TV bez telewizora

O mozliwościach odbioru telewizji komputer PC za pomocą karty audio-wideo.



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

TV bez telewizora

Marcin Lejman

Telewizor w komputerze przyda się, gdy nie chcesz tracić czasu na ciągłe wstawanie od peceta w celu obejrzenia na przykład aktualnych wiadomości.

Dostępne są dwa rodzaje tunerów telewizyjnych. W jednej grupie znajdują się urządzenia przystosowane do współpracy z sygnałem analogowym (np. z telewizji kablowej), a w drugiej - urządzenia cyfrowe, podłączane bezpośrednio do anteny satelitarnej. Wszystkie testowane przez nas tunery znajdują się w pierwszej grupie, jednak warto się na chwilę zatrzymać przy modelach cyfrowych, oznaczanych skrótem DVB (Digital Video Broadcast).

Karty DVB, jak wspomnieliśmy, podłączane są bezpośrednio do anteny satelitarnej i odbierają sygnał cyfrowy. Przesyłany dźwięk i obraz są od razu zakodowane w formacie MPEG-2, co oznacza, że ich zapisanie w celu późniejszego odtworzenia praktycznie nie obciąża procesora komputera. Co ważne, jakość dźwięku i obrazu jest znacznie lepsza przy stosowaniu tunerów analogowych, w wypadku których sygnał ulega wielu zniekształceniom. Równie istotne jest, że do odbioru i zapisu sygnału w pełnej rozdzielczości PAL (768x576 punktów) wystarczy nawet komputer klasy Pentium MMX 200 MHz. Nieco inaczej wygląda sprawa z odtwarzaniem nagrań. Strumień MPEG-2 musi zostać poddany dekompresji. Niektóre tańsze karty DVB wykorzystują w tym celu główny procesor komputera i odpowiednie oprogramowanie. Płynne odtwarzanie wymaga wówczas komputera klasy Pentium III 700 MHz.

Trzeba też pamiętać, że antena satelitarna musi być przystosowana do odbioru sygnału cyfrowego. Głowica takiej anteny oznaczona jest jako LNB lub LNC (Low Nosie Block / Low Noise Converter). Większość anten wyprodukowanych po 1998 roku nie ma z tym problemu, jednak najlepiej potwierdzić to w dokumentacji.

Rozdzielczość i wydajność

Gdy mówimy o rozdzielczości w odniesieniu do tunerów, trzeba pamiętać, że rozdzielczość odtwarzania sygnału telewizyjnego nie jest równoznaczna z tą, w jakiej tuner może nagrać ten sygnał.

Każdy wewnętrzny tuner potrafi wyświetlać obraz z pełną rozdzielczością systemu PAL, czyli 768x576 punktów. Nieco gorzej wygląda sytuacja w wypadku tunerów zewnętrznych, podłączanych przez port USB 1.1. Ograniczona przepustowość sprawia, że rozdzielczość nie przekracza zwykle 352x288 punktów.

Jeśli jednak chcesz z komputera zrobić magnetowid, wówczas sprawa się lekko komplikuje. Większość tunerów nie ma wbudowanych sprzętowych mechanizmów kompresji do formatu MPGEG-2. Sygnał w pełnej rozdzielczości PAL i przy 25 klatkach/s oznacza strumień danych o szerokości 33 MB/s. Większość nawet silnych pecetów nie poradzi sobie z kompresją i jednoczesnym nagrywaniem tak dużej ilości danych. W związku z tym, jeśli zależy Ci na płynności, będziesz musiał się pogodzić z obniżoną rozdzielczością obrazu - zwykle o połowę.

Innym rozwiązaniem jest natomiast zakup karty wyposażonej w układ kodujący w locie dane w formacie MPEG-2. W tym przypadku nagrywanie sygnału nie powinno już stanowić problemu.

Oprogramowanie

Jedną z zalet instalowania karty telewizyjnej w komputerze jest możliwość wykorzystania zasobów peceta do przygotowania jak najbardziej wygodnego, ale też rozbudowanego mechanizmu sterowania tunerem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby producenci wyposażali stosunkowo tanie tunery w mechanizmy, które normalnie dostępne są tylko w najdroższych telewizorach.

Czego zatem możesz oczekiwać? Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest kalendarz programów. Możesz zdefiniować, które audycje chcesz obejrzeć, podając kanał i datę emisji, a tuner automatycznie uruchomi się w odpowiedniej porze.

Rodzicom małych dzieci przyda się blokowanie wybranych kanałów, które będą dostępne dopiero po wprowadzeniu hasła. To uniemożliwi dostęp na przykład do stacji zawierających niepożądane treści.

Jeśli masz zwyczaj często odchodzić od telewizora w czasie programu, to bardzo Ci się przyda funkcja time-shifting, która działa jak pauza w magnetowidzie. Możesz ją uaktywnić, odejść na chwilę, a tuner nagra fragment, który opuściłeś.

W przypadku dużej liczby programów (np. w telewizji kablowej) przydaje się mechanizm wygodnego opisywania poszczególnych stacji, dzięki czemu znacznie łatwiej je później zidentyfikować.

Czy komputer sobie poradzi?

Wymagania, jakie pecetowi stawia tuner telewizyjny, nie należą do najwyższych, pod warunkiem, że nie myślisz o nagrywaniu programów. W takim przypadku w zupełności wystarczy procesor Pentium 200 MMX, praktycznie dowolna karta dźwiękowa i graficzna (zgodna z DirectX) i miejsce na dysku wystarczające do zainstalowania oprogramowania sterującego tunerem.

Jeśli jednak myślisz o nagrywaniu, to upewnij się, że masz wystarczająco dużo wolnej powierzchni dyskowej (na jeden film w formacie MPEG-2 należy przeznaczyć 3-5 GB). Ponadto, jeśli tuner telewizyjny nie ma wbudowanego mechanizmu kompresji do MPEG-2, wówczas warto dysponować procesorem taktowanym zegarem około 1 GHz. Im szybszy, tym kompresja będzie, oczywiście, stwarzała mniej problemów.

KWorld MpegTV Station

Informacje Pronox Technology tel. (32) 2075600 www.pronox.com
Cena 270 zł

Tunery firmy KWorld zyskują sobie w Polsce coraz większą popularność, głównie dzięki dobremu stosunkowi ceny do możliwości. Przykładem dobrze zaprojektowanej karty za rozsądną cenę jest właśnie opisywany MpegTV Station.

Najpierw należy jednak wyjaśnić, że choć słowo Mpeg w nazwie karty sugeruje wbudowany w sprzęt kodek MPEG-II, to w rzeczywistości kompresja odbywa się całkowicie programowo, co oznacza wysokie wymagania wobec komputera. Jeśli jednak pominie się ten niuans, to można się przekonać o walorach karty.

Przede wszystkim realizuje bez zastrzeżeń podstawowe zadanie - odtwarza dobrej jakości obraz telewizyjny. Dobra jakość jest jednak w tym przypadku pojęciem nieco względnym i odnosi się do innych tunerów w zestawieniu - w porównaniu z dobrym telewizorem jakość można ocenić najwyżej na trójkę z plusem. Prawdopodobnie winna jest temu pozostała elektronika znajdująca się w komputerze, która wprowadza zakłócenia, nawet mimo ekranowania głowicy tunera.

Przetwarzaniem obrazu na postać cyfrową zajmuje się bardzo dobrze znany układ Conexant 878A - de facto stanowi on standard dla wszystkich producentów tunerów. Cechuje się niezłymi parametrami, pozwala między innymi łapać dobrej jakości stop-klatki (przydatne osobom potrzebującym dokumentacji np. na użytek stron WWW). Tuner wyposażony jest w moduł pozwalający odtwarzać dźwięk stereo w standardzie NICAM.

Ciekawostką wyróżniającą to urządzenie spośród konkurencji jest kształt samej karty, nieco dłuższej niż przeciętna, ale jednocześnie mniej więcej o połowę niższej. Dzięki temu bez problemów zmieści się wewnątrz obudów z ograniczoną przestrzenią wewnętrzną, których pojawia się coraz więcej.

Ważną zaletą zestawu jest pełne spolszczenie zarówno instrukcji instalacji, jak i oprogramowania sterującego kartą. Samo oprogramowanie pozwala zaś realizować wszystkie typowe funkcje: time-shifting, blokowanie i opisywanie kanałów itd. Wykorzystując dostarczony w zestawie program WinDVD firmy Intervideo, możesz kodować materiał w formacie MPEG I/II.

PixelView PlayTV PAK II

Informacje Megabajt tel. (22) 6331199 www.megabajt.com.pl
Cena 329 zł

PixelView PlayTV PAK II to najbardziej rozbudowana propozycja w naszym teście. Przy cenie mieszczącej się na poziomie innych opisywanych tunerów, producent zdołał dołączyć dodatkowo kamerę internetową, podłączaną do komputera przez złącze USB.

Najpierw jednak skupmy się na samym tunerze. Na podstawowym poziomie jego konstrukcja nie odbiega od konstrukcji pozostałych testowanych urządzeń - wykorzystano standardową głowicę telewizyjną i przetwornik analogowo-cyfrowy Conexant 878A. Sprawiło to, że jakość obrazu jest niezwykle zbliżona do oferowanej przez większość konkurentów; w klasyfikacji wyłącznie tunerów komputerowych można ją ocenić na czwórkę, w porównaniu z tradycyjnymi telewizorami - najwyżej na trzy z plusem. W opisywanym modelu nie dodano modułu, który potrafiłby zdekodować dźwięk stereo. Dla osłody umieszczono na karcie również tuner FM, który zamieni Twój komputer w pełnowartościowe radio.

Na śledziu karty znajdziesz nieco szerszy niż zazwyczaj zestaw złączy. Przede wszystkim umieszczono tam dwa wejścia wideo, jedno w formacie S-VHS, drugie zaś typu composite. Niestety, karta nie potrafi sprzętowo zakodować materiału wideo w formacie MPEG II. Co więcej, w zestawie nie ma żadnego programu, który mógłby zrealizować to zadanie, więc możliwości karty w zakresie nagrywania materiału wideo są dość ograniczone.

Cieszy natomiast dobre oprogramowanie sterujące dołączone do karty, choć niestety nie zostało spolszczone. Jednak jego obsługa jest intuicyjna i nie powinna sprawiać problemów. Dostępne są wszystkie standardowe funkcje związane z obsługą kanałów.

Karta w minimalnym stopniu obciążała procesor komputera, na którym przeprowadzaliśmy testy. Maksymalne obciążenie nie przekroczyło nigdy 3 procent, utrzymując się średnio na poziomie 2 procent. Dołączona kamera nie jest najwyższych lotów - widać to nawet po jakości jej wykonania - ale wraz z dołączonym oprogramowaniem wideokonferencyjnym spełnia swoje zadanie w podstawowym zakresie.

AVer TV Box

Informacje Compact Komputery tel. (85) 7465904 www.compact.pl
Cena 819 zł

Jeden z dwóch w naszym teście przedstawicieli dość nietypowej grupy tunerów telewizyjnych niewymagających do pracy komputera, bowiem podłącza się go bezpośrednio do monitora. Rozwiązanie takie ma jedną zasadniczą zaletę. Instalacja jest dziecinnie prosta - nie wymaga rozkręcania obudowy, instalowania sterowników i oprogramowania. Aby urządzenie było gotowe do pracy, wystarczy podłączyć trzy przewody: antenowy, zasilania i łączący tuner z monitorem. Umiejscowienie tunera poza obudową komputera wpływa też korzystnie na jakość wyświetlanego obrazu, bo nie jest narażony na zakłócenia choćby ze strony procesora.

Z drugiej strony, instalując taki tuner, musisz zrezygnować ze wszystkich udogodnień, które oferuje oprogramowanie sterujące kartami zainstalowanymi w komputerze. Do dyspozycji masz tylko takie menu, jakie oferuje większość nowoczesnych telewizorów. Sterować pracą tunera można tylko za pomocą dołączonego pilota. Co to oznacza w praktyce? Na przykład nie skopiujesz zawartości telegazety do komputera. To tylko jedna z kilku drobnych niedogodności.

Z drugiej strony, tuner został wyposażony w imponujący zestaw wejść i wyjść, biorąc pod uwagę standardy obowiązujące w tym zakresie. Dostępne są między innymi dwa komplety wejść wideo/audio. Oprócz tego jest oddzielne wyjście do podłączenia głośników, przy czym możesz użyć popularnych zestawów do dźwięku przestrzennego; podobnie jak wiele kart dźwiękowych, AVer TV Box ma podstawowe wyjście stereo i dodatkowy kanał surround.

Oczywiście w zestawie nie ma żadnego oprogramowania sterującego. Natomiast wyjście z karty graficznej komputera można połączyć z odpowiednim wejściem w tunerze, w związku z czym nie trzeba przekładać kabli przy monitorze.

Nie jest to jednak rozwiązanie polecane osobom, którym zależy na zachowaniu najwyższej jakości obrazu generowanego przez kartę graficzną. Poważną wadą tunera jest jego bardzo wysoka cena, porównywalna z cenami niektórych prostszych telewizorów.

LifeView FlyVIDEO3000

Informacje Pronox Technology tel. (32) 2075600 www.pronox.com
Cena 230 zł

Karty z rodziny LifeView FlyVIDEO3000 jedyne w naszym teście nie korzystają z bardzo popularnego układu Conexant 878A. W zamian zastosowano układ wyprodukowany przez firmę Philips. Niestety, wydaje się, że to rozwiązanie nie wyszło karcie na dobre.

Na pierwszy rzut oka urządzenie nie różni się znacząco od konkurentów. Na śledziu umieszczono standardowy zestaw wejść i wyjść, a sama głowica tunera zamknięta jest w metalowym pudełku. Instalacja przebiega bezproblemowo. Po uruchomieniu tuner poprawnie rozpoznaje kanały. Bardzo łatwy w obsłudze interfejs, udający prawdziwy zestaw telewizyjny, pozwala wygodnie skonfigurować urządzenie. Wprawdzie nazwy poleceń nie zostały spolszczone, ale wszystkie podstawowe opcje mają postać czytelnych ikon. Szkoda jednak, że brakuje kilku przydatnych funkcji - nie można zablokować niektórych kanałów ani polecić, aby tuner automatycznie uruchomił się o określonej porze.

Do jakości obrazu telewizyjnego również trudno mieć większe zastrzeżenia - jest porównywalna do tej, którą oferują tunery z układem firmy Conexant. Pierwsze zaskoczenie to obciążenie procesora. W przypadku innych tunerów wynosi ono 2-5 procent, a w wypadku LifeView dochodzi prawie do 30 procent. Biorąc pod uwagę, że testy były przeprowadzane na bardzo silnym komputerze z Pentium 4 1,7 GHz, można mieć obawy, że na słabszym sprzęcie tuner bardzo poważnie spowolni działanie innych aplikacji, a przecież często oglądając telewizję, chcemy wykonać jeszcze jakąś inną pracę.

Drugie zaskoczenie to próba nagrania sekwencji wideo - obraz skacze bardzo wyraźnie, nawet gdy nagrywanie odbywa się w zmniejszonej rozdzielczości. Oglądanie tak przygotowanego materiału jest bardzo utrudnione. Na pocieszenie pozostaje tuner radiowy, który działa bez zarzutu. Największą zaletą tunerów LifeView jest ich bardzo niska cena, minimalnie przekraczająca 200 zł. Szkoda jednak, że została okupiona wyraźnymi kompromisami w zakresie jakości.

Jak testowaliśmy:

Wszystkie tunery zostały poddane jednakowej procedurze testowej i ocenione w czterech kategoriach: możliwości, jakości, wydajności i opłacalności. Trzy pierwsze oceny posłużyły do obliczenia oceny końcowej.

Możliwości - w tej kategorii oceniamy zestaw i zakres funkcji wbudowanych w testowane urządzenie. W przypadku tunerów telewizyjnych pod uwagę brana była liczba obsługiwanych systemów telewizyjnych, obecność tunera radiowego, pilota zdalnego sterowania, obsługa dźwięku stereo, a także możliwości oprogramowania, np. blokowanie wybranych kanałów, uruchamianie tunera o wyznaczonej porze itd.

Jakość - w ocenie jakości bierzemy pod uwagę przede wszystkim przygotowanie zestawu przez producenta. Przyznajemy punkty za gwarancję dłuższą niż 12-miesięczna, za polską dokumentację, spolszczone oprogramowanie, a także za kompletność zestawu. Jeśli np. karta wyposażona jest w tuner radiowy, ale brakuje anteny, wówczas taki zestaw nie otrzymywał punktów za kompletność.

Wydajność - na ocenę w tej kategorii największy wpływ miała jakość obrazu, ale także obciążenie procesora komputera (im mniejsze, tym lepiej) oraz skuteczność automatycznego wyszukiwania stacji telewizyjnych.

Opłacalność - określana jest dwuetapowo. Najpierw obliczenia dokonywane są według wzoru: OP pomocnicza = OK * średnia cena wszystkich urządzeń / cena danego urządzenia. Na drugim etapie wyniki normalizowane są do skali 0 - 10 według wzoru OP = 10 * OP pomocnicza / OP pomocnicza MAX (wartość maksymalna opłacalności pomocniczej, obliczonej poprzednim wzorem).

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama