słodki cukiereczek
Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II | Dołącz do grona darczyńców

Opoka jest przydatna? Wpłać darowiznę
Święci patroni

Audiobooki w odcinkach
Wiadomości
Wybrani święci i błogosławieniImię Święto Życie Patron Ikonografia
Adrian z Canterbury 9.01 Zm. 710. Urodzony w Afryce, od ok. 668 opat w Canterbury, biegły w łacinie i grece.    
Agata Sycylijka (z Katanii) 05.02 Zm. ok. 251 za panowania cesarza Decjusza, wg. podania umęczona ponieważ nie chciała zostać żoną pogańskiego konsula Quintiniana Patronka Sycylii, sztuki i artystów; nianiek para szczypiec a. nożyc, para piersi na tacy; welon, książka, palma, pochodnia, wiadro na węgiel.
Agnieszka Rzymianka 21.01 Umęczona ok. 303 za panowania cesarza Dioklecjana, w wieku ok. 13 lat, ponieważ ze względu na złożony ślub dziewictwa nie zgodziła się poślubić syna prefekta Patronka młodych dziewic i narzeczonych oraz Dzieci Maryi Baranek, anioł stróż, miecz, płonący stos, korona, palma.
Aleksy Rzymianin 17.07 V w. Choć pochodził z dobrego rzymskiego rodu, mieszkał w V w, przez 17 lat w Edessie (Syria) jako żebrak - "Legenda o św. Aleksym" Patron żebraków i włóczęgów Kij i płaszcz pielgrzymi.
Ambroży "złotousty" 7.12 Ok. 340-397. Biskup Mediolanu - wybrany biskupem, gdy jeszcze był katechumenem. Ojciec i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, autor hymnów kościelnych, zwalczał herezję arianizmu.   Ul pszczeli, bicz (na arian), mieszek, pastorał, księga; dziecko w kołysce.
Andrzej Apostoł 30.11 Rybak z Betsaidy (Galilea), głosił Ewangelię w Azji Mniejszej, Tracji, wśród Scytów i w Grecji Patron Grecji, Szkocji i Rosji i diec. warmińskiej Krzyż w kształcie litery X.
Andrzej Bobola 16.05 (Polska)
21.05 (poza Polską)
ok. 1591-1657, jezuita polski, kaznodzieja, misjonarz na rozległych terenach Litwy, przyciągający wielkie grupy prawosławnych do Kościoła katolickiego. Umęczony przez Kozaków w Janowie Poleskim. Patron diecezji pińskiej, wileńskiej, łomżyńskiej, płockiej i warmińskiej  
Anna 26.07 Matka Maryi, żona Joachima Patronka stolarzy Książka.
Antoni Padewski 13.06 1195-1231. Ferdinand de Bulhoes, urodzony w Lizbonie. Najpierw kanonik augustiański, później franciszkanin, zmarł k. Padwy, wybitny kaznodzieja i teolog, misjonarz, Doktor Kościoła Patron Włoch Dzieciątko Jezus; lilia, ryba; klęczący muł.
Antoni Wielki 17.01 Ok. 251-356. Pustelnik, uważany za twórcę życia zakonnego. Większość życia spędził na pustyni egipskiej, wracał jednak do rodzimej Aleksandrii, by wspierać współbraci podczas prześladowań. Patron wikliniarzy, świniopasów, osób z chorobami skórnymi, zwierząt domowych Płomień, krzyż w kształcie litery T (z dzwonkiem), świnia, warchlak.
Atanazy Wielki 2.05 ok. 295-373. Doktor Kościoła Wsch., biskup Aleksandrii, jeden z głównych mówców soboru w Nicei (325), działacz i pisarz, "pogromca arianizmu" - 5-krotnie skazywany na wygnanie przez sprzyjających arianizmowi cesarzy.   Gołąb.
Augustyn z Hippony 28.08 354-430. Ojciec i doktor Kościoła Zach., biskup Hippo Regius (płn. Afryka), "chrześcijański Arystoteles" Jego dzieła przez całe średniowiecze były podstawą studium teologii.   Płonące serce, pastorał, księga; dziecko pijące wodę z muszli.
Augustyn z Canterbury 27.05 Zm. ok. 607. Rzymianin, wysłany przez Grzegorza Wielkiego w r. 596, by schrystianizować Anglię, pierwszy arcybiskup Canterbury.   Przedstawiany jako biskup chrzczący władcę Kentu, w czarnym habicie, z piórem lub księgą, albo wydobywający modlitwą z ziemi źródło.
Barbara z Nikomedii (Bitynia) 4.12 Żyć miała w III-IV w., postać legendarna, Patronka ludzi narażonych na wybuchy, jak pracowników prochowni i arsenałów, kanonierów, saperów, górników, ale też flisaków, jeńców, rybaków,żeglarzy Trzyokienna wieża; kielich.
Barnaba (Józef) Cypryjczyk 11.06 Lewita (Dz 4,36-7), współpracownik Pawła, prawdopodobnie zginął ukamienowany na Cyprze.   Ewangelia, kij pielgrzymi; kamień.
Bartłomiej (Nataniel) 24.08 Jeden z 12 apostołów, prawdopodobnie głosił Ewangelię w Azji Mniejszej i Indiach Patron bartników i tynkarzy Skóra ludzka z twarzą, nóż do odzierania ze skóry.
Bazyli Wielki 02.01 Ok. 330-379. Ojciec Kościoła Wsch., twórca wschodniej reguły zakonnej (bazylianie), biskup Cezarei, brat Grzegorza z Nyssy. Wybitny teolog i społecznik (twórca pierwszego szpitala-hospicjum).   Przedstawiany z gołębiem podającym mu pióro albo z budynkiem kościoła, czasem z innymi Ojcami Greckimi, z kolumną ognia lub ze swoją babką - św. Makryną
Benedykt z Nursji (Umbria-Italia) 11.07 Ok. 490-543. Początkowo pustelnik w Subiaco, następnie założyciel klasztoru na Monte Cassino i zakonu benedyktynów, twórca reguły zakonnej obowiązującej do dziś w zakonach benedyktyńskich.   Pastorał i księga, kielich z wysuwającym się wężem, krzyż z rózgą, kruk. Często ukazywany z Regułą , z palcem na ustach, z biczem, krzewem różanym, stłuczonym kielichem w dłoni, lub z siostrą, św. Scholastyką.
Benno 16.06 1010-1106. Benedyktyn, biskup Miśni, patron Saksonii, Monachium, Bawarii.   Przedstawiany jako biskup trzymający w dłoni rybę z katedrą miśnieńską w pyszczku. Czasem ryba leży na księdze obok dwóch kluczy.
Bernard z Aosty (a. z Montjoux a. z Mentony) 28.05 ok. 996 - ok. 1081. Augustianin, misjonarz Alp. Założyciel schroniska koło Przełęczy Wielkiej w Alpach; Patron alpinistów, broni pól przed burzą Płonące serce, zakonnik w czarnym habicie lub albie, prowadzący diabła na łańcuchu. Czasem obok niego zboże, krzew winny i błyskawica.
Bernard z Clairvaux 20.08 1091-1153. Współautor reformy cysterskiej w zakonie benedyktynów. Wybitny teolog, kaznodzieja i mistyk. Doktor Kościoła - "Doktor miodopłynny". Inicjator 2. krucjaty; Patron pszczelarzy Ul pszczeli.
Bernard (Bernardyn) ze Sieny 20.05 1380-1444. Franciszkanin, prowincjał (i reformator) zakonu w Italii; od jego imienia nazwano w Polsce bernardynami franciszkanów-obserwantów. Krzewiciel kultu Imienia Jezus. Wybitny kaznodzieja - potrafił nawiązywać do całego spektrum życia prywatnego i społecznego. Patron reklamy, a także przemysłu wełniarskiego Monogram IHS na piersi świętego, trzy mitry, trąba. Często ukazywany jako szczupły starzec w habicie franciszkańskim.
Błażej (Blasius, Blaise) 3.02 Zm. (prawdopodobnie śmiercią męczeńską) ok. 316. Biskup Sebaste (Armenia Mn.), prawdopodobnie był także lekarzem. Patron przemysłu wełniarskiego, kapeluszników, chorób gardła Żelazne grzebienie; świece; świński łeb, czasem ukazywany w geście błogosławienia ptaków lub ratujący małego chłopca od zadławienia ością.
Bonawentura (właśc. Giovanni di Fidanza) 15.05 1221-74. Doktor Kościoła - "doktor seraficki", mistyk i wybitny teolog, generał zakonu franciszkanów, biskup Albano, kardynał, uczeń Aleksandra z Hales i przyjaciel Tomasza z Akwinu.    
Bonifacy (Winfrid) 5.06 Ok. 680-755. Anglosas, misjonarz benedyktyński we Fryzji, Turyngii i Hesji, następnie arcybiskup Moguncji, w końcu legat papieski na całe Niemcy. Umęczony we Fryzji w 755 r.   Mitra i pastorał, księga przebita mieczem, przy źródle świeżo wytrysłym z ziemi, czasem z krukiem, lisem i strzałą.
Brendan (Brandan) 16.05 484-577. Półlegendarny mnich iroszkocki., uczestnik i przywódca bajecznej "żeglugi do raju ziemskiego" opisywanej przez poetów (prawdopodobnie także inspiracja dla Kolumba). Z pewnością założył opactwo w Clonfert i inne liczne klasztory w Irlandii Patron żeglarzy i podróżników Przedstawiany jako kapłan odprawiający Mszę św. na okręcie, wokół niego ryby. Często w ręku świeca.
Bruno (Wielki) z Kolonii 11.10 925-965. Najmłodszy syn cesarza Henryka i św. Matyldy. Arcybiskup Kolonii.    
Bruno (Brunon) Kartuz 6.10 1033-1101. Urodzony w Kolonii. Założyciel zakonu kartuzów - pierwsza pustelnia tego zakonu w Chartreuse (Francja), następna w La Torre. Patron obłąkanych Czaszka ludzka, glob ziemski.
Brygida Szwedzka (Birgit) 23.07 ok. 1303-73. Córka księcia Szwecji, Birgera. Najpierw żona i matka (m.in. św. Katarzyny Szwedzkiej), następnie założycielka zakonu brygidek. Pielgrzymowała do Ziemi Świętej, a także do Rzymu, gdzie m.in. zabiegała o powrót papieża z niewoli awiniońskiej. Reformatorka życia zakonnego, mistyczka i wizjonerka.   Pastorał, księga; płonące serce z krzyżem, czasem w ekstazie przed krucyfiksem. W tle często plac budowy.
Cecylia 22.11 Legendarna Rzymianka z II/III w., z rodu patrycjuszy, organistka (być może niewidoma). Zginęła śmiercią męczeńską. Patronka niewidomych i muzyki kościelnej Organy, harfa; wieniec z róż i lilii.
Cyprian (Thascius Caecilius Cyprianus) z Kartaginy 16.09 ok. 200-258, teolog i Ojciec Kościoła., biskup Kartaginy. Zmarł śmiercią męczeńską podczas prześladowań za ces. Waleriana.    
Cyryl (Konstanty) i Metody, bracia 14.02 Cyryl - zakonnik, "apostoł Słowian", ok. 827-ok. 869, urodzony w Grecji. Stworzył najstarsze pismo słowiańskie, głagolicę; wraz z Metodym (zakonnik, później biskup, zm. 885) wprowadził najstarszy język słowiański (staro-cerkiewno-słowiański) do liturgii i przełożył na ten język Biblię. Misje na Krymie, wśród Bułgarów i na Morawach. Patroni Europy Na ikonach przestawiani jako biskup i mnich - między nimi budynek kościoła, czasem Metody ma w ręku obraz Sądu Ostatecznego, a Cyryl ukazany jest w długim płaszczu filozofa.
Dawid 1.03 Biskup z VI w. Syn Ksantusa, księcia Ceretiku (dziś Cardiganshire), Patron Walii i Bath Por (także godło Walii). Święty przedstawiany jako celtycki biskup z długimi włosami i brodą oraz gołębiem na ramieniu, czasem z katedrą w dłoni.
Dionizy (St. Denis) 9.10 III w. Rzymianin, wysłany w celu nawracania Perizjów (na wyspie Sekwany), apostoł Galii, potem Francji. Pierwszy biskup Paryża, męczennik Jeden z "14 świętych pomocników" - przywoływany w różnych okolicznościach, m.in. przy bólu głowy, opętaniu i kłótniach Odcięta głowa w ręku maszerującegoświętego.
Dominik Guzman 8.08 1170-1221. Urodzony w Calaruega (Hiszpania). Najpierw kanonik regularny w Osmie, następnie misjonarz wśród albigensów, klasztoru w Prouille koło Tuluzy. W 1216 papież zatwierdził regułę jego nowego Zakonu Kaznodziejskiego, nazwanego później dominikanami.   Gwiazda na czoleświętego; wróbel; pies w czarne i białe łaty, z płonącą pochodnią w pysku.
Dominik Savio 9.03 1842-1857. Uczeń szkoły salezjańskiej w Turynie, obdarzony niezwykłą pobożnością i nadzwyczajnymi darami proroctwa i kardiognozji. Pragnął zostać kapłanem, zmarł jednak na gruźlicę w wieku 15 lat Patron dzieci i chórów dziecięcych.  
Dorota 6.02 Ur. w Cezarei Kapadockiej. Uwięziona jako młoda dziewczyna podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana, zm. ok. 303 , śmiercią męczeńską. Jej odwaga przy śmierci była takim świadectwem, że nawróciła wielu prześladowców. Patronka piwowarów, panien młodych, kwiaciarzy, ogrodników, położnych i par młodych Róża, wieniec z róż; anioł z trzema jabłkami i trzema różami w koszyku.
Dorota z Mątowów 30.10 1347-1394. Najpierw żona i matka 9-ciogra dzieci, następnie wdowa, a później rekluzka (pustelniczka zamknięta w małej celi), wizjonerka i mistyczka.   Latarnia i różaniec


Opracowano na podstawie: Wł. Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem, Warszawa 1994; H. Hoever OCist, Żywoty Świętych Pańskich, Olsztyn 1988, Catherine Rabenstein, "For All the Saints" - tam też szersza bibliografia oraz materiałów własnych.Benedykt XVI | Biblioteka audio i wideo | Czytelnia | Dane nt. Kościoła | Edukacja Ekonomiczna | Felietony, komentarze | Filozofia | Galeria zdjęć | Inne nauki |
Europa, Polska, Kościół | Internet i komputery | Jan Paweł II | Katalog adresów | Katechetom i duszpasterzom | Kultura | Księgarnia religijna | Liturgia - na dziś i na niedziele | Mapa serwisu | Msze św. - gdzie, kiedy? | Nauczanie | Noclegi w Polsce | Noclegi, hotele w Polsce | Nowości na naszych stronach | Papież Franciszek | Pielgrzymki piesze - ePielgrzymka | Rekolekcje | Rodzina | Sekty | Serwis informacyjny | Słownik | Sonda | Święci patroni | Szukaj | Tapety i dzwonki religijne | Teologia | Twój głos w dyskusji | Varia | Życie Kościoła