Menu Główna

Środa Popielcowa

Fundacja "Opoka" | Środa Popielcowa | 2015-02-18

Środa Popielcowa nie jest sama w sobie szczególnym świętem, ale po prostu początkiem okresu Wielkiego Postu. Jej sugestywne obrzędy służą temu, aby w okres pokuty paschalnej wejść świadomie i zdecydowanie. W kalendarzu liturgicznym jest to dzień powszedni wyróżniony (nie święto nakazane!).

Zwyczaj posypywania głów popiołem wszystkim wiernym sięga X-XI wieku. Wcześniej czyniono to wobec publicznych grzeszników, których w trakcie obrzędów pokutnych wyprowadzano z kościoła, posypując ich głowy popiołem. Modlitwa towarzysząca poświęceniu popiołu zwraca uwagę na to, że „jesteśmy prochem i w proch się obrócimy” oraz że „przez gorliwe pełnienie czterdziestodniowej pokuty mamy otrzymać odpuszczenie grzechów i nowe życie na podobieństwo Zmartwychstałego Chrystusa”.

Czytanie z księgi proroka Joela zwraca uwagę na charakter prawdziwej pokuty: „rozdzierajcie serca wasze, a nie szaty”. Pokuta nie może polegać na jakichś zewnętrznych gestach, ale na szczerej przemianie serca, czyli naszego życiowego nastawienia. Przed pozorną, zewnętrzną pokutą przestrzega ostro sam Chrystus: „Strzeżcie się, abyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi”. Tak więc, choć Wielki Post jest okresem pokuty, nie jest okresem smętku, zawodzenia i przygnębiającego nastroju. Pokuta wymaga poważnego przyjrzenia się swojemu życiu, dostrzeżenia zła, do którego być może się przyzwyczailiśmy, wyznania win i podjęcia trudu przemiany. Pokuta i nawrócenie to proces wewnętrznego oczyszczenia. Jak każde oczyszczenie – czy to u kosmetyczki, czy za pomocą diety, czy nawet sprzątanie mieszkania - wymaga pewnego wysiłku i mobilizacji. Ale ostateczny efekt znakomicie wynagradza włożony trud!

opr. MG

Wybrane artykuły

Środa popielcowa w praktyce

Copyright © by Fundacja "Opoka"


Udostępnij w :


Liturgia na dziś

28 lipca 2017

XVI Tydzień zwykły

Pierwsze czytanie:Wj 20, 1-17
Psalm responsoryjny:Ps 19
Ewangelia:Mt 13, 18-23

Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Sarbeliusza Makhluf, prezbitera

Patroni

święci Nazariusz i Celsus, św. Botvid, św. Samson z Dol, św. Sarbeliusz Mahkluf, kapł.*

Ewangelia
Mt 13, 18-23

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Posłuchajcie przypowieści o siewcy. Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze.

Posiane na grunt skalisty oznacza tego…

Partner
Fundacji:

Partnerzy
naukowi:

Newslettery:

Partner
technologiczny: