Opatrzność i przeznaczenie

Miłość Boga towarzyszy nam od samego początku, od chwili narodzenia i wiernie prowadzi nas na spotkanie ze Sobą. Bóg przecież nie każe błądzić nam po pustyni świata, lecz wskazuje każdemu z nas jeden jasny cel – nasze przeznaczenie – czyli zbawienie, wspólnotę ze Sobą!

Miłość Boga towarzyszy nam od samego początku, od chwili narodzenia i wiernie prowadzi nas na spotkanie ze Sobą. Bóg przecież nie każe błądzić nam po pustyni świata, lecz wskazuje każdemu z nas jeden jasny cel – nasze przeznaczenie – czyli zbawienie, wspólnotę ze Sobą! W Swojej Opatrzności opiekuje się nami, wiernie towarzyszy i prowadzi. Bóg kładąc przed nami wiele różnych możliwości, widzi konsekwencje każdej naszej decyzji i zaprasza nas do przygody z Doskonałością. Tylko od nas zależy, czy z tej możliwości skorzystamy!

Teologia uczy, że Bóg jest wolny w swojej miłości i dlatego również człowiek jest wolny w swoim działaniu. Prawda o Opatrzności jest paradoksalna. Wiara mówi, że nad dziejami świata i nad każdym z nas czuwa Bóg, który jest kochającym Ojcem.

I dlatego nie trzeba się lękać tego, co nastąpi. Nawet jeśli to, co nastąpi, jest dla nas jeszcze nieznane i rodzi obawy. Bóg o tym wie i wychodzi do nas ze swoją łaską, abyśmy umieli wybierać dobro i odrzucać zło. Winniśmy więc patrzeć z ufnością w nieznaną przyszłość, wiedząc, że jako Pan i Stwórca jest w niej obecny Bóg. Nie czeka na nas „coś”, ale „Ktoś”, kto bardzo nas kocha i chce wyłącznie naszego dobra. Do odwagi zachęca nas Jezus Chrystus, kiedy mówi: „ U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli” (Mt 10,30-31; por. także 1Sm 14,45; 2Sm 14,11; 1Krl 1,52). Słowa Chrystusa o włosach policzonych na naszych głowach należy rozumieć dosłownie. Nie są one przenośnią, pocieszeniem naiwnych. Warto tu zaznaczyć, że wiara w Boga, który nas kocha, nie zmienia doraźnie niczego w naszym życiu. Człowiek, także wierzący, nadal podlega nieszczęściom,niesprawiedliwościom, utrapieniom. Trzeba jednak pamiętać, że Bóg, bardziej od zewnętrznych ingerencji, woli działać w naszym wnętrzu, przemieniać duszę, doskonalić nasze serce.

Człowiek powoli odkrywa działanie Boga w swoim życiu i w życiu świata, w tym także w życiu Kościoła. Jego Opatrzność jest pełna tajemnic. Im bardziej człowiek zastanawia się nad nią, tym mocniej dostrzega jej nieuchwytność i tym jaśniej odkrywa jej głębię. Staje się dla niego tajemniczym światłem, które rzuca swój Boski blask na wszystko, czego doświadcza i czego dotąd nie rozumiał, albo nie rozumiał wystarczająco dobrze. Bywa, że spiera się z Bogiem, pytając, gdzie jest lub gdzie był, kiedy cierpiał on lub ktoś z bliskich.

Jego żale są głębokie i ostre, jak Hioba , ale także wówczas – może nawet przez łzy – wiara mówi mu, że w tym wszystkim jest Bóg ze swoim, pełnym miłości, planem dla niego. Wierzy więc, że dobry Bóg nie zapomniał o nim, nie oddał go ślepemu losowi czy przypadkowi, ale że nadal – chociaż on tego nie rozumie – jest obecny w świecie i kieruje od wewnątrz jego życiem. Wiara mówi, że moc i mądrość Boga są wielkie i niepojęte. Doprowadza On wszystko do sobie znanego celu także wówczas, kiedy złe moce i ludzie postępują niesprawiedliwie. Jego mądrość przewyższa niepomiernie mądrość stworzeń, dlatego nie sposób zrozumieć w pełni Jego działań, trzeba je raczej przyjąć z pokorą i czcią, trwając w podziwie dla Jego sprawiedliwych wyroków. Prawda ta jest źródłem wielkiej radości. Uczy nas, że to, co nas spotyka, nie jest dziełem przypadku, lecz jest wolą dobrego, pełnego miłości i miłosierdzia Boga. On nazwał się naszym Ojcem i nim jest. Troszczy się ojcowskim staraniem o każde ze swoich stworzeń i jest gotów uczynić wszystko, aby obdarzyć je wiecznym zbawieniem. W swojej Boskiej Opatrzności zesłał nam Jezusa Chrystusa, który stał się naszym Zbawicielem.

Zdzisław Józef Kijas – franciszkanin, profesor teologii, nauczyciel akademicki wielu uczelni w Polsce i za granicą, pracownik watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jest autorem wielu poczytnych książek, m.in.: Znalazłem perłę (WAM 2010), Życie zakonne: turystyka czy pielgrzymowanie (WAM 2011), Kto szuka Boga. Napomnienia św. Franciszka (WAM 2011), Inna strona Kościoła. Świętość (Bernardinum 2011), O życiu szczęśliwym w dobie kryzysu, czyli obrona ubóstwa (WAM 2012), Siła charakteru: o wadach i cnotach (WAM 2015), w tym także trzech tomów powieści o wyjątkowych kobietach XIX wieku: Tam, gdzie rodzi się życie (Bratni Zew 2016), Nawet szarość jaśnieje (Bratni Zew 2018) oraz Perły i plewy (Bratni Zew 2019).

Jest to fragment książki "Opatrzność i przeznaczenie", która pomoże osobiście odkryć tajemnicę Bożej Opatrzności i spojrzeć na nią w perspektywie danej nam przez Boga wolności.

Książka jest tutaj>> .

opr. ac/ac

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama