Ksiądz profesor Mieczysław Majewski

O dorobku prof. Majewskiego (1928-1999)

JEGO POSŁUGA POLSKIEJ KATECHEZIE
(1928-1999)

Urodzony w Olszewce, wykształcony przez Salezjanów, od 1969 rozwinął swoją twórczość katechetyczną na KUL-u. Po studiach pedagogicznych i pracy w Wyższych Seminariach Duchownych w Oświęcimiu i Krakowie, wszystkie swoje siły poświęcił katechetyce.

Wystarczy wspomnieć, że napisał 25 książek, 9 zredagował, a 10 pozycji stanowiły materiały pomocnicze do katechizacji młodzieży. Pod jego opieką napisano 61 doktoratów i 208 magisteriów.

W bogatej działalności naukowej Ks. Profesora można wyróżnić nurt pogłębiający refleksje teoretyczne i dążenie do przygotowania ludzi na stanowiska kierownicze w pracy katechetycznej, przez promowanie licznych doktorów.

TEORETYCZNA TWÓRCZOŚĆ KSIĘDZA PROFESORA

Ks. Profesor, będąc salezjaninem, rozpoczął swoją refleksję naukową od systemu prewencyjnego Ks. Bosko (praca magisterska dotyczyła socjologii zabawy u dziecka przedszkolnego, a doktorat psychologiczno-pedagogicznych podstaw systemu prewencyjnego). W swojej habilitacji rozpracował koncepcję katechezy antropologicznej. Mając kontakty z naukowcami z Zachodniej Europy (należał do Europejskiej Ekipy Katechetycznej), zwłaszcza niemieckimi i włoskimi - przez współbraci salezjanów i będąc ekspertem na synodzie biskupów w 1977 roku, posiadał odpowiednią orientację we współczesnych kierunkach katechetycznych. W tych latach pogłębiał kierunek katechezy antropologicznej i opracował fundamentalne problemy katechetyki. Bardzo interesujące i pożyteczne były jego refleksje na temat teologii katechezy oraz zasady wierności Bogu i człowiekowi. Jednak największą pasją Ks. Prof. Majewskiego stała się katecheza integralna (Łódź 1978), którą następnie rozpracował wielowymiarowo, ukazując jej tożsamość i psychopedagogiczne wartości.

Prawie w każdym roku swojej pracy Ks. Profesor prezentował interesujące wykłady monograficzne. Znajdowały one wydźwięk w jego książkach lub artykułach. Do wiodących tematów, pogłębiających polską wiedzę katechetyczną należą:

  • symbole w katechezie,
  • współczesne kierunki katechetyczne,
  • katecheza permanentna,
  • katecheza a doświadczenie religijne i świadectwo wiary,
  • nauczanie w procesie katechetycznym i inne.

Cennym nurtem twórczości Ks. Profesora były zagadnienia metodologiczne katechetyki (Kraków 1988), które opracowywał jako pomoc w realizowaniu prac magisterskich i rozpraw doktorskich.

Myśl katechetyczna Ks. Prof. Majewskiego znalazła swój wyraz w licznych artykułach (ponad 100), pisanych w "Rocznikach Teologiczno-Kanonicznych", w "Katechecie", w "Seminare"; hasłach zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej. Z uważnej lektury tych pozycji widać rozwój jego zainteresowań naukowych, podejmowanie bieżącej problematyki, a w ostatnich latach szczególną troskę o dopracowanie koncepcji katechezy integralnej.

KS. PROF. MAJEWSKI JAKO PROMOTOR PRAC NAUKOWYCH

Jak już wspomniano, pod jego opieką powstało 61 rozpraw doktorskich i 208 magisteriów.

W pracach doktorskich podejmowano problematykę:

  • odnowy katechetycznej w różnych diecezjach po Soborze Watykańskim II,
  • katechezy rodzinnej,
  • katechezy parafialnej,
  • katechezy dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • katechezy sakramentów (bierzmowania i pokuty),
  • wychowania moralnego,
  • zasad ukierunkowania treści katechezy,
  • teologii katechezy (np. w ujęciu J. Colomba),
  • formacji katechetów,
  • wybranych wymiarów katechezy (np. biblijny, liturgiczny).

Natomiast w nurcie badań teoretyczno-empirycznych opracowano akceptację wartości religijno-moralnych katechizowanej młodzieży.

Podejmowano również prace o charakterze historycznym, np. Starania Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, w latach 1918-1927 o nauczanie i wychowanie w szkole.

Ks. Prof. Majewski w szczególny sposób troszczył się o swoich doktorantów, zachęcał ich do podejmowania ambitnych tematów i dopingował w czasie pisania.

Troską profesora była również formacja katechetów. Swoje zainteresowanie wyrażał przez organizowanie ogólnopolskich listopadowych sympozjów katechetycznych na Kul-u. Spotkania te mają już swoją 20-letnią tradycję; są oczekiwane i pożytecznie przeżywane przez setki katechetów z całej Polski.

Chcąc integrować wszystkich swoich studentów polecał im, cenił i przeżywał wspólne wyjazdy integracyjne, spotkania opłatkowe i sympozja organizowane corocznie przez studentów katechetyki KUL-u i ATK. Indywidualne spotkania z Ks. Profesorem wzbogacały nie tylko w nowe zasoby wiadomości, ale i budowały wspólnotę katechetyki KUL-u.

Ks. Profesor zarówno w swoim piśmiennictwie naukowym, jak i w pracach realizowanych ze studentami, podejmował problematykę interesującą współczesnego człowieka. Wyrazem troski o dobry poziom katechizacji w Polsce są materiały katechetyczne przygotowane pod jego redakcją dla kl. I-V szkół średnich i I-III zawodowych. Ks. Prof. Majewski nigdy nie katechizował; dopuszczał praktyków do głosu, zgadzał się na pluralizm metodyczny i dodatkowe materiały do katechez, przez co do dzisiaj są one uznawane za niezwykle pożyteczne.

Trzeba przyznać, że Ks. Profesor należał do tych badaczy, którzy starali się wielostronnie naświetlać bieżące problemy katechetyczne. Jednak na pierwszym miejscu był on zapalonym teoretykiem. W swojej integralnej koncepcji przyjmował katechezę zróżnicowaną treściowo i metodycznie. Przez swoje prace naukowe, niewątpliwie, wniósł on nową koncepcję katechezy do polskiej myśli katechetycznej. Chciał, aby służyła ona rozwojowi wiary, przy równoczesnym umiejętnym odczytywaniu zainteresowań człowieka i jego sytuacji społeczno-kulturowej. Podkreślał, że katecheza powinna być wierna Bogu i człowiekowi, zespalać wiarę z życiem i otwierać perspektywy eschatologiczne.

Bóg, Dawca życia i śmierci, powołał Ks. Prof. Majewskiego, w sposób dla nas nieoczekiwany (zginął w wypadku samochodowym dnia 24 czerwca 1999 r.), do ostatecznej integracji z Sobą.

Myśl katechetyczna Ks. Profesora jest wyzwaniem do dalszej refleksji nad perspektywami katechizacji w Polsce, w aktualnej rzeczywistości przemian oświatowych i duszpasterskich.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama