Chrześcijański "National Geographic"

O ilustrowanym magazynie "Miejsca Święte", wydawanym przez pallotynów

Chrześcijański "National Geographic"

Michał Wojciechowski

Chrześcijański „National Geographic”


W XIX wieku w Ameryce powstało pierwsze pismo ilustrowane, poświęcone geografii i podróżom, National Geographic. Istnieje ono do dziś, także w wersji polskiej. Stało się przykładem dla mnóstwa tego rodzaju czasopism krajoznawczych. Na zwiedzanie świata nas na ogół nie stać, ale przy takiej lekturze możemy w wyobraźni zrobić mnóstwo wycieczek.

W Polsce mamy od ponad dziesięciu lat ilustrowany magazyn, poświęcony wędrowaniu chrześcijańskiemu, zatytułowany Miejsca Święte. Jest to miesięcznik, pojedynczy numer liczy 48 stron i kosztuje 7,50 zł. Wydają go księża pallotyni w Warszawie, a przeznaczony jest przede wszystkim dla uczestników i miłośników pielgrzymek. Ale pielgrzymki to taka pobożna turystyka. Kto poznaje miejsca związane z dziejami biblijnymi i historią chrześcijaństwa, poznaje zarazem świat i ludzi wokół.

Jest to więc w gruncie rzeczy udany chrześcijański magazyn geograficzny, turystyczny i historyczny. Bogate ilustracje i sposób pisania wzorują się na dobrych czasopismach krajoznawczych i religijnych. Tematyka obejmuje chrześcijańskie miejsca święte, szlaki i pamiątki. Pozwala to łącznie na lekturę przyjemną i ciekawą.

Poszczególne numery mają zwykle jeden główny temat. Może to być jakiś kraj na świecie, na przykład w grudniu 2007 była to Armenia, pierwsze w historii państwo chrześcijańskie. Wtedy numer opisuje jego dzieje, z uwzględnieniem rozwoju chrześcijaństwa, chrześcijańskie pamiątki, szlaki pielgrzymkowe. Może to być też ważne chrześcijańskie miasto lub region.

Może to być jedna polska diecezja. Na przykład dwa lata temu wyszedł numer o archidiecezji warmińskiej. Przedstawiono w nim historię Warmii, wybitne postacie z jej dziejów oraz liczne warmińskie zabytkowe kościoły i sanktuaria. Nie zapomniano o poezji ani o krajobrazach.

Inne numery skupione są wokół znanych świętych — ostatnio było o św. Pawle apostole i o św. Dominiku. Artykuły omawiają wtedy ich życie i naukę oraz miejsca z nimi związane, ewentualnie poświęcone im kościoły i dzieła sztuki.

Do tego dochodzą pojedyncze artykuły na rozmaite tematy, na przykład o postaciach biblijnych, o pielgrzymkach papieskich, o mniej znanych miejscach w Polsce i świecie (parafie, klasztory i inne), o pielgrzymkach. Jest rubryka nowin z Jasnej Góry. Są wreszcie informacje o pielgrzymkach organizowanych przez duszpasterstwo księży pallotynów. Ilustracje to najczęściej fotografie kościołów i innych miejsc świętych, ale także krajobrazy, ludzie na pielgrzymkach, oraz dzieła sztuki. Kto lubi poznawać świat, na pewno się nie znudzi...

Źródło: „Posłaniec Warmiński” 2008 nr 4; wykorzystano za zgodą autora.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama