Weekend we dwoje

O ruchu "Spotkań Małżeńskich" w Polsce

Opole od 14 do 16 września 2001 r. gościć będzie liderów i animatorów ruchu „Spotkania Małżeńskie” z Polski, Litwy, Łotwy, Mołdawi, Rosji, Rumunii, Ukrainy. Co dwa lata odpowiedzialni za rozwój ruchu mającego za zadanie umacnianie życia małżeńskiego spotykają się by modlić się i wymieniać doświadczenia. Udział w zjeżdzie zapowiedział abp Alfons Nossol i bp Jan Kopiec.

W Polsce ruch „Spotkania Małżeńskie” jest integralną częścią duszpasterstwa rodzin, należy do Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, we wszystkich krajach działa za zgodą biskupów diecezji. Formacja animatorów opiera się na nauce Kościoła na temat małżeństwa i rodziny oraz uwzględnia wiedzę z zakresu psychologii komunikacji interpersonalnej.

Pierwsze rekolekcje dla małżeństw, w formie eksperymentalnego weekendu, przygotowano w 1977 roku w Laskach koło Warszawy na podstawie programu ruchu „Marriage Encounter”.

Do połowy sierpnia 2001 roku odbyło się w Polsce około 850 serii rekolekcji, w których uczestniczyło blisko 12 tysięcy małżeństw. Ruch rozwijany jest w w siedemnastu ośrodkach w Polsce. Zespół animatorów składa się z około 150 małżeństw i 40 kapłanów.

„Spotkania Małżeńskie” są ruchem rekolekcyjnym i formacyjnym. Dążą do odnawianie i pogłębianie więzi małżeńskiej, i łączności z Bogiem. Podstawą formacji są trzydniowe rekolekcje weekendowe, rozpoczynające się w piątek po południu i kończące się w niedzielę. Rekolekcje prowadzą księża i trzy wcześniej do tego przygotowane pary małżeńskie. — Udział w nich może wziąć każde małżeństwo — wyjaśniają liderzy Teresa i Józef Jurosowie z opolskiego ośrodka. — Małżeństwo podejmuje osobistą pracę nad umocnieniem wzajemnej więzi, stąd wymóg obecności obojga, i odnowieniem swej relacji z Panem Bogiem. Proponuje się małżonkom podjęcie dialogu, w którym równie ważne jak mówienie, jest uważne słuchanie drugiej osoby.

„Jechałam tu w poczuciu, że jestem święta i że to mąż powinien się nauczyć mnie kochać. Przekonałam się jednak, że — jeśli chcę być kochana — muszę najpierw nauczyć sią kochać jego”, „Odkryłem, że można powiedzieć partnerce rzeczy bardzo trudne i bardzo przykre nie obrażając się i nie obwiniając nawzajem” — to tylko niektóre ze świadectw zapisanych w księdze pamiątkowej.

— Program spotkań weekendowych jest tak ułożony, że pozwala każdemu małżeństwu odnaleźć w nim coś dla siebie niezależnie od wieku, stażu, wykształcenia, skali uczuć i problemów łączących lub dzielących męża i żonę. Te spotkania nie rozwiązują konkretnych problemów, ale dają do nich klucz, którym jest dialog — stwierdza Jerzy Grzybowski, wraz żoną Ireną krajowy moderator „Spotkań Małżeńskich”.

Od kilku lat wdrażane są nowe programy „Spotkań Małżeńskich”, wśród nich rekolekcje dla par żyjących w związku niesakramentalnym i rekolekcje dla narzeczonych realizowane pod nazwą „Wieczory dla Zakochanych”.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama