Europejskie sympozjum duszpasterstwa powołań 2003

Zapowiedź sympozjum, które odbędzie się 2-6.07.2003 w Warszawie

Jak sprawić, aby troska o powołania kapłańskie i zakonne została podjęta przez wszystkich ochrzczonych i przez wszystkie struktury Kościoła? Jakie formy pracy duszpasterskiej oraz jakie struktury są konieczne, aby także w naszych czasach młodzi ludzie byli w stanie usłyszeć Boży głos powołania i pójść za Chrystusem? Tego typu pytania postawią sobie uczestnicy europejskiego sympozjum duszpasterstwa powołań, który odbędzie się w Centrum Animacji Misyjnej Księży Palotynów w Konstancinie, k. Warszawy. W dniach 2-6 lipca 2003 roku zbiorą się tam biskupi — delegaci ds. duszpasterstwa powołań z ramienia konferencji poszczególnych episkopatów Europy, a także przedstawiciele krajowych ośrodków duszpasterstwa powołań oraz zaproszeni eksperci i goście. Do Konstancina przybędzie około 60 osób, które reprezentować będą większość Kościołów lokalnych na naszym Kontynencie.

Tego typu ogólnoeuropejskie sympozja duszpasterstwa powołań odbywają się co roku i są jednym z owoców I Europejskiego Kongresu Powołaniowego (Rzym, 5-10 maja 1997). Po raz pierwszy miejscem spotkania będzie Polska. Organizatorami sympozjum w Konstancinie jest Europejskie Centrum Duszpasterstwa Powołań oraz Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań, która działa z ramienia Konferencji Episkopatu Polski.

Temat wiodący sympozjum brzmi: „Integracja odnowionego duszpasterstwa powołań w strukturach duszpasterstwa ogólnego„. W pierwszym dniu obrad w problematykę tę wprowadzą: ks. dr Rainer Birkenmaier — koordynator Europejskiego Centrum Powołań (Niemcy), ks. dr Marek Dziewiecki — krajowy duszpasterz powołań (Polska), ks. Arcybiskup Alois Kothgasser (Salzburg) — delegat Konferencji Episkopatów Europy ds. Powołań oraz ks. Arcybiskup Josip Bozanic (Zagrzeb) — wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy.

W drugim dniu sympozjum ks. Biskup Stefan Regmunt (Legnica) - delegat Episkopatu Polski ds. Powołań — wygłosi referat pt. „Kościół i duszpasterstwo powołań w Polsce„, a ks. Biskup Zbigniew Kiernikowski (Siedlce) przedstawi referat pt. „Powołanie jako integralny element każdej wspólnoty chrześcijańskiej — spojrzenie biblijne”. Po południu ks. Prof. Krzysztof Pawlina, Rektor WMSD w Warszawie zaprezentuje syntezę najnowszych badań na temat kandydatów do kapłaństwa w Polsce.

W piątek, 4 lipca referat wygłosi ks. Prof. Amedeo Cencini z Rzymu. Jego wystąpienie nosi tytuł: „Podstawowe elementy odnowionego duszpasterstwa powołań i ich aplikacje w duszpasterstwie ogólnym”. Tego dnia Eucharystii przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi ks. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

Sobota -5 lipca, to dzień pielgrzymki uczestników sympozjum, którzy udadzą się do Sanktuarium na Jasną Górę. Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczyć będzie i słowo Boże wygłosi ks. Kard. Zenon Grocholewski z Watykanu — Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

 

Podsumowanie prac europejskiego sympozjum duszpasterstwa powołań będzie miało miejsce w niedzielę, 6-go lipca. Tego dnia przewidziana jest sesja plenarna, prezentacja dokumentów programowych oraz wybory nowego zarządu Europejskiego Centrum Duszpasterstwa Powołań. Eucharystii na zakończenie sympozjum przewodniczyć będzie ks. Biskup Stefan Regmunt.

Mimo, że sytuacja powołaniowa jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych Kościołach lokalnych na naszym Kontynencie, to organizatorzy europejskiego sympozjum duszpasterstwa powołań mają nadzieję, że spotkanie w Warszawie umożliwi owocną wymianę doświadczeń oraz przyniesie nowe impulsy dla odnowionego i zintegrowanego duszpasterstwa powołań, by nie zabrakło Kościołowi nowych ewangelizatorów dla jednoczącej się Europy.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama