Kraje kandydujące – Bułgaria

Opis krajów kandydujących wraz z Polską do przystąpienia do Unii Europejskiej w maju 2004 - Bułgaria.

Termin i wynik referendum (kliknij)

Dane podstawowe:

Powierzchnia: 110,993 km kwadratowych.

Ludność: 8 milionów

Stolica: Sofia

Ustrój: Republika Parlamentarna

Większość obywateli Bułgarii mieszka w miastach. 85% Bułgarów to wyznawcy Prawosławia a 13% Islamu. Mniejszości narodowe w Bułgarii to przede wszystkim: Turcy (niecałe 10%) oraz Romowie (nieco ponad 3%).

Krajobraz Bułgarii jest bardzo urozmaicony — od średniej wielkości szczytów górskich na północy i poludniu kraju do wybrzeży Morza Czarnego na wschodzie kraju, które slynie z pięknych plaż, tak drogich Polakom przed rokiem 1989, kiedy wyjazdy na Zachód były bardzo utrudnione. Zresztą teraz przemysł turystyczny w Bułgarii zaczyna się odradzać. Morze Czarne i Śródziemne ma też duzy wpyw na klimat w południowej części kraju; w pozostałej dominuje pogoda kontynentalna ze średnia temperaturą dobową w skali roku w wysokości około 10.5 stopnia C.

Bułgarii jest jednym z najstarszych europejskich krajów, jako że jego powstał w 681 roku i aktualnie jest bardzo znana z dużej ilości zabytków, rozwoju turystyki oraz innych obiektów jak np. Parki narodowe wpisane na liste UNESCO. Bułgaria słynie najbardziej z pięknych szczytów górskich z jednej strony oraz plaż Morza Czarnego z drugiej a Różaną Kotlina to miejsce produkcji oleju różanego wykorzystywanego do produkcji perfum w samej Bułgarii jak i w innych państwach świata. Innym znanym „towarem eksportowym” tego kraju jest muzyka folkowa wydawana przez znane z tej działalności wydawnictwo Gold Record. Podstawa portfela eksportowego Bułgarii to przede wszystkim wyroby przemysłu lekkiego, żywność oraz znane bardzo dobrze w Polsce wina.

Bułgaria jest Republiką Parlamentarną opartą o brzmienie Konstytucji, która obowiązuje od roku 1991 i reprezentuje wszystkie podstawowe wartości nowoczesnej demokracji. Parlament składa się z 240 deputowanych, którzy wybierani są co 4 lata a partie i koalicje muszą pokonać 4% próg wyborczy. Głową Państwa jest Prezydent wybierany co 5 lat w wyborach bezpośrednich na maksymalnie dwie kadencje (podobnie jak w Polsce — przyp. Red). Prezydent jest również Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, powołuje Premiera, wyznacza daty wyborów i referendów itp.

Rada Ministrów, której przewodniczy Premier jest głównym ciałem władzy wykonawczej a jej Przewodniczący wybierany jest spośród najliczniejszej w Parlamencie partii politycznej.

Od poważnego kryzysu gospodarczego, jaki miał miejsce w latach 1996-1997, Bułgaria zdołała osiągnąć stabilizację makroekonomiczną oraz ustanowić stabilna walutę i niskie stopy procentowe. Wzrost gospodarczy w roku 1999 wyniósł 2,4 PKB, w roku następnym 5,8 by w roku 2001 spaść do poziomu 4,5 (w pierwszym kwartale).

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama