Castel Gandolfo 1990

Wspomnienie audiencji papieskiej dla uczestników XII Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie z 16 września 1990

Castel Gandolfo 1990

W niedzielę 16 września 1990, raniutko, modliliśmy się w prywatnej kaplicy Ojca Świętego. Msza św. celebrowana przez Jana Pawła II pozostanie dla nas niezapomnianym przeżyciem. Byliśmy świadkami Jego głębokiej modlitwy do Chrystusa, Zbawiciela ludzkości.

Prywatna kaplica papieska upamiętnia dzieje historii naszej Ojczyzny. To abp. Achille Ratti, wielki przyjaciel Polaków — były nuncjusz apostolski w Polsce, przyszły papież Pius XI — ozdobił ołtarz wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej, a ściany tej kaplicy freskami przedstawiającymi obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku, oraz Cud nad Wisłą w 1920 roku.

Specjalna audiencja rozpoczęła się po Mszy św. Jan Paweł II przywitał się osobiście z każdym i chwilę z nim porozmawiał. Różaniec otrzymany z rąk Karola Wojtyły —Przewodnika na Stolicy Apostolskiej jest i będzie najwartościowszym prezentem w naszym życiu.

Słowa Papieża wypowiedziane do uczestników XII Sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie — w Domu Polskim na Via Cassia 1200. w Rzymie — szczodrze wynagradzają wkład pracy kustoszy, bibliotekarzy, archiwistów i wolontariuszy w trosce o zachowanie dziedzictwa kultury polskiej, Jan Paweł II. powiedział m. in.:

„W tych dokumentach żyje naród w swoich pokoleniach, w swoich doświadczeniach różnorodnych, bardzo często bolesnych ale ostatecznie zwycięskich, jak choćby i druga wojna światowa, która po pięćdziesięciu latach zakończyła się jednak zwycięstwem (...) To też o czymś świadczy, że ludzie nie mogą żyć bez tego, co było, bez historii, bez przeszłości. Taki jest człowiek. Bardzo jestem państwu wdzięczny (...) Szczęść Boże. Szczęść Boże dla Waszych rodzin, dla waszych środowisk, dla waszych instytucji Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama