W 80 lat dookoła świata

80 lat istnienia Radia Watykańskiego - konferencja i wystawa prezentująca historię Radia

W 80 lat dookoła świata

Jeden z paneli wystawy w hallu Muzeów Watykańskich

Z okazji 80-lecia założenia Radia Watykańskiego 10 lutego w Muzeach Watykańskich odbyła się specjalna konferencja poświęcona jego dziejom, teraźniejszości oraz stojącym przed nim perspektywom i wyzwaniom. Jednocześnie została otworzona okolicznościowa wystawa.

Papieska rozgłośnia radiowa — którą kieruje o. Federico Lombardi SJ — zatrudnia 355 osób z 59 krajów. Nadaje w 45 językach, na stronach internetowych ukazują się wiadomości w 38 językach, a Msze św. i nabożeństwa transmitowane są w 10 językach. Codziennie transmituje 51 godzin i 39 minut audycji o charakterze informacyjno-kulturalnym, 3 godziny i 38 minut audycji o charakterze liturgicznym oraz 10 godzin i 58 minut programów muzycznych. Zastępcą dyrektora jest o.Andrzej Koprowski SJ.

Podczas prezentacji obchodów rocznicowych o. Lombardi powiedział m.in.: «W latach 90. do nowych narzędzi doszedł internet. (...) Dziś można nie tylko przekazywać dźwięk: słowa i muzykę, ale publikować teksty i tworzyć archiwa, dołączać do naszych relacji zdjęcia i wideo. Ściśle współpracujemy z ośrodkiem telewizyjnym i watykańską stroną internetową. Czy jesteśmy jeszcze 'radiem'? Czy może raczej jesteśmy wielką wspólnotą pracowników przekazu i techników, którzy służą misji Ojca Świętego, włączając się w wielkie przemiany ery cyfrowej, i starają się wykorzystywać najlepsze narzędzia przekazu, współpracując ze wszystkimi, którzy mogą wnosić wkład w tę misję? Prawdopodobnie tak. Jesteśmy wspólnotą (...) międzynarodową i wielokulturową. Kochamy bogactwo i różnorodność języków. (...) Jesteśmy otwarci na świat i na przyszłość, powoduje nami umiłowanie uniwersalności i pragnienie służenia Dobrej Nowinie, oddając na jej służbę wszelkie środki, tworzone przez geniusz ludzki, ażeby przekaz budował wspólnotę i jedność osób. Tym jest i pragnie być w dzisiejszych czasach wspólnota pracowników Radia Watykańskiego».


Giovanni Maria Vian

80. rocznica powstania Radia Watykańskiego
12 lutego 1931 r. — 12 lutego 2011 r.

W zimie 1931 r., dokładnie 12 lutego, zainaugurowała swoją działalność watykańska rozgłośnia radiowa — «głos Papieża» — która w tym roku kończy 80 lat i trzyma się świetnie.

Pius XI zaczął myśleć o założeniu stacji radiowej już w 1925 r., jeszcze przed utworzeniem Państwa Watykańskiego, a do realizacji tego projektu przystąpiono 11 czerwca 1929 r., po upływie zaledwie czterech miesięcy od podpisania Paktów Laterańskich.

Tak więc przed osiemdziesięciu laty w sercu ogrodów watykańskich papież zainaugurował swoje radio razem z Guglielmo Marconim, wielkim uczonym, który był jego twórcą. «Przez blisko dwadzieścia stuleci głos papieża, głoszącego swoje Magisterium, rozbrzmiewał w świecie; ale teraz po raz pierwszy — podkreślił z dumą i wzruszeniem wynalazca — jego głos w tym samym momencie może być słyszany na żywo na całej powierzchni ziemi». Po tych słowach, o godz. 16.49 czasu miejscowego, papież Achille Ratti zaczął czytać przemówienie, które sam napisał w całości po łacinie.

Był to początek epopei, dzięki której głos papieża dotarł do każdego zakątka świata. Podczas zawieruchy II wojny światowej, w latach prześladowań Kościoła milczącego, w okresie Soboru Watykańskiego II. Dziś radio dalej prowadzi swoją misję, razem z innymi mediami Stolicy Apostolskiej, aby przede wszystkim podsycać ogień wiary tam, gdzie jest to potrzebne, po przyjacielsku służąc każdej osobie ludzkiej.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama