Z Rzymu do Siedlec w mocy Ducha Świętego

O przyjęciu sakry biskupiej przez ks. Zbigniewa Kiernikowskiego

W pierwszym dniu po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w liturgiczne wspomnienie Najświeższej Maryi Panny Matki Kościoła, 20 maja, podczas popołudniowej Eucharystii w Bazylice św. Piotra na Watykanie ks. Zbigniew Kiernikowski, wieloletni rektor Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie, przyjął sakrę biskupią. Celebracji przewodniczył watykański Sekretarz Stanu kardynał Angelo Sodano. Współkonsekratorami byli: abp Henryk Muszyński metropolita gnieźnieński oraz emerytowany biskup siedlecki Jan Mazur.

W prezbiterium Bazyliki modlili się kardynałowie: Andrzej Maria Deskur oraz kard. Edmund Szoka, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Wśród znamienitych koncelebransów, którzy towarzyszyli nowemu biskupowi siedleckiemu znaleźli się m.in.: abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Edward Nowak, bp Stanisław Dziwisz, bp Piero Marini, bp Andrzej Suski, bp Stanisław Ryłko oraz bp Jan Ozga z Kamerunu i bp Jan Hirka ze Słowacji. Oprócz licznych Polaków, zwłaszcza kapłanów oraz przedstawicieli wspólnot życia konsekrowanego pracujących i studiujących w Rzymie, nowego biskupa otoczyła gorącą modlitwą blisko 200-osobowa delegacja pielgrzymów z Siedlec. Oprócz niej na uroczystości do Bazyliki przybyło w sumie 1000 osób, w tym ponad 300-osobowa grupa wspólnot neokatechumenalnych z Rzymu, z którymi od wielu lat związany jest bp Kiernikowski. Wraz z kardynałem A. Sodano współkoncelebrowało około 180 kapłanów, w tym ponad 40 z diecezji siedleckiej. Podczas całej liturgii święceń w Bazylice nowo wyświęconemu Biskupowi Siedleckiemu asystowali: ks. Antoni Stankiewicz z Roty Rzymskiej oraz ks. Konstanty Kusyk, rektor WSD w Siedlcach. Na uroczystość przybyli także licznie przedstawiciele władz państwowych: Hanna Suchocka, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Michał Radlicki, ambasador przy rządzie włoskim oraz Tomasz Tedorowicz, konsul RP przy rządzie włoskim.

Po Ewangelii śpiewem przyzywano uświęcającej obecności Ducha Świętego. Nawiązał do niej w homilii

główny szafarz święceń kardynał A. Sodano. «„O Stworzycielu Duchu, przyjdź". Oto hymn, jaki płynie z naszych serc podczas tej uroczystej liturgii, w której nasz drogi brat ksiądz prałat Zbigniew Kiernikowski otrzyma sakrą, biskupią, aby z woli Ojca Swiątego Jana Pawia II podjąć posługą pasterską w diecezji siedleckiej». W swoim słowie watykański Sekretarz Stanu nawiązując do uroczystości zesłania Ducha Świętego, miejsce święceń porównał do Wieczernika, prosząc jednocześnie o obfite dary dla nowego biskupa. Przypomniał też, że święcenia odbywają się w dniu, gdy Kościół wspomina Maryję Matkę Kościoła, która jest Matką nas wszystkich. Kardynał Sodano podkreślił, że nowy biskup jak każdy następca Apostołów będzie musiał nauczać, uświęcać i prowadzić Lud Boży. Zwrócił uwagę na fakt, że bp Kiernikowski będzie pełnił swoją misję w typowej diecezji polskiej, wykorzystując owocnie wszystkie swoje talenty jakimi Boża Opatrzność zechciała go obdarować, przygotowując go do tak wielkiej odpowiedzialności duszpasterskiej. «Otrzyrnawszy solidną formacją w rodzinnej archidiecezji gnieźnieńskiej, miał możliwość kontynuować studia biblijne tu w Rzymie i doszedł do funkcji wykładowcy w dwóch Papieskich Uniwersytetach - Urbanianum i Angelicum —jak też na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Biorąc pod uwagą nowe, wyzwania, jakie zarysowują się przed Kościołem na początku trzeciego tysiąclecia, ogólne przygotowanie kulturalne będzie mu wielką pomocą w jego posłudze.» Kardynał Sodano zwrócił także uwagę na to, iż biskup Z. Kiernikowski będzie pracował na ziemi, która została uświęcona krwią męczenników. Wspomniał tu m.in. Męczenników z Pratulina, których Jan Paweł II beatyfikował na placu św. Piotra 6 października 1996 r.

Po odśpiewaniu Litanii do wszystkich świętych w milczeniu nastąpił obrzęd nałożenia rąk przez konsekratora i biskupów współszafarzy, po czym odmówiono modlitwę święceń. Nowy biskup otrzymał następnie księgę Ewangelii, pierścień biskupi, mitrę i pastorał.

W szczególny sposób całą uroczystość uświetnił

śpiewem Chór Katedralny z Siedlec pod kierunkiem ks. Michała Szulika, który w pięknym stylu wykonał stałe części Mszy św. Kyrie i Gloria ze Mszy De Angelis. Wykonał on także przepiękne pieśni religijne w języku polskim. Radosnymi śpiewami wspierała polskich chórzystów schola neokatechumenalna z Rzymu. Po komunii św. ks. bp Z. Kiernikowski w czasie śpiewu hymnu «Ciebie Boga wysławiamy» przeszedł wśród zgromadzenia wiernych i po raz pierwszy udzielił pasterskiego błogosławieństwa, które przyjęte zostało gromkimi oklaskami.

Następnie nowo wyświęcony Biskup skierował do zebranych słowa podziękowania w języku włoskim. Zwracając się do swoich diecezjan powiedział m.in.: «Na zakończenie tej Eucharystii chciałbym podziękować wszystkim pielgrzymom z diecezji siedleckiej za ich obecność i modlitwą. W sposób szczególny dziękują przedstawicielom duchowieństwa za ich tak liczną reprezentacją». W szczególny sposób nowy biskup podziękował bp. Janowi Mazurowi — współkonsekratorowi. «Jego obecność jest dziś bardzo wymowna. Odczuwam w swoim sercu głęboką potrzebą, by należycie wyrazić wdzięczność wobec mojego poprzednika na stolicy biskupiej w Siedlcach. Nie sposób zamknąć w nieudolnych stówach 27 lat jego posługi w tej diecezji, gdy ma się świadomość, iż. na ponad 600 kapłanów -ponad 400 - to kapłani święceni przez Biskupa Seniora. Zapewniam, że podejmą to dziedzictwo cichej i wytrwałej posługi Waszej Ekscelencji w duchu posłuszeństwa Ewangelii i w duchu oddanej służby Chrystusowi obecnemu w Eucharystii i Ludzie Bożym. Wspomnieniem i modlitwą obejmują zmarłego Księdza Biskupa Jana Wiktora Nowaka. Służył diecezji stosunkowo krótki czas, ale z wielkim oddaniem przypieczętowanym ofiarą cierpienia.

Dziś stają wobec zadania podjada dzielą prowadzonego przez pełnych zasług Poprzedników. Czynią to ufając Bożej pomocy i licząc na gotowość i współpracą kapłanów i wszystkich Diecezjan.

Dziękują Ks. Biskupowi Henrykowi Tomasikowi za jego dzisiejszą obecność i za to, że od chwili mojej nominacji na biskupa siedleckiego służy mi wszelką pomocą i radą.

Przedstawicielom Władz Samorządowych z Siedlec i wszystkim pielgrzymom z diecezji siedleckiej dziękuję za tyle trudu, by w tych dniach być razem ze mną. Wasza obecność jest mi bardzo droga, bo prowadzi moją myśl i serce do diecezji siedleckiej, w której mam rozpocząć swoją biskupią posługę».

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo, którego udzielił kard. A. Sadono. Następnie wszyscy zaproszeni goście, duchowni i świeccy, spotkali się na uroczystej kolacji, która stała się wspaniałą okazją do wspomnień, podsumowań i życzeń, skierowanych do bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

Swoją pierwszą Mszę św. dla diecezjan Biskup Siedlecki odprawił następnego dnia w kościele Ducha Świętego, miejscu kultu Miłosierdzia Bożego w Wiecznym Mieście.

Zawołaniem ks. bp. Zbigniewa Kiernikowkiego stały się słowa: «POSŁUSZEŃSTWO EWANGELII - EUCHARYSTIA*. W jego herbie znalazły się trzy elementy: krzyż, księga Słowa Bożego - Ewangelii oraz znaki Eucharystii - kielich i chleb.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama