Pekao
Strona główna
opoka.news opoka.photo opoka.org.pl


Śp. Kard. Duraisamy Simon Lourdusamy



Urodził się 5 lutego 1924 r. w Kalleri w ówczesnej archidiecezji Pondicherry w Indiach. Formację odbył w kolegiach św. Piotra w Bangalore i św. Ignacego Loyoli w Madrasie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1951 r. W 1956 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie. W latach 1951-1962 był w swojej archidiecezji m.in. kanclerzem kurii, sekretarzem arcybiskupa, duszpasterzem katolickich środowisk uniwersyteckich i lekarskich oraz dyrektorem wydawanego w języku tamilskim tygodnika katolickiego «Sava Viaby».

2 lipca 1962 r. Jan XXIII mianował go biskupem pomocniczym (tyt. Sozusa di Libia) w archidiecezji Bangalore; sakrę przyjął 22 sierpnia tego samego roku. 9 listopada 1964 r. Paweł VI mianował go arcybiskupem koadiutorem (tyt. Filippi) w tej archidiecezji, a rządy w niej przejął 11 stycznia 1968 r.

2 marca 1971 r. został drugim sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a 26 lutego 1973 r. jej sekretarzem i przewodniczącym Najwyższego Komitetu Papieskich Dzieł Misyjnych oraz zastępcą wielkiego kanclerza Uniwersytetu Urbanianum.

25 maja 1985 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej i nadał mu kościół tyt. Santa Maria delle Grazie alle Fornaci fuori Porta Cavalleggeri. 30 października tegoż roku został prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Rezygnację z tego urzędu złożył 24 maja 1991 r.

Kard. Lourdusamy uczestniczył we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II, w zgromadzeniach Synodu Biskupów w 1985 r., 1987 r. i 1990 r., był papieskim wysłannikiem osobistym na pogrzebie bł. Matki Teresy z Kalkuty w 1997 r. Zmarł 2 czerwca 2014 r. w Rzymie.


opr. mg/mg



 
Kliknij aby zobaczyć dokumenty zawierające wybrany tag: kardynał Indie Sobór Watykański II prawo kanoniczne Urbanianum Kongregacja dla Kościołów Wschodnich Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów Duraisamy Simon Lourdusamy Bangalore