Pięć tajemnic noworodka

Fragmenty książki "Od niemowlaka do przedszkolaka", będącej poradnikiem opisującym fazy rozwoju dziecka od okresu prenatalnego do 3 lat

Pięć tajemnic noworodka
Bogna Białecka
Od niemowlaka do przedszkolaka


ISBN: 978-83-7516-264-6
Wydawnictwo Święty Wojciech 2010


wybrane fragmenty:


Pięć tajemnic noworodka

—aden człowiek nie zrozumie, czym jest życie,
czym jest świat, czym jest cokolwiek, dopóki nie
będzie miał dziecka. Wtedy cały świat się zmienia
i nic już nie jest tak, jak było do tej pory.

Lafcadio Hearn

Tajemnica 1 — karmienie

Świeżo upieczone mamy, szczególnie jeśli przechodziły szkołę rodzenia, świadome są, że najlepszym pokarmem dla malucha jest mleko matki. Należy jednak zdać sobie sprawę, że mogą wystąpić kłopoty z karmieniem piersią. Wydzielanie mleka może być utrudnione lub wręcz zahamowane pod wpływem silnego stresu. A ponieważ noworodka, który już nauczył się pić z butelki, trudno jest przyzwyczaić do żmudnego ssania piersi, warto o właściwe karmienie zadbać od samego początku. Pobyt w szpitalu dla wielu osób jest bardzo stresujący, dlatego popularność zdobywają tzw. porody ambulatoryjne — tzn. takie, gdzie zaraz po porodzie mama i dziecko jadą do domu, bez kilkudniowego pobytu w szpitalu. Jest to powrót do znanego, a przez to odstresowującego środowiska, a przy właściwej opiece lekarskiej jest to też całkowicie bezpieczne — dlatego godne polecenia kobietom silnie przeżywającym emocje. Jeśli na drugi dzień po porodzie nadal nie pojawi się laktacja, warto prosić o jej farmakologiczne pobudzenie.

Tajemnica 2 — temperatura

Noworodki przyzwyczajone są do temperatury 36,6°C dlatego w pokoju noworodka powinno być ciepło (oczywiście nie 36°, lecz ok. 24°C). W cieple maluszek czuje się bezpieczny, przypomina mu to warunki z łona matki, będzie więc mniej płakać. Trzeba jednak pamiętać, by maleństwa nie przegrzać — u noworodków i niemowląt system termoregulacji jeszcze dobrze nie działa.

Tajemnica 3 — zapachy

Niewiele osób wie, że noworodki są wrażliwe na zapachy. Znane wonie uspokajają, dają poczucie bezpieczeństwa. Mama miesięcznej Martynki zauważyła, że gdy maluszek budzi się i płacze, nie zawsze potrzebne jest wzięcie na ręce i przytulenie, by dziecko powtórnie zasnęło. Czasem wystarcza położenie przy buzi córeczki koszulki przesiąkniętej zapachem mamy. Dziecko uspokaja się i zasypia pod wpływem znajomego zapachu. Dlatego, choć oczywiście czystość jest bardzo ważna w opiece nad noworodkiem, warto utrzymać rozsądny kompromis między praniem a zachowaniem znajomych zapachów w otaczającym maluszka świecie.

Tajemnica 4 — kontakt fizyczny

Noworodek zna rytm serca, dotyk i zapach swojej mamy. Jest to doskonały uspokajacz. Choć „mody” na wychowywanie dzieci się zmieniają — zalecenie, by niemowlak miał jednego, najczęściej się nim zajmującego opiekuna — pozostaje niezmienione. Gdy niemowlakiem zajmuje się na zmianę kilka osób — np. mama, tata i babcie — dziecko jest bardziej niespokojne i skłonne do przedłużającego się płaczu. W wielu krajach coraz bardziej popularne staje się nosidełko — chusta, pozwalająca na niemal ciągłe noszenie noworodka przy sobie, jednocześnie umożliwiająca zajmowanie się innymi rzeczami, np. przygotowaniem posiłku. Nie oznacza to oczywiście, że tylko jedna osoba powinna się dzieckiem zajmować i je przytulać. Tata, babcia, dziadek, rodzeństwo jak najbardziej mogą też dzidzię przytulać (dzieci oczywiście pod nadzorem dorosłego). Natomiast warto, by jedna osoba była tą, z którą kontakt fizyczny jest najczęstszy.

Tajemnica 5 — rytmy

Dochodzimy do ostatniego, najważniejszego czynnika zadowolenia noworodka. Maluszek w niezwykłym tempie uczy się kolejnych umiejętności. Choć dla obserwatora mija kilka miesięcy, zanim zauważy widoczne zmiany w zachowaniu, noworodek dokonuje ogromnego wysiłku poznawczego. Musi uporządkować chaos doznań i nauczyć się rozpoznawać pewne prawidłowości, np. rytm dnia i nocy. Dlatego warto mu to ułatwić, organizując kolejne dni według tego samego schematu. Stała godzina wstawania, pójścia spać wieczorem, spaceru, kąpieli itp. pomaga dziecku w uporządkowaniu doświadczenia. I chociaż dziecko potrafi oczywiście obudzić się o północy wypoczęte i gotowe do zabawy, a głodne bywa w każdej dowolnej porze, pilnowanie pewnych stałych rytmów pomaga w wykształceniu chociażby nawyku spania w nocy, a czuwania za dnia. Dodatkowo daje to maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i uspokaja go. Podsumowując: karmienie piersią, odpowiednia temperatura, znajome zapachy, przytulanie i powtarzający się schemat dnia wpływają na małego człowieka uspokajająco i wzbogacaj ą doświadczenie miłości rodzicielskiej.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama