Nabożeństwa Fatimskie

Wstęp i spis treści

Nabożeństwa Fatimskie

Tomasz Maria Dąbek OSB

Nabożeństwa Fatimskie

ISBN: 978-83-60703-84-7

wyd.: Wydawnictwo SALWATOR 2008

Wybrane fragmenty
Wstęp
13 maja - Rozważanie / homilia
13 maja - Modlitwa wiernych
13 maja - Rozważania różańcowe
13 października - Rozważanie / homilia
13 października - Modlitwa wiernych
13 października - Rozważania różańcowe

Wstęp

Nabożeństwa fatimskie odprawiane w wielu parafiach i ośrodkach religijnych są wypełnieniem woli Maryi i odpowiedzią na Jej objawienie się i słowa w Fatimie wypowiedziane do trojga młodych wizjonerów w 1917 roku w Portugalii. Przez modlitwę różańcową rozważamy życie i postawę Matki Bożej oraz Jej Syna, Wcielonego Jednorodzonego Syna Bożego, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem i ofiarował swoje życie za nas na krzyżu.

Często inicjatorami nabożeństw fatimskich są wierni. Kiedy byłem proboszczem w Tyńcu, niektórzy parafianie udawali się na nabożeństwa fatimskie do sanktuarium prowadzonego przez Księży Salwatorianów w Trzebini. Od 1950 roku na terenie parafii stoi figura Matki Bożej w lesie, ok. 2,5 km od kościoła parafialnego, przy której kilka razy w roku odprawiana jest Msza Święta i nabożeństwa maryjne. Kiedy parafianie wyrazili życzenie, by także i u nas wprowadzić nabożeństwa fatimskie, w okresie letnim, od maja do października, odprawialiśmy je, rozpoczynając pielgrzymim marszem z centrum Tyńca do figury. Odmawialiśmy w drodze pierwszą część Różańca, potem była Msza Święta i następne części. W okresie zimowym również odprawiamy nabożeństwa — tyle że w kościele. Wierni odmawiają trzy, a teraz cztery części Różańca.

Przedstawiane homilie i rozważania powstały w związku z zaproszeniem ze strony ks. proboszcza dra Jana Piwowarczyka do prowadzenia nabożeństw fatimskich w parafii św. Wawrzyńca w Regulicach od maja do października 2005 roku. Tamtejsi parafianie wcześniej jeździli na nocne czuwania do Trzebini, a kiedy zlikwidowano połączenie kolejowe, prosili duszpasterza, by i u nich wprowadzić nabożeństwa fatimskie. Rozpoczynają się one uroczystą Mszą Świętą, po której w procesji wokół kościoła przy pięciu kaplicach odmawia się tajemnice przypadającej na dany dzień tygodnia cząstki Różańca.

opr. aw/aw

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama