Katolicki Nobel

O nagrodach TOTUS 2001 i ich laureatach

13 października na Zamku Królewskim w Warszawie rozdano nagrody TOTUS

— Nagroda przyznawana jest tym, którzy bardzo konkretnie odpowiadają na nauczanie Jana Pawła II i w swoim życiu starają się dzielić miłością z innymi — powiedział abp Tadeusz Gocłowski, przewodniczący Rady Fundacji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która nominowała do nagrody dwunastu kandydatów z całej Polski.

W kategorii „promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” o nagrodę TOTUS i statuetkę Anioła ubiegało się pięciu kandydatów, między innymi Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, wspólnota „Chleb Życia” siostry Małgorzaty Chmielewskiej oraz Fundacja Ruperta Mayera z Krakowa, prowadząca w duchu chrześcijańskim działalność opiekuńczo-wychowawczą wśród sierot. Kapituła zdecydowała, że nagrodę TOTUS otrzymają ex aequo dr Stanisław Jabłonka oraz Centrum Młodzieży „U Siemachy” z Krakowa.

Dr Jabłonka jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Jako ojciec niepełnosprawnego Macieja, od wielu lat związany ze środowiskiem osób upośledzonych umysłowo i ich rodzicami. W latach 80. należał do wspólnoty „Wiara i Światło”. Był jednym z inicjatorów powstania pierwszego we Wrocławiu przedszkola dla dzieci specjalnej troski, a także założycielem dwóch warsztatów terapii zajęciowej, w których obecnie rehabilitacją objętych jest pięćdziesięcioro dzieci.

Centrum Młodzieży „U Siemachy” w Krakowie prowadzone jest przez księży misjonarzy. Pomoc znajdują tu dzieci i młodzież z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej i materialnej.

Za wybitne osiągnięcia w propagowaniu kultury chrześcijańskiej specjalne wyróżnienie przyznano dyrektorowi Lwowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Krusznickiej za „odrestaurowanie jednego z najcenniejszych gmachów teatralnych w Europie”. Nominowanym w kategorii kultury był również Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, promujący młodych kompozytorów polskich. Nagrodę TOTUS w tej kategorii otrzymał ks. Jan Twardowski „za całość pracy poświęconej przełożeniu mistyki na język literatury”. Z powodu choroby laureat nie mógł przybyć na Zamek Królewski. W jego imieniu statuetkę odebrał Tadeusz Olszewski, przyjaciel ks. Jana. Równorzędną nagrodę kapituła przyznała Mai Komorowskiej za „całokształt osiągnięć twórczych”, a także „niepospolitość i autentyczność uprawiania sztuki”. Statuetkę Anioła w imieniu aktorki odebrała jej najstarsza wnuczka — Katarzyna Tyszkiewicz.

W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, nawiązując do Dnia Papieskiego postanowiła wręczyć nagrodę w trzeciej kategorii — „propagowanie nauczania Ojca Świętego”. Kapituła, której pracami kierował bp Tadeusz Pieronek, przyznała nominację Januszowi Poniewierskiemu — autorowi książki „Pontyfikat”, ukazującej problematykę nauczania Jana Pawła II. Nominowany został również Instytut „Tertio Millennio”, propagujący społeczne nauczanie Papieża. W tej kategorii główna nagroda przyznana została konkursowi na najlepszą inicjatywę obywatelską dziesięciolecia niepodległej Rzeczypospolitej „Pro Publico Bono” — ogłoszonemu po raz pierwszy w 1999 r. z inicjatywy premiera Jerzego Buzka. Nagrodę odebrała przedstawicielka kapituły konkursu Izabela Dzieduszycka.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama