliczna duchowość Serca Jezusa w naszych czasach przeżywa kryzys. Dzieje się tak nie dlatego, by wymowa Bożej miłości nie była czytelnym znakiem dla współczesnych. Na takie kryzysowe jej przeżywanie wpłynęło wiele czynników kulturowych i samo głoszenie Ewangelii, za mało uwzględniające współczesną wrażliwość, wyobraźnię i język ewangelizowanego człowieka.

Dziś o miłości wiele się mówi, pisze i tworzy genialne dzieła artystyczne. Innym razem mamy wrażenie kiczowatego przekazu zdominowanego codziennością i komercją. W rytm Serca Jezusowego dzisiaj niewielu wiernych potrafi się wczuć i owocnie korzystać z tej duchowości, aby w klimacie kochającego i zranionego Serca wielbić Trójjedynego Boga.

Każda inicjatywa, która przypomina i szerzy duchowość Serca Jezusa, jest ważna i godna polecenia. Książka W rytm Serca Jezusa, będąca zbiorem artykułów opublikowanych w latach 2006-1010 w katolickim miesięczniku Posłaniec, jest dziełem powstałym z przemyśleń licznych autorów. Są pośród nich ludzie świeccy, siostra zakonna, kapłani, a nawet jeden biskup i arcybiskup. Każdy z tych artykułów miał i nadal ma swój czas ewangelizowania. Ma też swoją misję do spełnienia teraz i w przyszłości. Przez cztery lata teksty te docierały do gorliwych czcicieli Bożego Serca prenumerujących „Posłańca” w Polsce i na obczyźnie. Teraz artykuły te, zebrane i uporządkowane w pewnym kluczu, tworzą wyjątkowy przekaz tematyczny. Zaprasza on ludzi z różnych środowisk, a nawet czytelników nie znających tej duchowości, aby się z nią zapoznali i ją praktykowali. Malarski obraz, gdy patrzymy na niego, potrafi skupić uwagę i zachwycić swoim pięknem. Jednak nieporównywalnie większego przeżycia doświadczamy, gdy w galerii sztuki podziwiamy wiele urzekających obrazów. Każdy z nich przemawia własną niepowtarzalną barwą i koncepcją artystyczną, a nawet treścią i bogactwem kompozycji. Na podobne duchowe przeżycie może liczyć czytelnik tej książki. Jej pięć rozdziałów: Hymn miłości, Tajemnica Serca, Dar Serca, Odpowiedź serc i Świadkowie Serca, podejmuje tematykę niezgłębionego bogactwa Miłości Serca Jezusa. Współczesny język teologiczny i bardzo przystępny przekaz treści wpisuje się w nową ewangelizację, a zaprezentowane sylwetki czcicieli Bożego Serca — niekiedy z minionych epok — i dziś potrafią swą charyzmą ubogacić ludzi XXI wieku.

Czytając tę książkę, z pewnością wielu zauważy świeży styl argumentacji w prezentowaniu wybranych zagadnień. Serce człowieka bije w odpowiednim rytmie, czasami przyśpiesza, innym razem lekko zwalnia, ale źle się dzieje, gdy wpada w arytmię lub przestaje bić! Potrzebna jest wtedy pomoc lekarska. W życiu duchowym każdy z nas potrzebuje rytmu wiary i Tego, który zapewnia jej należyty przepływ. Życie Boże trwa w nas, a Duch Święty umacnia je. Lektura tej książki może być duchową pomocą w należytym jego utrzymaniu.

Osiemnastowieczny wizerunek włoskiego malarza Pompejusza Hieronima Batoniego z kościoła del Gesu w Rzymie ukazuje Jezusa trzymającego w lewej ręce swe Serce, aby je ofiarować ludziom. Prawa zaś ręka wyciągnięta jest do człowieka, jakby chciała sięgnąć po jego serce. Te symboliczne gesty zawsze mogą być odczytane przez nas po lekturze tej książki jeszcze pełniej. Uformowane przez modlitwę życie sakramentalne i lekturę duchową nasze serce potrafi doskonale rozpoznać w sobie i w otoczeniu skarby Jezusowego Serca.

Pobożna książka towarzyszyła wielu świętym w historii rozwoju ich wiary. Tak było, gdy w czasie choroby, w okresie swej długiej rekonwalescencji, św. Ignacy z Loyoli z nudów sięgnął po Żywoty Świętych. Podobnie było w XVIII wieku, gdy Hiszpan, jezuicki kleryk Bernard Franiszek de Hoyos, przepisując dla swego przyjaciela fragmenty książki o Sercu Pana Jezusa Józefa de Galliffeta SJ De cultu Sacrosancti Cordis Dei ac Domini Nostri Iesu Christi zachwycił się tą duchowością. Zaczął więc przeszczepiać ją w osiemnastowiecznej Hiszpanii. Efekt jego wiary i hojnej łaski Boga mogliśmy poznać, gdy Kościół 18 IV 2010 roku w Valladolid ogłosił go błogosławionym.

Niniejsza książka ukazuje się w roku, gdy do chwały ołtarzy zostaje wyniesiony papież Jan Paweł II, gorliwy czciciel Serca Bożego. Jego słowo apostolskie przypomniało całemu Kościołowi duchowość tego Serca, a papieskie encykliki niejeden raz podejmowały to ważne zagadnienie. Na kartach tej publikacji, spotkamy się też z jego nauczaniem w postaci wybranych cytatów, uwzględniających interesującą nas tematykę.

Jest jeszcze jeden powód, aby zachęcić wszystkich do korzystania z tej książki, a jest nim jubileusz 140 lat edycji Posłańca Serca Jezusowego. Ten miesięcznik i ta książka, będąca syntezą współczesnego przekazu o Sercu Jezusa, niech zaciekawi wielu i rozgrzeje wiarą ich serca. Skutek działania łaski Boga w naszych rodzinach, wspólnotach i społeczeństwie z pewnością będzie widoczny.

Wszystkim życzę owocnej lektury.
ks. Stanisław Groń SJ

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama