słodki cukiereczek
Strona główna Opoki | Liturgia na dziś | Baza Mszy św. | Porozmawiajmy o wierze | Życie Kościoła | Jan Paweł II | Dołącz do grona darczyńców

Opoka jest przydatna? Wpłać darowiznę
Zapraszamy do czytelni Według autorów Według dziedzin Według tematów Wyszukaj Na zakupy!

Audiobooki w odcinkach
Wiadomości


 


Oprac. Małgorzata Laskowska i s. Wioletta Ostrowska CSL

Koronacja figury Matki Bożej LoretańskiejNiebo przyszło na ziemię

„Służebnica Pańska została Panią i Królową po to,
by być Królową naszych serc. Jej królowanie ma zawsze i niezmiennie
wymiar macierzyński” — powiedział ks. abp Henryk Hoser SAC
w homilii na Mszy świętej 7 września 2008 r., podczas uroczystości
koronacji figury Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.

Tego dnia Loretto znalazło się w atmosferycznej enklawie. W pobliskich miejscowościach burze, a tu słońce i upał. Żadne jednak warunki klimatyczne nie byłyby w stanie powstrzymać wiernych przybywających oddać hołd i cześć Matce Bożej Loretańskiej. Uwieńczenie koronami figury Madonny z polskiego Loretto to wielkie święto dla Zgromadzenia Sióstr Loretanek, które, jak zaznaczyła matka Zofia A. Chomiuk CSL, przełożona generalna, „śpiewa dziś szczególne Magnificat”. To również wielka radość dla Rodziny Loretańskiej i wszystkich wiernych z diecezji warszawsko-praskiej. W tym samym dniu przypadało także liturgiczne wspomnienie oraz 77. rocznica śmierci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Loretto i Zgromadzenia oraz promotora kultu loretańskiego.

 

Dzieci zawsze potrzebują matki

Figura Matki Bożej już dzień przed uroczystością została wystawiona przed sanktuarium loretańskim, by stąd mogła wypatrywać swoich dzieci — jak nadchodzą radosne, rozśpiewane grupy: rodziny, młodzież, dzieci i starsi. Niektórzy przyjechali dzień wcześniej, by duchowo przygotować się do liturgii koronacji. Uroczysty, tak długo wyczekiwany dzień, rozpoczął się Mszą świętą o godz. 6.00 rano. O 9.30 odśpiewano Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a o 10.10 odmówiono różaniec, po czym odśpiewano Litanię loretańską. Oczekiwaniu na Eucharystię towarzyszyła — jak zawsze w pięknym wykonaniu — gra orkiestry Victoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie oraz śpiewy chóru sióstr loretanek i scholi „Kropelki” z parafii Narodzenia Matki Bożej z Mińska Mazowieckiego.

Atmosfera radosnych i modlitewnych przygotowań do Eucharystii udzielała się zarówno rozmodlonym pątnikom, jak i tym, którzy umęczeni pieszym pielgrzymowaniem odpoczywali w zaciszu. Do spowiadających na placu kapłanów ustawiały się długie kolejki. Zwyczajny był widok pojedynczych ludzi kryjących się przed upałem pod drzewami, by z różańcem w ręku powierzać się Matce Bożej.

„Dzieci, nawet dorosłe, zawsze potrzebują matki” — mówiła pani Maria z Białegostoku. Przejawy nabożeństwa i przywiązania do Maryi były widoczne na każdym kroku. „Szliśmy do Matki Bożej Loretańskiej trzy dni. Przybyliśmy z Halinowa. Z pielgrzymką jesteśmy tu po raz pierwszy, lecz mamy nadzieję, że uda nam się kontynuować to nasze pielgrzymowanie każdego roku” — powiedział ks. Krzysztof Mikołajek. Najczęściej zanoszone intencje to prośby o zdrowie lub potrzebne łaski dla rodziny, przyjaciół i o to, żeby w kraju było lepiej. Pojawiały się także inne: „Chcemy modlić się za prześladowanych chrześcijan w Indiach” — zgodnie odpowiedziały s. Grażyna i s. Halina, małe siostry Jezusa, zaznaczając, że bardzo kochają Matkę Bożą. Ks. Grzegorz z Ukrainy mile wspomina każdą wizytę w Loretto: „Zazwyczaj bywałem tutaj w bardziej kameralnych sytuacjach, czy to na ślubach zakonnych sióstr, czy z młodzieżą, a dziś mam okazję być na koronacji”.

Przybywających witali: ks. infułat Lucjan Święszkowski oraz s. Klara Bielecka CSL, przełożona wspólnoty sióstr w Loretto. Następnie pielgrzymi podchodzili, by oddawać cześć słynącej łaskami figurze oraz relikwiom Jej wielkiego czciciela — bł. ks. I. Kłopotowskiego.

 

Przybyło wielu

Na uroczystość koronacji figury Matki Bożej do Loretto przybyli przedstawiciele Episkopatu Polski: kard. Józef Glemp, Prymas Polski, który przewodniczył Mszy świętej; abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce; abp Henryk Hoser SAC, pasterz diecezji warszawsko-praskiej, który wygłosił homilię i dokonał aktu koronacji figury Pani Loretańskiej; abp Mieczysław Mokrzycki, koadiutor ze Lwowa, były wieloletni sekretarz dwóch papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI; bp Stanisław Stefanek, ordynariusz z Łomży; bp Antoni P. Dydycz, ordynariusz z Drohiczyna; bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz z Łowicza; bp Piotr Libera, ordynariusz z Płocka; bp Kazimierz Romaniuk, senior warszawsko-praski; bp Stanisław Kędziora, sufragan warszawsko-praski; bp Edward Frankowski, sufragan z Sandomierza; bp Mieczysław Cisło, sufragan z Lublina; bp Romuald Kamiński, sufragan z Ełku. Oprócz księży biskupów przybyli bardzo licznie kapłani diecezjalni i zakonni oraz siostry zakonne.

Honorowymi gośćmi byli wykonawcy koron: Olgierd Stopiński oraz pracownicy Galerii Artystycznej. Nie mogło również zabraknąć wiernych pomocników Matki Bożej — członków Rodziny Loretańskiej, oraz przedstawicieli lotników z ks. Zbigniewem Stefaniakiem, kapelanem lotniska Okęcie w Warszawie, którzy przybyli do swojej Patronki. Obecni byli także członkowie Żywego Różańca, innych wspólnot parafialnych oraz pielgrzymki autokarowe Rodziny Radia Maryja z różnych stron Polski. Uroczystość zgromadziła w sumie około 30-tysięczną rzeszę pielgrzymów, przybyłych tutaj w zorganizowanych pieszych i autokarowych pielgrzymkach czy też własnymi środkami lokomocji.

Ci natomiast, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć, łączyli się duchowo dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio Maryja, Telewizję Trwam i Radio Niepokalanów.

 

Wywyższona króluje w chwale z Synem...

Spojrzenia obecnych uczestników skupiały się na pięknym obliczu Madonny Loretańskiej. Widok koron przyniesionych w procesji przez siostry loretanki wywoływał wzruszenie i radość. „Teraz, wywyższona nad chóry anielskie, króluje w chwale z Synem i wstawia się za wszystkimi ludźmi jako Pośredniczka łask i Królowa miłosierdzia. Boże, wejrzyj łaskawie na tych, którzy, wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa i Jego Matki, wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej” — modlił się ks. abp Henryk Hoser w czasie obrzędu koronacji.

Niecodzienny, radosny nastrój udzielał się wielu uczestnikom. Jedni klękali, inni podchodzili, by z bliska zobaczyć Matkę Bożą w koronie. — „Bardzo przejmujący i doniosły był sam moment nałożenia koron Matce Bożej i Panu Jezusowi. Był to jednocześnie moment nowego spojrzenia na tę figurę z nowymi myślami. Uświadamiamy sobie w tej chwili, że Maryja jest naszą Królową” — mówił ks. Krzysztof z Halinowa.

Uroczysta Msza święta zakończyła się wspólnym odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i błogosławieństwem pontyfikalnym. Jednak rozmodleni czciciele Maryi nie chcieli tak szybko z Nią się żegnać. Po uroczystości tłumy garnęły się, by choć dotknąć Jej niezwykłego wizerunku, z bliska popatrzeć w Jej oczy, uśmiech na twarzy. Inni odchodzili na bok, ale temat rozmów był wciąż ten sam: radość z obecności na uroczystości, planowanie następnej pielgrzymki, ale w większym gronie. „Trudno wyrazić dzisiejsze przeżycia. W pewnym momencie powiedziałam do męża, że niebo przyszło na ziemię!” — powiedziała nam pani Teresa.

 

...i wstawia się za wszystkimi

Po skończonej uroczystej liturgii wierni nieustannie podchodzili do ukoronowanej Maryi i na klęczkach, ze łzami, trwali na modlitwie. Ponieważ po Koronce do Bożego Miłosierdzia wciąż przybywali pielgrzymi, o 16.00 była możliwość uczestniczenia we Mszy świętej. Kiedy dzień zbliżał się ku końcowi, figurę wniesiono w procesji do sanktuarium i umieszczono na ołtarzu. Po uroczystych Nieszporach wróciła na swoje miejsce wysoko w ołtarzu. Teraz, już w nowych koronach, czeka wraz z Synem na swoje dzieci.

* * *

„O Dziewico Maryjo, Twój słodki wizerunek przechowuje pamiątki całych wieków, miłość i modlitwy wielu pokoleń.

O Dziewico Loretańska, dzisiaj my przychodzimy do Ciebie, naznaczeni cierpieniem naszej epoki, wspaniałej, a zarazem dramatycznej. Przychodzimy tu, by odetchnąć pokojem, którym tylko Matka może obdarzyć swoje dzieci. Przychodzimy tu, aby odnaleźć nadzieję, którą jedynie Niepokalane Serce posiada i potrafi przekazać. Przychodzimy do Ciebie, Matko, abyś doprowadziła nas do Jezusa, Syna Twojego zawierzenia i Twojej wolności radosnej, czystej i pokornej.

O Maryjo, pomóż nam powiedzieć nasze tak w dzisiejszym świecie i dzisiejszych sytuacjach: tak życiu, które jest cudownym darem Boga, tak Prawdzie, Przebaczeniu i Miłości, aby stało się Darem i Obliczem w Twoim Synu.

Dziewico Loretańska, błogosław nam, Twoim dzieciom, i bądź z nami na drodze aż do progu Wieczności. Amen” (kard. Angelo Comastri).

„Różaniec” — październik 2008

Miesięcznik formacji różańcowej

„Służebnica Pańska została Panią i Królową po to, by być Królową naszych serc. Jej królowanie ma zawsze i niezmiennie wymiar macierzyński” — powiedział ks. abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, w homilii z okazji koronacji figury Matki Bożej w Loretto 7 września 2008 roku. To wydarzenie jest powodem wielkiej radości dla wszystkich czcicieli Matki Bożej Loretańskiej. Świadczy o tym, że dzieło, zapoczątkowane przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego nieustannie się rozwija.
W najnowszym „Różańcu” znajdziecie obszerną relację z uroczystości, a ponadto wiele zdjęć, świadectw oraz homilię Księdza Arcybiskupa. Z tej okazji „Różaniec” ma 8 stron więcej.

Poza tym polecamy szczególnie:

* „Pochodzę z małej miejscowości, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą.
W moim domu rodzinnym relacje sąsiedzkie były po prostu częścią życia” — wspomina Katarzyna Jarosz w świadectwie pt. Na sąsiada można liczyć.

* „Zarówno rodzina, jak i parafia niosą w sobie olbrzymi potencjał wiary, zaangażowania, wzajemnej współpracy i pomocy, służby i autorytetu” — o potrzebie przenikania się środowiska rodzinnego i parafialnego pisze ks. Mariusz Pohl.

* „Od 30 lat znajdujemy we wspólnocie Domowego Kościoła potrzebną pomoc do budowania więzi z Bogiem i ze sobą w małżeństwie” — wyznają w pouczającym świadectwie Elżbieta i Lech Polakiewiczowie.

* „Z różańcem w ręku wyruszyłam w kolejnych tajemnicach na pielgrzymkę wiary. (...) Zauważyłam, że coś się dzieje z moją rodziną... Zaczęliśmy rozumieć się z mężem,
a w rodzinie zapanował spokój” — pisze Pani Ania w głębokim i bardzo ciekawym świadectwie.

* „Wy, którzy urodziliście się w religii chrześcijańskiej, nie zdajecie sobie sprawy z łaski, jaką otrzymaliście; ale kto, tak jak ja, doszedł do progów wiary po udręce całych lat, ceni więcej ten dar i odczuwa w pełni radość z tego, że jest chrześcijaninem” — słowami konwertyty Izraela Zolli, niegdyś naczelnego rabina Rzymu, rozpoczyna ks. Józef Orchowski interesującą opowieść o jego nawróceniu.

Ponadto w „Różańcu” jak zwykle poruszające świadectwa, konferencja formacyjna, rozważanie na pierwszą sobotę miesiąca, rozważania różańcowe Aleksandry Nalewaj, komentarze do Ewangelii na każdy dzień miesiąca ks. Jarosława Kodzi... A co jeszcze? Przekonajcie się! Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

 

„Różaniec” dostępny jest w sklepach sieci EMPiK, księgarniach katolickich.

Prenumeratę miesięcznika można zamówić

w Wydawnictwie Sióstr Loretanek: Warszawa, ul. Żeligowskiego 16/20

tel. (22) 673 58 39; e-mail: prenumerata@loretanki.pl


opr. mg/mg
 wyślij znajomym

Zobacz także:
Dorota Łosiewicz, KO, Z miłości do życia
Enzo Bianchi, Metoda nawrócenia
Robert Grohs, Jeśli nie działa, to znaczy, że czegoś brakuje
Marek Gancarczyk, Przesunąć punkt ciężkości
AWAW, Cenne w oczach Boga
Robert Gołębiowski, Mieczysław Mokrzycki, Uczyłem się od nich
Papież Franciszek, Modlitwa pogan
Janusz Królikowski, Objawienia maryjne
Papież Franciszek, Uczmy się od siebie nawzajem
Papież Franciszek, Cnota ludzi małych
Komentarze internautów:

Benedykt XVI | Biblioteka audio i wideo | Czytelnia | Dane nt. Kościoła | Edukacja Ekonomiczna | Felietony, komentarze | Filozofia | Galeria zdjęć | Inne nauki |
Europa, Polska, Kościół | Internet i komputery | Jan Paweł II | Katalog adresów | Katechetom i duszpasterzom | Kultura | Księgarnia religijna | Liturgia - na dziś i na niedziele | Mapa serwisu | Msze św. - gdzie, kiedy? | Nauczanie | Noclegi w Polsce | Noclegi, hotele w Polsce | Nowości na naszych stronach | Papież Franciszek | Pielgrzymki piesze - ePielgrzymka | Rekolekcje | Rodzina | Sekty | Serwis informacyjny | Słownik | Sonda | Święci patroni | Szukaj | Tapety i dzwonki religijne | Teologia | Twój głos w dyskusji | Varia | Życie Kościoła