Kronika podróży Benedykta XVI na Maltę

Kronika podróży apostolskiej Benedykta XVI na Maltę 17-18.04.2010


Kronika podróży na Maltę

Wizyta apostolska Benedykta XVI na Malcie była jego 14. podróżą zagraniczną. Papież odwiedził tę wyspę z okazji 1950. rocznicy przybycia na nią św. Pawła Apostoła. Hasłem podróży były słowa: «Musimy przecież dopłynąć do jakiejś wyspy!» (Dz 27, 26), wypowiedziane przez św. Pawła, zanim okręt, którym płynął do Rzymu jako więzień, rozbił się u wybrzeży Malty. Jej mieszkańcy, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, okazali rozbitkom «niespotykaną życzliwość» (Dz 28, 2).

Maltańczycy są jednym z najstarszych ludów chrześcijańskich świata. Prawie 95 % mieszkańców wyspy, których liczba wynosi 443 tys., stanowią katolicy, jest tam 9 biskupów i ponad 850 księży diecezjalnych i zakonnych oraz 269 kleryków w seminariach niższych i 91 w seminariach wyższych. Kościół prowadzi 80 szkół różnego rodzaju, a także uniwersytet. Ten wyspiarski kraj miał przez wieki związki kulturowe i religijne z całym Bliskim Wschodem. Malta odegrała bardzo ważną rolę w kulturowym, religijnym i politycznym rozwoju Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Stała się niejako pomostem między ludami, kulturami i religiami basenu Morza Śródziemnego, zachowując zawsze swoje chrześcijańskie korzenie.

Sobota, 17 kwietnia

Po południu Benedykt XVI wyleciał z Rzymu samolotem Airbus 320 włoskich linii lotniczych Alitalia. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu naświetlił tematy i aspekty swojej podróży apostolskiej: 1950. rocznica przybycia na wyspę św. Pawła Apostoła, spotkanie z żywotnym maltańskim Kościołem oraz kwestia migracji z Czarnego Lądu do Europy, której szlak wiedzie przez Maltę.

Na międzynarodowym lotnisku w miejscowości Luqa Ojca Świętego przywitał prezydent państwa George Abela. Papież zwrócił się do Maltańczyków w ich rodzimym języku, co zostało nagrodzone ogromnymi brawami. Ponad 100 tys. mieszkańców witało go i pozdrawiało w czasie przejazdu i spotkań.

Z lotniska Ojciec Święty udał się do Pałacu Wielkich Mistrzów w Valletcie, gdzie złożył wizytę kurtuazyjną prezydentowi republiki. Następnie nawiedził kościół św. Pawła w Rabacie, zbudowany nad grotą, w której — według tradycji — mieszkał Apostoł Narodów w czasie trzymiesięcznego pobytu na Malcie. Papież modlił się najpierw w kościele, gdzie oczekiwało go około 250 maltańskich misjonarzy, a następnie w Grocie św. Pawła, po czym wygłosił przemówienie do zebranych na placu przed kościołem. Podziękował w nim licznym maltańskim kapłanom i zakonnikom, którzy naśladując św. Pawła, głosili Ewangelię w innych krajach.

Niedziela, 18 kwietnia

O godz. 10 rozpoczęła się Msza św. we Florianie na placu Spichlerzy, przed kościołem św. Publiusza, gdzie zebrało się 40 tys. wiernych. W homilii Papież podziękował za gorące powitanie, które porównał do tego, jakie przodkowie Maltańczyków zgotowali apostołowi Pawłowi. Zwrócił uwagę także na «bogactwo i różnorodność maltańskiej kultury», która wskazuje, jak «wiele naród skorzystał dzięki wymianie darów oraz gościnności okazywanej zamorskim przybyszom». Na zakończenie Mszy św., przed modlitwą Regina caeli Ojciec Święty ofiarował złotą różę sanktuarium maryjnemu w Ta' Pinu na wyspie Gozo. Czczony tam obraz Matki Bożej przywieziono specjalnie do Floriany, gdyż ta wyspa nie znalazła się w programie papieskiej podróży.

Po Mszy św. Benedykt XVI spotkał się w nuncjaturze apostolskiej w Valletcie z 8 dorosłymi osobami, które w dzieciństwie padły ofiarą nadużyć seksualnych ze strony duchownych. «Głęboko przejęty» ich historią, «wyraził swój wstyd i ból z powodu tego, co wycierpiały one oraz ich rodziny».

Po południu Papież udał się do portu Kalkara, gdzie wsiadł na katamaran San Pawl, którym w towarzystwie grupy młodzieży popłynął do portu w Valletcie. Ojcu Świętemu towarzyszyli mieszkańcy Malty, płynący łodziami wokół katamaranu. Na spotkaniu z młodzieżą, które odbyło się w porcie w Valletcie, odczytano po maltańsku Ewangelię, po czym czworo młodych ludzi przedstawiło swoje świadectwa wiary i życia oraz opowiedziało o nurtujących ich sprawach. Benedykt XVI zapewnił młodzież, że Boga nie zraża ludzka słabość i ułomność, i wezwał ją, by nie lękała się trudnych wyzwań współczesnej kultury.

Wieczorem na międzynarodowym lotnisku w miejscowości Luqa odbyła się ceremonia pożegnalna. W swoim przemówieniu Papież powiedział m.in.: «Teraz, kiedy się z wami żegnam, niech mi będzie wolno jeszcze raz was zachęcić do tego, byście kultywowali głęboką pamięć o swojej tożsamości i wypełniali obowiązki z nią związane».

Po uroczystości Ojciec Święty odleciał samolotem do Rzymu.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama