I ty możesz zostać świętym!

4 czerwca 2011 roku. Jeszcze nie nastał świt, gdy pierwsze grupy młodzieży zbliżały się do celu podróży

Tak naprawdę liczy się świętość. Jana Pawła II, twoja, moja, każdego człowieka. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Początkiem tej drogi jest Chrzest Święty. U źródeł Chrztu Polski, na polach lednickich, tysiące młodych ludzi przypominało sobie o tej niezwykłej prawdzie. Zgromadzony, radosny tłum dziękował za beatyfikację Jana Pawła II, odkrywając jednocześnie, jak dążyć do świętości…

I ty możesz zostać świętym!

<- Eucharystię celebrował Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk w towarzystwie ponad dwóch tysięcy księży

„Tobie dam klucze Królestwa”

4 czerwca 2011 roku. Jeszcze nie nastał świt, gdy pierwsze grupy młodzieży zbliżały się do celu podróży. Lednica przywitała ich wschodem słońca. A później czekanie na otwarcie pól, które nastąpiło o godz. 8.00. Każdy, kto wchodził na lednickie pola, oddawał klucze do swego serca. W zamian otrzymywał klucz do Nieba z cytatami: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” (JPII) oraz „Tobie dam klucze Królestwa” (Mt 16,19). Do akcji „Klucze” włączyło się również wiele miast papieskich i wojewódzkich. Lednica otrzymała też specjalne klucze od polityków, ludzi kultury i sportu oraz świata mediów. W ten symboliczny sposób otwieramy się na innych ludzi, na wiarę i na Jezusa Chrystusa.

Od godz. 10.00 Pan Bóg szczególnie mocno wchodził ze swoją łaską do serc młodych ludzi, którzy Jemu oddali klucz do duszy w sakramencie Spowiedzi. Ta Boża łaska rozlewała się od rana do wieczora. Księża spowiadali nieustannie, przez co, na każdym kroku, można było doświadczać mocy Bożego miłosierdzia. Gorąca była więc nie tylko pogoda, ale gorące były ludzkie serca, których ok. 10.30 było już na polach lednickich ponad 30 tysięcy…

I ty możesz zostać świętym!

Opoka włączyła się w lednicką akcję "Klucze", ofiarowując klucz otwartości na Chrystusa ->

Moc wdzięczności

Hasłem przewodnim XV Lednicy były słowa: „JP II – liczy się świętość”. O 11.00 wyemitowano na telebimach film o Wielkim Papieżu. Czuło się jego obecność, a w sercach budziła się wdzięczność za osobę nowego błogosławionego. W samo południe ledniccy tancerze wyszli na Drogę III Tysiąclecia. Wszyscy nauczyli się nowego tańca do przewodniej piosenki Siewców Lednicy, „Jesteśmy mocni”. I już po chwili cały tłum tańczył i śpiewał radośnie: Musimy być mocni wiarą i nadzieją, tego nas uczyłeś przez szeregi lat. Nic nas nie wstrzymało w pogoni za Tobą, a Ty szukałeś nas. Oczywiście, nie trudno się domyślić, jaka osoba zainspirowała o. Jana Górę do napisania tych słów. Bł. Jan Paweł II szukał nas, a na Lednicę przyszło dziękować za jego beatyfikację w sumie ok. 80 tysięcy młodych ludzi. To pokazuje, że pokolenie JP II jest wciąż mocne! Wiarą, nadzieją i miłością.

Modlitwa różańcowa była szczególnie bliska Papieżowi Polakowi. Nie mogło więc jej zabraknąć na polach lednickich. Towarzysząca jej głęboka refleksja, poruszyła serce niejednego człowieka. – Ta modlitwa bardzo wiele mi dała. Utkwiła mi w pamięci – mówił jeden z uczestników spotkania. Jana Pawła II nazywa się też człowiekiem miłosierdzia. Stąd Koronka rozbrzmiewała w tym dniu z ogromną mocą. Modlono się za kapłanów, siostry, małżeństwa, ludzi samotnych i cierpiących, zagubionych w wierze, a także… fanów Siewców Lednicy na facebooku, w ramach wdzięczności za ich modlitwę i obecność. Na tym jednak moc modlitwy się nie skończyła, wręcz przeciwnie. Dopiero się zaczęła, bo tuż po Koronce odśpiewano Litanię do bł. Jana Pawła II. Pierwszy raz w historii Lednicy wszyscy mogli zwracać się do niego: Módl się za nami!

Helikopter JP II i osiem pereł

– Proszę o oklaski, Prymas Polski jedzie! – nawołuje o. Jan Góra, pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem Lednicy 2011. Abp Józef Kowalczyk przybył na lednickie pola bryczką w towarzystwie ułanów. Zaraz za nim nadleciał helikopter JP II. Był to ten sam helikopter, z którego w 1997 roku przemawiał Papież Polak. Była to szczególnie wzruszająca chwila dla tych osób, które były obecne na Lednicy wtedy i dziś. Podobnie jak kiedyś, śmigłowiec trzykrotnie okrążył lednickie pola, pozdrawiając uczestników. Popłynęły wspomnienia niezwykłych chwil. Kolejny powód do dziękczynienia. I tak oto latający dookoła helikopter, rozpoczął oficjalnie XV Spotkanie Młodych. Kiedy odleciał, delegacje kroczące Drogą III Tysiąclecia, przyniosły ofiarowane klucze dla młodzieży lednickiej. Prymas powitał wszystkich zgromadzonych ciepłymi i radosnymi słowami. – Przyprowadził was tutaj bł. Jan Paweł II, przyprowadził, abyście podziękowali Bogu – mówił.

I ty możesz zostać świętym!

<- Drogą III Tysiąclecia przeszły tradycyjnie Orły Lednicy

Na tegorocznej Lednicy „wyłowiono” osiem duchowych pereł. Pierwszą perłą był Chrzest. Abp Dominik Duka, Prymas Czech, poprowadził nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Księża przynieśli do sektorów wodę, którą pokropieni zostali uczestnicy. Obmyli sobie twarze, czyniąc przy tym znak krzyża. – To było ważne przeżycie, bo dzięki temu jeszcze mocniej uświadomiłam sobie w czyje Imię nasz kraj przyjął tutaj Chrzest, a także w czyje Imię ja sama kiedyś zostałam ochrzczona. To zobowiązuje do dawania świadectwa w tych niełatwych czasach – powiedziała uczestniczka. Kolejne perły, czyli przesłania Jana Pawła II do młodzieży, były równie istotnym, duchowym przeżyciem.

Wezwani do świętości

Szczytem spotkania była wieczorna Eucharystia, wprowadzająca wszystkich w uroczystość niedzielną. Celebrował ją Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, a towarzyszyło mu ponad dwa tysiące księży. Kazanie wygłosił Jacek Salij OP, nawiązując do uroczystości Wniebowstąpienia. – Tak się cudownie złożyło, że właśnie w dniu dzisiejszym, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, zebraliśmy się, aby dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II – mówił do zgromadzonych na polach lednickich o. Salij. Dodał, że Pan Jezus w swojej Boskiej naturze nie potrzebował żadnego wywyższenia. - On nie przestał być Bogiem prawdziwym, równym Ojcu i zjednoczonym ze swoim Ojcem nawet wtedy, kiedy wisiał na Krzyżu. Wniebowstąpienie jest wywyższeniem naszej ludzkiej natury. Tak, to jest wywyższenie Syna Bożego w Jego ludzkiej naturze, Syna Bożego jako człowieka, bo On został wywyższony po to, abyśmy wszyscy zostali wywyższeni – podkreślał dominikanin. Dodał także, że Jezus pragnie, byśmy doszli do Boga. Byśmy byli w Bogu, tak jak On jest w swoim Ojcu, czyli byli święci. – Słowo Boże nie zostawia tutaj wątpliwości: „Albowiem wolą Bożą jest uświęcenie wasze”. Teraz cytuję inne miejsce Nowego Testamentu „Każdy kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się. Podobnie jak On jest święty”. Spróbujmy sobie uprzytomnić to niesamowite, po ludzku niemożliwe powołanie, że my, że ty, że ja, że każdy z nas może być święty! Rzecz jasna, nie zależy to od naszego postanowienia. Rzecz jasna, że jest to niezasłużonym darem Bożym, który możemy otrzymać, dzięki Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi. Ale my jesteśmy wezwani do świętości! To, co jest hasłem naszego dzisiejszego spotkania – ostatecznie liczy się świętość! – nawoływał dominikanin. Nawiązywał, oczywiście, także do postaci i słów nowego błogosławionego, Jana Pawła II. Papież przypomniał nam kiedyś, że początkiem drogi do świętości jest Chrzest. Jakże szczególnie mocno wybrzmiało przypomnienie tych jego słów w miejscu, gdzie Polska rozpoczęła swoją chrześcijańską drogę. O. Salij powiedział także, że w tym miejscu dziękujemy nie tyle za beatyfikację papieża, ale za to, że w beatyfikacji Kościół uznał i umożliwia otwarte głoszenie dziękczynienia Panu Bogu za ten wielki dar, jakim był dla nas wszystkich Jan Paweł II.

Nowy błogosławiony był człowiekiem Bożej odwagi. Zachęcał i nas, byśmy się nie lękali. O tym mówi także jedna z lednickich pieśni, której refren brzmi: Nie lękajcie się, nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Stąd zaraz po Mszy Świętej i wysłuchaniu przemówienia papieża Benedykta XVI z telebimu, cała młodzież ponownie, głośno i odważnie, wybrała Chrystusa na swojego Pana. A później znowu tańce, znowu śpiew, dalsza radość… Błogosławieństwo narzeczonych, adoracja Najświętszego Sakramentu i wreszcie symboliczne przejście przez Bramę – Rybę. Wybór Jezusa Chrystusa kolejny raz został potwierdzony. Słuchaj… Pan jest naszym Bogiem… Jedynym!.


Wypowiedzi uczestników tegorocznego spotkania na polach lednickich:

I ty możesz zostać świętym!

Łukasz: Na Lednicę wybrałem się z zespołem „RiO Gospel”. Posługiwaliśmy tutaj jako tancerze. Ja przyjechałem na lednickie pola trzeci raz. Od początku jestem tancerzem, więc nie wyobrażam sobie Lednicy inaczej, jak właśnie przez posługiwanie tańcem. Dużo więcej doświadczam, patrząc na tłum ludzi z tej „drugiej strony”. Kiedy ja tańczę na Drodze i widzę tych ludzi, którzy tańczą w sektorach, to czuję ogromne uniesienie, wewnętrzną radość i szczęście. Jest to dla mnie coś niezwykłego – takie dotknięcie Bożej radości. Na Lednicy można czuć Ducha Świętego, jak przechadza się między ludźmi. Np. przechodzi się przez pola i widzi się, jak kapłan spowiada jakąś osobę, a za chwilę parę metrów dalej ktoś dostaje także rozgrzeszenie. Dla mnie to niesamowite, że Duch Święty pojawia się w tak różnych momentach i różnej formie. Taka bliskość Boga na Lednicy.

I ty możesz zostać świętym!

Barbara: Obecna Lednica dała mi niesamowite poczucie wdzięczności, chociażby ze względu na przegląd przesłań bł. Jana Pawła II. Czuję w sercu taką ogromną wdzięczność za cały jego pontyfikat, jak i za wszystkie słowa, które do nas kierował. Ten dzień mogłam przeżyć jako wielkie dziękczynienie i śpiewanie Bogu „Te Deum” za Jego miłosierdzie, za Jego łaskawość. To właśnie było dla mnie najpiękniejsze.

opr. aś/aś

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama