Liturgia słowa

3 września 2015 (czwartek)
- XXII Tydzień Okresu Zwykłego


Drukuj / A A

Pierwsze czytanie:Kol 1, 9-14
Psalm responsoryjny:Ps 98
Ewangelia:Łk 5, 1-11
Kolor szat liturgicznych:Biały

Wspomnienie dowolne

św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

Patroni

św. Symeon (Szymon) Słupnik mł., św. Phoebe, św. Remaclus, św. Aigulf lub Ayoul z Lerins, św. Grzegorz Wlk. pp. i dr Kościoła*, św. Cuthburga, św. Hildelitha, św. Macanizjusz.


Pierwsze CZYTANIE
Kol 1, 9-14

Przeto i my od dnia, w którym to usłyszeliśmy, nie przestajemy za was się modlić i prosić [Boga], abyście doszli do pełnego poznania Jego woli, w całej mądrości i duchowym zrozumieniu, abyście już postępowali w sposób godny Pana, w pełni Mu się podobając, wydając owoce wszelkich dobrych czynów i rosnąc przez głębsze poznanie Boga. Niech moc Jego chwały w pełni was umacnia do [okazywania] wszelkiego rodzaju cierpliwości i stałości. Z radością dziękujcie Ojcu, który was uzdolnił do uczestnictwa w dziale świętych w światłości. On uwolnił nas spod władzy ciemności i przeniósł do królestwa swego umiłowanego Syna, w którym mamy odkupienie - odpuszczenie grzechów.


Wesprzyj Liturgię Słowa

Publikacja liturgii w naszym portalu to codzienna praca redaktorów.

Czy korzystasz z niej regularnie?

Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli dołączysz do grona darczyńców.

Dołącz

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 98

Ps 98 (97), 2-3ab. 3cd-4. 5-6 (R.: por. 2a)

Pan Bóg okazał ludziom swe zbawienie.

Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swoją sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.

Pan Bóg okazał ludziom swe zbawienie.

Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się i weselcie, i grajcie.

Pan Bóg okazał ludziom swe zbawienie.

Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, *
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy,
przy trąbach i dźwięku rogu, *
na oczach Pana, Króla, się radujcie.

Pan Bóg okazał ludziom swe zbawienie.


EWANGELIA
Łk 5, 1-11

Pewnego razu - gdy tłum cisnął się do Niego aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret - zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: "Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!". A Szymon odpowiedział: "Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci". Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: "Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny". I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. Lecz Jezus rzekł do Szymona: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.


KOMENTARZ

Komentarz księdza Mirosława Matusznego

Temat: Odejdź ode mnie Panie

SŁOWA NADAL AKTUALNE, MĄDROŚĆ TYCH, KTÓRZY ODNALEŹLI JEZUSA

Cuda dokonywane przez Zbawiciela zazwyczaj sprawiały, że ludzie nawracali się, deklarowali chęć pójścia za Jezusem, lub wręcz przeciwnie, jak w przypadku uczonych w Piśmie i faryzeuszy, irytowały ich i popychały w kierunku skompromitowania lub uciszenia Mistrza z Nazaretu. Scena, jaką opisuje dzisiejsza Ewangelia jest jedną z nielicznych, o ile nie jedyną, gdzie pod wpływem cudownych wydarzeń człowiek czuje się na tyle niegodnym towarzystwa Pana Jezusa, iż prosi go jak Piotr, aby od Niego odszedł.

Cudowny połów miał prawo wywołać na apostole takie właśnie wrażenie. Wszak wytrawnemu rybakowi trudno było zrozumieć, jak można w tak nieprofesjonalny sposób podejść do połowu a jednocześnie zakończyć go z takim sukcesem. Nie pozostawało więc cienia wątpliwości, że ów połów jest cudem. Kto jak kto, ale Piotr był o tym święcie przekonany.

Niestety postawa Piotra zdaje się być coraz bardziej powszechną w dzisiejszym świecie. Ile to razy ludzie uznając się za niegodnych przystępowania do komunii świętej, zamiast skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, całymi latami trzymają z dala od Stołu Pańskiego. Ilu to ludzi zamiast zamienić swoje życie, wmawia sobie, że ci, którzy chodzą do kościoła są gorsi od nich, więc po co się zmieniać. Lepiej uznać się za niegodnego bywania w Domu Bożym i prowadzić dalej takie życie, aby nie było potrzeby w nim nic zmieniać.

SŁOWO BOŻE W PRAKTYCE

Pan Jezus także w naszym życiu dokonuje wielkich dzieł. Nie zawsze je dostrzegamy, nie zawsze chcemy zauważyć. Czasem lepiej jest nam mówić o zbiegu okoliczności, przypadku, czy życiowym szczęściu. Dostrzeżenie działania Bożej obecności wymagałoby bowiem zdecydowanego opowiedzenia się za Jezusem, albo przeciwko niemu. Uznania Go za Mistrza i Zbawiciela, lub wzgardzenia Jego łaskami, którymi przecież tak hojnie w życiu nas obdarowuje.

PYTANIE DLA ODWAŻNYCH

Czy nie ulegam pokusie odrzucenia Jezusa ze względu na poczucie własnej grzeszności?


Kwota
Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu realizacji daru
Możesz także dokonać wpłaty dowolnej kwoty na konto Fundacji: 65 1240 2034 1111 0000 0306 7501, Pekao SA XIII O/Warszawa
z dopiskiem: "Darowizna na działalność Fundacji - rozwój strony Liturgia"

Kalendarium

3 września 2015 r.

Ważne fakty

1998 Katastrofa samolotu SwissAir u wybrzeży Kanady (229 ofiar śmiertelnych)
1976 Statek kosmiczny USA Viking 2 wylądował na Marsie i rozpoczął przesyłanie zdjęć na Ziemię.
1967 Szwecja zmieniła ruch uliczny na prawostronny.
1965 Ogłoszona została encyklika "Mysterium fidei" Pawła VI
1946 Sidney N. Correll założył międzywyznaniową Zjednoczoną Misję Światową (United World Mission)
1943 Alianci wylądowali na Salerno we Włoszech
1939 Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia, i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom.
1930 Santo Domingo, w Republice Dominikany zniszczone przez huragan - zginęło 5.000 ludzi.
1914 Benedykt XV (Giacomo P.B. della Chiesa) wybrany na papieża.
1783 Wielka Brytania uznała niepodległość swoich kolonii w Ameryce, podpisując traktat paryski.
1277 Jan XXI wybrany został na papieża.
590 św. Grzegorz I (Wielki) wybrany został na papieża.

Urodzili się

1899 Macfarlane Burnet, immunolog australijski
1734 Joseph Wright, malarz angielski
1596 Nicolo Amati, lutnik włoski

Jan Paweł II:

Na płaszczyźnie kulturowej zaznacza się wpływ swoistego prometeizmu człowieka, który łudzi się, że w ten sposób może zapanować nad życiem i śmiercią, ponieważ sam o nich decyduje, podczas gdy w rzeczywistości zostaje pokonany i zmiażdżony przez śmierć nieodwracalnie zamkniętą na wszelką perspektywę sensu i na wszelką nadzieję. Tragicznym przejawem tego wszystkiego jest rozpowszechnianie się eutanazji, zakamuflowanej i pokątnej, albo wykonywanej otwarcie, a nawet za przyzwoleniem prawa. Usprawiedliwia się ją nie tylko rzekomym współczuciem dla cierpiącego pacjenta, ale czasem także racjami utylitarystycznymi, nakazującymi unikanie nieproduktywnych wydatków, które nadmiernie obciążają społeczeństwo.

Rozwijaj z nami największy portal katolicki Opoka.org.pl

Wspieram Fundację Darczyńcy

Sonda

Czy ogłoszony przez ONZ Rok Rodziny wpłynie na politykę wobec rodzin w Polsce?

Tak Nie Zobacz wyniki

Partner Fundacji:

Partnerzy naukowi:

Wsparcie modlitewne:

Newslettery: