słodki cukiereczek

Drodzy Czytelnicy,

Każdego dnia miliony ludzi szukają Tego, który zaspokoi tęsknotę ich serc. Sam do nich nie dotrzesz, lecz z Opoką przemówisz do 4 mln osób! Wyraź swoją troskę o dzieło ewangelizacji i twórz z nami jeden z największych portali katolickich.

Potrzebujemy zebrać deklaracje regularnych, comiesięcznych wpłat po 10zł (lub więcej) od 4000 osób. Mała kwota ma ogromne znaczenie, jeśli dodasz ją do kilku tysięcy innych!

Ustaw stały przelew na konto: 65 1240 2034 1111 0000 0306 7501, z tytułem "Wspieram Opokę regularnie". Powiadom nas o tym pisząc na wspieram_regularnie@opoka.org.pl - będziemy w kontakcie!

Kliknij tutaj i zobacz siebie oraz swoich przyjaciół na liście Darczyńców.

Dziękujemy
Zespół Fundacji "OPOKA"

Dołącz do grona Darczyńców!

kwota
Wpłacając zgadzasz się na przetwarzanie danych w celu obsługi darowizny
Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II | Dołącz do grona darczyńców

Opoka jest przydatna? Wpłać darowiznę
Święci patroni

Audiobooki w odcinkachWybrani święci i błogosławieniImię Święto Życie Patron Ikonografia
Adrian z Canterbury 9.01 Zm. 710. Urodzony w Afryce, od ok. 668 opat w Canterbury, biegły w łacinie i grece.    
Agata Sycylijka (z Katanii) 05.02 Zm. ok. 251 za panowania cesarza Decjusza, wg. podania umęczona ponieważ nie chciała zostać żoną pogańskiego konsula Quintiniana Patronka Sycylii, sztuki i artystów; nianiek para szczypiec a. nożyc, para piersi na tacy; welon, książka, palma, pochodnia, wiadro na węgiel.
Agnieszka Rzymianka 21.01 Umęczona ok. 303 za panowania cesarza Dioklecjana, w wieku ok. 13 lat, ponieważ ze względu na złożony ślub dziewictwa nie zgodziła się poślubić syna prefekta Patronka młodych dziewic i narzeczonych oraz Dzieci Maryi Baranek, anioł stróż, miecz, płonący stos, korona, palma.
Aleksy Rzymianin 17.07 V w. Choć pochodził z dobrego rzymskiego rodu, mieszkał w V w, przez 17 lat w Edessie (Syria) jako żebrak - "Legenda o św. Aleksym" Patron żebraków i włóczęgów Kij i płaszcz pielgrzymi.
Ambroży "złotousty" 7.12 Ok. 340-397. Biskup Mediolanu - wybrany biskupem, gdy jeszcze był katechumenem. Ojciec i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, autor hymnów kościelnych, zwalczał herezję arianizmu.   Ul pszczeli, bicz (na arian), mieszek, pastorał, księga; dziecko w kołysce.
Andrzej Apostoł 30.11 Rybak z Betsaidy (Galilea), głosił Ewangelię w Azji Mniejszej, Tracji, wśród Scytów i w Grecji Patron Grecji, Szkocji i Rosji i diec. warmińskiej Krzyż w kształcie litery X.
Andrzej Bobola 16.05 (Polska)
21.05 (poza Polską)
ok. 1591-1657, jezuita polski, kaznodzieja, misjonarz na rozległych terenach Litwy, przyciągający wielkie grupy prawosławnych do Kościoła katolickiego. Umęczony przez Kozaków w Janowie Poleskim. Patron diecezji pińskiej, wileńskiej, łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej  
Anna 26.07 Matka Maryi, żona Joachima Patronka stolarzy Książka.
Antoni Padewski 13.06 1195-1231. Ferdinand de Bulhoes, urodzony w Lizbonie. Najpierw kanonik augustiański, później franciszkanin, zmarł k. Padwy, wybitny kaznodzieja i teolog, misjonarz, Doktor Kościoła Patron Włoch Dzieciątko Jezus; lilia, ryba; klęczący muł.
Antoni Wielki 17.01 Ok. 251-356. Pustelnik, uważany za twórcę życia zakonnego. Większość życia spędził na pustyni egipskiej, wracał jednak do rodzimej Aleksandrii, by wspierać współbraci podczas prześladowań. Patron wikliniarzy, świniopasów, osób z chorobami skórnymi, zwierząt domowych Płomień, krzyż w kształcie litery T (z dzwonkiem), świnia, warchlak.
Atanazy Wielki 2.05 ok. 295-373. Doktor Kościoła Wsch., biskup Aleksandrii, jeden z głównych mówców soboru w Nicei (325), działacz i pisarz, "pogromca arianizmu" - 5-krotnie skazywany na wygnanie przez sprzyjających arianizmowi cesarzy.   Gołąb.
Augustyn z Hippony 28.08 354-430. Ojciec i doktor Kościoła Zach., biskup Hippo Regius (płn. Afryka), "chrześcijański Arystoteles" Jego dzieła przez całe średniowiecze były podstawą studium teologii.   Płonące serce, pastorał, księga; dziecko pijące wodę z muszli.
Augustyn z Canterbury 27.05 Zm. ok. 607. Rzymianin, wysłany przez Grzegorza Wielkiego w r. 596, by schrystianizować Anglię, pierwszy arcybiskup Canterbury.   Przedstawiany jako biskup chrzczący władcę Kentu, w czarnym habicie, z piórem lub księgą, albo wydobywający modlitwą z ziemi źródło.
Barbara z Nikomedii (Bitynia) 4.12 Żyć miała w III-IV w., postać legendarna, Patronka ludzi narażonych na wybuchy, jak pracowników prochowni i arsenałów, kanonierów, saperów, górników, ale też flisaków, jeńców, rybaków,żeglarzy Trzyokienna wieża; kielich.
Barnaba (Józef) Cypryjczyk 11.06 Lewita (Dz 4,36-7), współpracownik Pawła, prawdopodobnie zginął ukamienowany na Cyprze.   Ewangelia, kij pielgrzymi; kamień.
Bartłomiej (Nataniel) 24.08 Jeden z 12 apostołów, prawdopodobnie głosił Ewangelię w Azji Mniejszej i Indiach Patron bartników i tynkarzy Skóra ludzka z twarzą, nóż do odzierania ze skóry.
Bazyli Wielki 02.01 Ok. 330-379. Ojciec Kościoła Wsch., twórca wschodniej reguły zakonnej (bazylianie), biskup Cezarei, brat Grzegorza z Nyssy. Wybitny teolog i społecznik (twórca pierwszego szpitala-hospicjum).   Przedstawiany z gołębiem podającym mu pióro albo z budynkiem kościoła, czasem z innymi Ojcami Greckimi, z kolumną ognia lub ze swoją babką - św. Makryną
Benedykt z Nursji (Umbria-Italia) 11.07 Ok. 490-543. Początkowo pustelnik w Subiaco, następnie założyciel klasztoru na Monte Cassino i zakonu benedyktynów, twórca reguły zakonnej obowiązującej do dziś w zakonach benedyktyńskich.   Pastorał i księga, kielich z wysuwającym się wężem, krzyż z rózgą, kruk. Często ukazywany z Regułą , z palcem na ustach, z biczem, krzewem różanym, stłuczonym kielichem w dłoni, lub z siostrą, św. Scholastyką.
Benno 16.06 1010-1106. Benedyktyn, biskup Miśni, patron Saksonii, Monachium, Bawarii.   Przedstawiany jako biskup trzymający w dłoni rybę z katedrą miśnieńską w pyszczku. Czasem ryba leży na księdze obok dwóch kluczy.
Bernard z Aosty (a. z Montjoux a. z Mentony) 28.05 ok. 996 - ok. 1081. Augustianin, misjonarz Alp. Założyciel schroniska koło Przełęczy Wielkiej w Alpach; Patron alpinistów, broni pól przed burzą Płonące serce, zakonnik w czarnym habicie lub albie, prowadzący diabła na łańcuchu. Czasem obok niego zboże, krzew winny i błyskawica.
Bernard z Clairvaux 20.08 1091-1153. Współautor reformy cysterskiej w zakonie benedyktynów. Wybitny teolog, kaznodzieja i mistyk. Doktor Kościoła - "Doktor miodopłynny". Inicjator 2. krucjaty; Patron pszczelarzy Ul pszczeli.
Bernard (Bernardyn) ze Sieny 20.05 1380-1444. Franciszkanin, prowincjał (i reformator) zakonu w Italii; od jego imienia nazwano w Polsce bernardynami franciszkanów-obserwantów. Krzewiciel kultu Imienia Jezus. Wybitny kaznodzieja - potrafił nawiązywać do całego spektrum życia prywatnego i społecznego. Patron reklamy, a także przemysłu wełniarskiego Monogram IHS na piersi świętego, trzy mitry, trąba. Często ukazywany jako szczupły starzec w habicie franciszkańskim.
Błażej (Blasius, Blaise) 3.02 Zm. (prawdopodobnie śmiercią męczeńską) ok. 316. Biskup Sebaste (Armenia Mn.), prawdopodobnie był także lekarzem. Patron przemysłu wełniarskiego, kapeluszników, chorób gardła Żelazne grzebienie; świece; świński łeb, czasem ukazywany w geście błogosławienia ptaków lub ratujący małego chłopca od zadławienia ością.
Bonawentura (właśc. Giovanni di Fidanza) 15.05 1221-74. Doktor Kościoła - "doktor seraficki", mistyk i wybitny teolog, generał zakonu franciszkanów, biskup Albano, kardynał, uczeń Aleksandra z Hales i przyjaciel Tomasza z Akwinu.    
Bonifacy (Winfrid) 5.06 Ok. 680-755. Anglosas, misjonarz benedyktyński we Fryzji, Turyngii i Hesji, następnie arcybiskup Moguncji, w końcu legat papieski na całe Niemcy. Umęczony we Fryzji w 755 r.   Mitra i pastorał, księga przebita mieczem, przy źródle świeżo wytrysłym z ziemi, czasem z krukiem, lisem i strzałą.
Brendan (Brandan) 16.05 484-577. Półlegendarny mnich iroszkocki., uczestnik i przywódca bajecznej "żeglugi do raju ziemskiego" opisywanej przez poetów (prawdopodobnie także inspiracja dla Kolumba). Z pewnością założył opactwo w Clonfert i inne liczne klasztory w Irlandii Patron żeglarzy i podróżników Przedstawiany jako kapłan odprawiający Mszę św. na okręcie, wokół niego ryby. Często w ręku świeca.
Bruno (Wielki) z Kolonii 11.10 925-965. Najmłodszy syn cesarza Henryka i św. Matyldy. Arcybiskup Kolonii.    
Bruno (Brunon) Kartuz 6.10 1033-1101. Urodzony w Kolonii. Założyciel zakonu kartuzów - pierwsza pustelnia tego zakonu w Chartreuse (Francja), następna w La Torre. Patron obłąkanych Czaszka ludzka, glob ziemski.
Brygida Szwedzka (Birgit) 23.07 ok. 1303-73. Córka księcia Szwecji, Birgera. Najpierw żona i matka (m.in. św. Katarzyny Szwedzkiej), następnie założycielka zakonu brygidek. Pielgrzymowała do Ziemi Świętej, a także do Rzymu, gdzie m.in. zabiegała o powrót papieża z niewoli awiniońskiej. Reformatorka życia zakonnego, mistyczka i wizjonerka.   Pastorał, księga; płonące serce z krzyżem, czasem w ekstazie przed krucyfiksem. W tle często plac budowy.
Cecylia 22.11 Legendarna Rzymianka z II/III w., z rodu patrycjuszy, organistka (być może niewidoma). Zginęła śmiercią męczeńską. Patronka niewidomych i muzyki kościelnej Organy, harfa; wieniec z róż i lilii.
Cyprian (Thascius Caecilius Cyprianus) z Kartaginy 16.09 ok. 200-258, teolog i Ojciec Kościoła., biskup Kartaginy. Zmarł śmiercią męczeńską podczas prześladowań za ces. Waleriana.    
Cyryl (Konstanty) i Metody, bracia 14.02 Cyryl - zakonnik, "apostoł Słowian", ok. 827-ok. 869, urodzony w Grecji. Stworzył najstarsze pismo słowiańskie, głagolicę; wraz z Metodym (zakonnik, później biskup, zm. 885) wprowadził najstarszy język słowiański (staro-cerkiewno-słowiański) do liturgii i przełożył na ten język Biblię. Misje na Krymie, wśród Bułgarów i na Morawach. Patroni Europy Na ikonach przestawiani jako biskup i mnich - między nimi budynek kościoła, czasem Metody ma w ręku obraz Sądu Ostatecznego, a Cyryl ukazany jest w długim płaszczu filozofa.
Dawid 1.03 Biskup z VI w. Syn Ksantusa, księcia Ceretiku (dziś Cardiganshire), Patron Walii i Bath Por (także godło Walii). Święty przedstawiany jako celtycki biskup z długimi włosami i brodą oraz gołębiem na ramieniu, czasem z katedrą w dłoni.
Dionizy (St. Denis) 9.10 III w. Rzymianin, wysłany w celu nawracania Perizjów (na wyspie Sekwany), apostoł Galii, potem Francji. Pierwszy biskup Paryża, męczennik Jeden z "14 świętych pomocników" - przywoływany w różnych okolicznościach, m.in. przy bólu głowy, opętaniu i kłótniach Odcięta głowa w ręku maszerującegoświętego.
Dominik Guzman 8.08 1170-1221. Urodzony w Calaruega (Hiszpania). Najpierw kanonik regularny w Osmie, następnie misjonarz wśród albigensów, klasztoru w Prouille koło Tuluzy. W 1216 papież zatwierdził regułę jego nowego Zakonu Kaznodziejskiego, nazwanego później dominikanami.   Gwiazda na czoleświętego; wróbel; pies w czarne i białe łaty, z płonącą pochodnią w pysku.
Dominik Savio 9.03 1842-1857. Uczeń szkoły salezjańskiej w Turynie, obdarzony niezwykłą pobożnością i nadzwyczajnymi darami proroctwa i kardiognozji. Pragnął zostać kapłanem, zmarł jednak na gruźlicę w wieku 15 lat Patron dzieci i chórów dziecięcych.  
Dorota 6.02 Ur. w Cezarei Kapadockiej. Uwięziona jako młoda dziewczyna podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana, zm. ok. 303 , śmiercią męczeńską. Jej odwaga przy śmierci była takim świadectwem, że nawróciła wielu prześladowców. Patronka piwowarów, panien młodych, kwiaciarzy, ogrodników, położnych i par młodych Róża, wieniec z róż; anioł z trzema jabłkami i trzema różami w koszyku.
Dorota z Mątowów 30.10 1347-1394. Najpierw żona i matka 9-ciogra dzieci, następnie wdowa, a później rekluzka (pustelniczka zamknięta w małej celi), wizjonerka i mistyczka.   Latarnia i różaniec


Opracowano na podstawie: Wł. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem, Warszawa 1994; H. Hoever OCist, Żywoty Świętych Pańskich, Olsztyn 1988, Catherine Rabenstein, "For All the Saints" - tam też szersza bibliografia oraz materiałów własnych.


Kwota
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji daru
Możesz także dokonać wpłaty dowolnej kwoty na konto Fundacji: 65 1240 2034 1111 0000 0306 7501, Pekao SA XIII O/Warszawa
z dopiskiem: "Darowizna na działalność Fundacji - Cegiełka na Opokę."

Benedykt XVI | Biblioteka audio i wideo | Czytelnia | Dane nt. Kościoła | Edukacja Ekonomiczna | Felietony, komentarze | Filozofia | Galeria zdjęć | Inne nauki |
Europa, Polska, Kościół | Internet i komputery | Jan Paweł II | Katalog adresów | Katechetom i duszpasterzom | Kultura | Księgarnia religijna | Liturgia - na dziś i na niedziele | Mapa serwisu | Msze św. - gdzie, kiedy? | Nauczanie | Noclegi w Polsce | Noclegi, hotele w Polsce | Nowości na naszych stronach | PDA | Pielgrzymki piesze - ePielgrzymka | Rekolekcje | Rodzina | Sekty | Serwis informacyjny | Słownik | Sonda | Święci patroni | Szukaj | Tapety i dzwonki religijne | Teologia | Twój głos w dyskusji | Varia | Życie Kościoła