Wizyta duszpasterska Benedykta XVI w Neapolu

Kronika wizyty Papieża w Neapolu (21.10.2007)


Kronika

W niedzielę 21 października 2007 Benedykt XVI złożył wizytę duszpasterską w Neapolu. Neapol to ogromna, licząca ponad 3 mln mieszkańców metropolia, jeden z największych portów Włoch, stolica Kościoła, który był świadkiem apostolskiej działalności św. Pawła i wydał w ciągu wieków wielu świętych.

Papieska wizyta zbiegła się w czasie z międzyreligijnym spotkaniem zorganizowanym w tym mieście przez Wspólnotę św. Idziego.

Papież przyleciał do Neapolu helikopterem, który wylądował w neapolitańskim porcie. Oprócz przedstawicieli miejscowego Kościoła witały go najwyższe władze państwowe z premierem rządu Romanem Prodim na czele. Samochodem panoramicznym Papież przejechał na Piazza del Plebiscito, największy plac w mieście, na którym przed bazyliką św. Franciszka z Paoli ustawiono ołtarz polowy. Po przybyciu na miejsce przywitał się z uczestnikami międzyreligijnego spotkania, którzy uczestniczyli w papieskiej Eucharystii. Byli wśród nich m.in. ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, prawosławny arcybiskup Cypru i Nowej Justyniany Chryzostom II, ormiański Katolikos Cylicji Aram I, zwierzchnik Wspólnoty anglikańskiej abp Rowan Williams oraz sekretarz generalny Ekumenicznej Rady Kościołów Samuel Kobia. Przed Mszą św. Papież spotkał się w bazylice św. Franciszka z Paoli z byłym metropolitą Neapolu kard. Michele Giordanem.

O godz. 10 na placu przed bazyliką rozpoczęła się Eucharystia. Z Papieżem koncelebrowało 8 kardynałów i ponad 40 biskupów. Na zakończenie liturgii Ojciec Święty odmówił modlitwę «Anioł Pański». Następnie samochodem panoramicznym objechał centrum miasta, gdzie pomimo deszczowej pogody mieszkańcy tłumnie wylegli na ulice.

O godz. 13 Papież przybył do wyższego seminarium duchownego w dzielnicy Capodimonte, gdzie wygłosił przemówienie do uczestników międzyreligijnego spotkania.

Międzyreligijne spotkania, organizowane co roku przez katolicką Wspólnotę św. Idziego, nawiązują do Światowego Dnia Modlitwy o Pokój, który odbył się z inicjatywy Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 r., i są jego swoistą kontynuacją. Ich forma wyraźnie nawiązuje do spotkania asyskiego. Przedstawiciele różnych religii modlą się o pokój zgodnie z własną wiarą i według własnych tradycji, starając się dochować wierności idei Jana Pawła II, który w 1986 r. w Asyżu powiedział: «To, że przybyliśmy tutaj, nie znaczy, że zamierzamy szukać religijnego porozumienia lub dyskutować na temat naszych przekonań. Nie znaczy też, że religie mogą pojednać się z sobą na płaszczyźnie wspólnego zaangażowania w realizację ziemskiego planu, który stałby się ważniejszy niż one same. (...) Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem — i na tym właśnie polega jego prawdziwe znaczenie dla współczesnych ludzi — że ludzkość, w całym jej zróżnicowaniu, angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł, tam gdzie się kształtuje świadomość i znajduje swe oparcie moralne działanie ludzi».

Międzyreligijne spotkania, połączone z modlitwą o pokój, organizowane są co roku w innym mieście. Gospodarzem pierwszych dwóch (w 1987 i 1988 r.) była rzymska Wspólnota św. Idziego. Kolejne odbyło się 1 września 1989 r. w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Warszawie i było połączone z pielgrzymką do Oświęcimia. Następne były organizowane w Bari, na Malcie, w Brukseli, Mediolanie, Asyżu, Florencji, Rzymie, Padwie i Wenecji, Bukareszcie, Genui, Lizbonie, Barcelonie, Palermo, Akwizgranie, Mediolanie, Lyonie, Waszyngtonie i Asyżu.

Tegoroczne spotkanie odbywało się w Neapolu w dniach 21-23 października, pod hasłem: «Aby świat był wolny od przemocy — dialog religii i kultur». Wśród zwierzchników religijnych, którzy przybyli do Neapolu, byli m.in. ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, zwierzchnik Wspólnoty anglikańskiej abp Rowan Williams, sekretarz generalny Ekumenicznej Rady Kościołów Samuel Kobia, aszkenazyjski główny rabin Izraela Yona Metzger. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz Republiki Włoskiej z prezydentem Giorgiem Napolitanem i premierem Romanem Prodim.

Po spotkaniu z przedstawicielami różnych religii w «Aula Magna» Benedykt XVI spożył z nimi obiad.

Tuż przed opuszczeniem seminarium Ojciec Święty spotkał się z jego gospodarzami: wspólnotą seminarzystów i profesorów oraz z osobami, które przygotowały obiad. Papieża pożegnano słynną neapolitańską piosenką «O sole mio».

Na zakończenie wizyty w Neapolu Benedykt XVI udał się do katedry, gdzie modlił się przed relikwiami św. Januarego, głównego patrona miasta.

Św. January, który był biskupem Benewentu, miasta położonego 90 km na wschód od Neapolu, urodził się ok. 275 r., a zmarł prawdopodobnie 19 września 305 r. w Puteoli, na przedmieściach Neapolu. Jego kult poświadcza list Uraniusza z 432 r. i fresk z V w. w katakumbach w Puteoli, gdzie został pochowany. Istnieją dwie wersje jego męczeństwa. Według pierwszej, opartej na «Passio» z VII w., został ścięty w czasie prześladowań za panowania Dioklecjana. Według drugiej wersji, utożsamiającej patrona Neapolu z Januarym, o którym mówią kanony synodu w Sardyce z 343 r., był prześladowany przez arian.

Główny patron Neapolu zawdzięcza swoją sławę tzw. «cudowi św. Januarego», polegającemu na tym, że jego skrzepnięta krew, przechowywana w dwóch hermetycznie zamkniętych ampułkach, trzy razy w roku upłynnia się. Odbywa się to: 19 września — w liturgiczne wspomnienie świętego, w pierwszą niedzielę maja — rocznicę przeniesienia relikwii, oraz 16 grudnia — na pamiątkę uratowania Neapolu od skutków wybuchu Wezuwiusza.

Relikwie św. Januarego znajdują się w neapolitańskiej katedrze od 1497 r. Jego ciało spoczywa w renesansowej krypcie pod głównym ołtarzem (zwanej Cappella del Succorpo), którą na zamówienie kard. Oliviera Carafy wykonał Tommaso Malvisto. Relikwie krwi i głowy przechowywane są natomiast w bocznej kaplicy, wybudowanej na początku XVII w. jako wotum za ocalenie miasta od dżumy; w tej właśnie kaplicy modlił się Ojciec Święty.

Z katedry Papież udał się samochodem panoramicznym do portu, skąd helikopterem odleciał do Watykanu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama