Aukcja charytatywna 3 banknotów "Jan Paweł II"

O aukcji charytatywnej 11-25 listopada 2006

Warszawa, 13 listopada 2006 r.

Aukcja charytatywna 3 unikalnych banknotów „Jan Paweł II”

W sobotę 11 listopada rozpoczęła się wielka internetowa aukcja 3 unikalnych banknotów kolekcjonerskich „Jan Paweł II” wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Całkowity zysk z aukcji trafi na konto Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z przeznaczeniem na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.

Banknoty są unikalne z dwóch powodów. Po pierwsze mają wyjątkowe numery serii: po literach JP — nawiązujących do inicjałów Papieża — następuje ciąg siedmiu cyfr. Na licytowanych banknotach są to numery zawierające daty urodzin i śmierci Jana Pawła II: JP0180520 i JP0020405. Na aukcję trafił także milionowy banknot tej emisji — JP1000000. Drugi powód, dla którego wystawione na aukcję banknoty mają szczególna wartość, to podpisy na specjalnym etui, w które każdy banknot jest opakowany. Złożyli je odręcznie abp Józef Kowalczyk — Nuncjusz Apostolski, abp Józef Michalik - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Leszek Balcerowicz - Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Aukcja prowadzona jest w największym polskim serwisie aukcyjnym — Allegro.pl. Rozpoczęła się w sobotę 11 listopada o godzinie 11:30 na stronie www.allegro.pl/banknot i potrwa 14 dni. Banknoty „Jan Paweł II” mają nominał 50 zł. Licytacja rozpocznie się o sumy wywoławczej 90 złotych, czyli od ceny, po jakiej banknot jest sprzedawany w NBP.

Banknot "Jan Paweł II" jest pierwszym w historii Polski banknotem kolekcjonerskim. Na stronie przedniej banknotu został umieszczony portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim, natomiast na odwrotnej pamiętna scena spotkania Ojca Świętego z kard. Stefanem Wyszyńskim podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II. Banknot został wyemitowany w 2 mln sztuk w dniu 16 października 2006 roku, czyli w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża.

Więcej informacji o banknocie znaleźć można na stronie internetowej: www.numizmatyka.nbportal.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama