reklama

10 kroków do tego, aby zmienić ścieżkę kariery w każdym wieku!

Zmiana pracy, a nawet całkowite przebranżowienie się dotyczą osób w każdym wieku. Co więcej, jak pokazują badania CBOS - tego typu zmiany bardzo służą i otwierają wiele nowych możliwości. Podsuwamy więc 10 kroków do tego, aby jeszcze raz znaleźć swoje miejsce na rynku pracy!

artykuł sponsorowany

dodane 06.05.2024 16:01

1. Postaw na dobre CV i zacznij doceniać swoje mocne strony

Aby mieć ogląd na to, jaka jest nasza pozycja na rynku pracy, zdecydowanie warto zacząć od przejrzenia swojej aplikacji. Kreatywne CV powinno obecnie być bardzo przejrzyste i schludne, a jednocześnie skupiać się na konkretach. Kluczem będzie odpowiednie wyeksponowanie doświadczenia zawodowego, ale równie ważne jest krótkie bio oraz wytypowanie swoich mocnych stron.

Co szczególnie istotne: CV musi zostać opracowane z myślą o konkretnej branży, a nawet o konkretnym pracodawcy. To twoja wizytówka, dlatego postaraj się, aby robiło pozytywne wrażenie. CV dosyć dobrze pokazuje, czy oceniasz siebie pozytywnie i wiesz, jak wiele możesz zaoferować.

2. Otwórz się na poszerzanie wiedzy

Jeżeli chodzi o edukację, wiek nie ma znaczenia. Za to znaczenie będzie miało to, czy inwestujesz w swój rozwój: kursy, warsztaty, naukę języków. Chcąc zmienić nie tylko pracę, ale również branżę, zobacz w jaki sposób możesz uzupełnić wiedzę i zdobyć odpowiednie certyfikaty. Weź również pod uwagę, że umiejętności, które już posiadasz, możesz wykorzystać w nowej branży. Przykładowo, mając doświadczenie w finansach możesz sprawdzić się jako doradca klienta albo osoba odpowiedzialna za rozliczanie projektów.

3. Przestań martwić się o pieniądze

Być może zmiana pracy lub branży będzie się wiązać z ryzykiem mniejszych zarobków. Nie myśl o tym, jako o degradacji, ale o ryzyku, które naprawdę bardzo się opłaca. Im masz większe doświadczenie na rynku pracy, tym szybciej odnajdziesz się na nowym stanowisku i pokażesz na co cię stać. A to przełoży się na szybki awans i podwyżkę.

4. Powiedz otoczeniu, że potrzebujesz zawodowej zmiany

Siła poleceń jest naprawdę wielka. Przygotuj swoje CV i zapytaj znajomych, czy słyszeli coś o ciekawej pracy, w której możesz spróbować swoich sił. Niech twoi znajomi wiedzą, że szukasz, a na pewno prędzej czy później trafi się ciekawa propozycja z ich strony. Pamiętaj też, że każda rozmowa kwalifikacyjna to cenne doświadczenie.

5. Wypisz swoje motywacje do zmiany pracy

To ważne, aby wiedzieć, dlaczego chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery. Takie pytania na pewno pojawią się podczas rekrutacji, ale najważniejsze są twoje odczucia. Chodzi o wypalenie zawodowe? O chęć rzucenia sobie nowego wyzwania? A może chcesz spełnić swoje marzenie, które chodzi za tobą od dawna.

6. Zaplanuj strategię

Zastanów się, w jaki sposób przekierować ścieżkę kariery na nowe tory. Czy zacząć od wysyłania CV, czy jednak od szkoleń, kursów lub opracowania portfolio? Przekonaj się, jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w danej branży i zastanowić się, na ile nowy zawód jest przyszłościowy. To ważne w obliczu zmian, jakie wprowadza na rynku sztuczna inteligencja.

7. Skontaktuj się z doradcą zawodowym

Oczywiście, jeżeli czujesz, że może ci to pomóc. Doradca zawodowy podszkoli cię w rozmowach kwalifikacyjnych i podpowie, jak się prezentować podczas rekrutacji. Pomoże także wskazać kilka branż, w których z powodzeniem możesz spróbować swoich sił.

8. Pamiętaj, że zmiany w życiu zawodowym są normalne

Myślisz o przebranżowieniu się, choć na horyzoncie widać już emeryturę? To nic niezwykłego! W jednym z amerykańskich badań dowiedziono, że pracownicy z pokolenia X (od 41 do 56 lat) pracują na tym samym stanowisku około 5 lat, podczas gdy pokolenie wyżu demograficznego (od 57 do 75 lat) pracuje w tym samym miejscu około 8 lat. A to oznacza, że większość z nas regularnie zmienia pracę, poszukując nowych możliwości, czy po prostu myśląc o dobrostanie psychicznym. Z kolei jeden z polskich raportów możemy wyczytać, że Polacy również coraz chętniej zmieniają miejsce pracy - w poszukiwaniu lepszych warunków, ale też możliwości rozwoju. 

9. Zastanów się nad stażem lub wolontariatem

Czasem warto najpierw spróbować w nowej branży niż od razu zmienić całą dotychczasową ścieżkę zawodową. Zorientuj się, czy możesz zapisać się gdzieś na staż, albo przyjąć dodatkowe godziny lub zlecenia. To pozwoli ci zweryfikować swoje wyobrażenia o nowej pracy, a także poznać jej wady. Dowiedz się również, jakie zasady panują w danej branży, które marki się liczą i dlaczego osiągnęły sukces.

10. Zadbaj o zmianę wizerunku

To ważny krok! Postaraj się, aby nie tylko CV zostało w pełni zaktualizowane, ale również profile w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na LinkedIn. Dopełnij je pod kątem nowych oczekiwań i zainteresowań, dodaj profesjonalne zdjęcia, wykazuj się aktywnością.

Musisz mieć na uwadze, że zmiana ścieżki kariery to proces czasochłonny i stresujący. Dlatego uważnie przyglądaj się sobie, jeżeli to konieczne - współpracuj z psychologiem. Ta nowa droga powinna być ekscytująca, ale nie powinna zasiać w tobie uczucia lęku czy bezradności. Daj sobie również czas. Zmiana branży może potrwać bardzo długo i to wcale nie oznacza, że czegoś nie potrafisz. Po prostu potrzeba cierpliwości i chęci. Czas także jest walutą, bo próbując zmienić pracę/branżę możesz znaleźć mniej przestrzeni na odpoczynek lub pasje. To jednak zmieni się, gdy osiągniesz cel!

Koniec ze stereotypami! 

Osoby po 50 roku życia mają do zaoferowania doświadczenie zawodowe i życiowe. A to czyni z nich atrakcyjną grupę zawodową. Jednak w Polsce wciąż musimy walczyć ze stereotypami, bo jak powiedział rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek w trakcie konferencji „Kongres Praca. Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”:

Niestety ludzie starsi są często odbierani jako grupa będąca w opozycji do rozwoju, młodości, atrakcyjności, zdrowia czy wigoru. Dominuje negatywny obraz starości, utożsamiany z zniedołężnieniem, nieproduktywnością, osamotnieniem, zaniedbaniem i często biedą.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby myśląc o zmianie ścieżki zawodowej, uwolnić się od stereotypów i pokazywać swoją wartość. To dotyczy zarówno ciebie, jako pracownika, jak i pracodawców.

Reasumując: zawsze jest dobra pora na zmianę pracy, branży, pozycji zawodowej. Podejdź jednak do tego zadania z rozwagą, opracuj plan działania i daj sobie czas, aby zaadaptować się do nowości.

1 / 1

reklama