Vademecum pielgrzyma (1)

Artykuł z tygodnika Echo katolickie 29 (733)


GU

Vademecum pielgrzyma (1)

Pielgrzymka nie jest formą beztroskiego spędzenia wakacji. To przede wszystkim wydarzenie o charakterze religijnym. Znajomość zasad organizacyjno-porządkowych oraz świadomość duchowego wymiaru rekolekcji w drodze z pewnością pozwolą na pełne ich przeżycie.

W Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę może uczestniczyć każdy, kto, biorąc aktywny udział we wszystkich punktach programowych, zaakceptuje jej religijny i pokutny charakter. Głębokie rozważenie oraz zastosowanie wszystkich zasad, które, choć nie najłatwiejsze, charakteryzowały pielgrzymkę od początku jej istnienia, pomoże bowiem odpowiednio przeżyć rekolekcje w drodze. Bo tylko mądre i zdyscyplinowane podejście do tego niezwykłego wydarzenia przyczyni się do jego obfitego owocowania w naszym życiu.

Pójść może każdy...

Generalnie w pielgrzymce można wziąć udział bez względu na wiek, jednak osoba, która nie ukończyła 15 lat, ma prawo uczestniczyć w niej tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna, idącego w tej samej grupie i posiadającego pisemne upoważnienie od rodziców nieletniego. Z kolei osoby mające od 15 do 18 lat wyruszają na podstawie zezwolenia rodziców lub opiekunów, przedstawionego przy zapisie, oraz pisemnej zgody w Karcie Uczestnictwa na to, by kapelan pielgrzymkowej służby zdrowia mógł podjąć decyzję o ewentualnej interwencji medycznej w razie nagłej potrzeby.

Przy zapisie należy dokonać opłaty, określonej przez kierownictwo pielgrzymki, w którą wlicza się: wpisowe, ubezpieczenie oraz opłatę za bagaż podstawowy (do 15 kg, w tym śpiwór i materac). Każdy zapisany pielgrzym zostaje wyposażony w znaczek, który należy nosić w widocznym miejscu i kartę uczestnictwa - swoisty dzienniczek, w którym skrzętnie odnotowywane są sytuacje, kiedy uczestnik trasy nie przestrzega obowiązujących reguł i zasad bądź staje się przyczyną jakichkolwiek konfliktów.

Podczas pielgrzymki nocuje się w namiotach ustawionych tylko i wyłącznie na wspólnym placu wskazanym przez kwatermistrzostwo. Jedynie dla osób starszych zakwaterowanie przewidziano w pomieszczeniach u gospodarzy. Jednak bez względu na to, gdzie nocleg ma miejsce, jest on zawsze oddzielny dla sióstr i braci. Norma ta nie dotyczy jedynie małżonków i rodzeństwa. Zgodnie z zasadami porządkowymi, od 22.00 należy również zachować ciszę nocną.

Jeżeli ktoś nie mógł towarzyszyć pątnikom od pierwszego dnia drogi, nic straconego. Do udziału w pielgrzymce można włączyć się praktycznie na każdym etapie. Należy tylko zgłosić chęć swojego uczestnictwa u przewodnika grupy. Jeśli jednak dana osoba nie ma sposobności nawet częściowego udziału w pielgrzymkowym szlaku, zawsze może ją odwiedzić. Wówczas jednak trzeba również uszanować ustalone zasady i reguły pielgrzymki.

Z plecaka pątnika

Podstawowym elementem, jaki powinien zawierać podręczny bagaż pielgrzyma, są przede wszystkim wygodne, mocne i rozchodzone buty (nigdy nowe, założone po raz pierwszy!). Ale nie tylko. Powinniśmy bowiem zabrać ze sobą także pelerynę od deszczu, ubrania na zmianę i - obowiązkowo - nakrycie głowy. Zasadą, jaka obowiązuje pątników zmierzających w trudzie do Jasnogórskiej Pani jest używanie stroju skromnego, zdrowego i wygodnego - spodnie powinny zakrywać kolana, a koszulki ramiona. Wyklucza się noszenie ubrań, które nie pasują do charakteru pielgrzymki. Należy bowiem mieć na uwadze fakt, że niestosowny strój, którego pielgrzym nie zechce zmienić pomimo próśb służby porządkowej, może być podstawą do usunięcia z pielgrzymki.

Powinno się również pamiętać o zabraniu ze sobą potrzebnych nam medykamentów i środków opatrunkowych, a także preparatów wzmacniających, witamin, leków przeciwko przeziębieniu, itp. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu naszego zdrowia lub ostatnio przechodziliśmy poważne choroby, przed pielgrzymką skonsultujmy się z lekarzem i rozważmy kwestię udziału w trasie. A jeżeli istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo, które mogłoby zagrażać naszemu zdrowiu i życiu, możemy zdecydować się na uczestnictwo duchowe...

Nie pan/pani, ale siostro/bracie...

Każdą pieszą pielgrzymkę cechuje niezwykła atmosfera życzliwości, uprzejmości, pogody ducha i chęci wzajemnej pomocy. Stąd też pątnicy zwracają się do siebie „siostro”, „bracie”. Po pielgrzymce, w ciągu całego roku wszyscy pątnicy powinni uczestniczyć w spotkaniach swojej grupy organizowanych w parafii. Jest to niezwykle istotny wymiar pielgrzymowania, które, dzięki temu, nie ogranicza się jedynie do samego wędrowania na Jasną Górę, ale traktowane jest jako program całorocznej pracy.

Zachowanie powyższych zasad organizacyjno-porządkowych z pewnością pomoże wszystkim jej uczestnikom dobrze przeżyć pielgrzymkę. Z doświadczenia jednak wiadomo, że nie wszyscy i nie zawsze norm tych przestrzegają. Co wówczas?

Za nieprzestrzeganie regulaminu, jak również postawę niezgodną z kluczowymi celami i duchem pielgrzymki przewiduje się początkowo upomnienie wraz z wpisem do karty uczestnictwa. Jeśli ten środek okazałby się nieskuteczny, wówczas następuje natychmiastowe usunięcie z pielgrzymki, a nazwisko danego pątnika podane zostaje do wiadomości pozostałych uczestników trasy, rodziców lub rodziny oraz proboszcza parafii, z której pielgrzym pochodzi.

opr. aw/aw



Echo Katolickie
Copyright © by Echo Katolickie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama