Ojcowska miłość

Jak relacja z ojcem wpływa na samoocenę dziecka i rozwój jego osobowości

Ojcowska miłość

Josh McDowell

OJCOWSKA MIŁOŚĆ

Czyli jak relacja z ojcem
wpływa na samoocenę dziecka
i rozwój jego osobowości

ISBN: 978-83-7829-138-1
wyd.: Vocatio 2014

Tata, który jest dostępny, ma w sobie dużą otwartość, i który zadaje dzieciom pytania, rozwija wspólne zainteresowania, wkłada wysiłek w rozwój przyjaźni i dba o to, by rodzina wytworzyła wspólne tradycje, jest na dobrej drodze do tego, by przybliżać dzieciom obraz naszego Ojca w Niebie. Taki mężczyzna jest zarówno ojcem, jak i przyjacielem swoich dzieci.
Taki ojciec daje swoim dzieciom coś więcej niż tylko przyjaźń. On uczy je, jak budować relacje, pokazuje im wzór zdrowej rodziny, jest ochroną przed niebezpiecznymi i szkodliwymi przyjaźniami. Przygotowuje swoje dzieci do wchodzenia w interakcje społeczne z rówieśnikami w okresie dojrzewania i w dorosłym życiu. Daje im przyjaźń, która pośród wielu wyzwań i przemian wieku dojrzewania zawsze będzie stałym elementem ich życia. Taki ojciec zachęca też dzieci do tego, by rozwijały przyjaźń ze swoim Ojcem w Niebie, z Bogiem.


Wybrane:
Więź ojcowskaSzukając wzoruWzorowy ojciecŹródło ojcowskiej siłyTworzenie więzi

WIĘŹ OJCOWSKA

Większość z nas, nawet ci, którzy mieli marne, albo wręcz toksyczne relacje z własnym ojcem, ma ogólne pojęcie dotyczące tego, jakimi chce być ojcami. Mamy w głowach być może jedynie szkic, ale zawsze jakiś obraz tego, jak wygląda wzorowy tata:

  • Chcesz być tatą, którego dzieci czują się bezpiecznie i pewnie, czują się kochane i akceptowane.
  • Chcesz być tego rodzaju tatą, którego dzieci poczekają z aktywnością seksualną do ślubu i gdy dorosną, dochowają wierności swoim współmałżonkom.
  • Chcesz być ojcem, którego synowie i córki cieszyć się będą reputacją ludzi uczciwych, z zasadami i ciężko pracujących.
  • Chcesz być tego rodzaju ojcem, którego dziecko mogłoby powiedzieć: „Mój tata zawsze dotrzymuje słowa”.
  • Chcesz być ojcem, którego dzieci są w stanie przeciwstawić się niezdrowej presji otoczenia, którego dzieci zawierają zdrowe przyjaźnie, którego dzieci zasługują na szacunek i podziw swoich rówieśników.
  • Chcesz być ojcem, którego dzieci będą umiały powiedzieć „nie” alkoholowi i narkotykom oraz innym ryzykownym zachowaniom. Chcesz być tego rodzaju tatą, któremu jego dorosła córka wysyła kartkę tylko po to, żeby powiedzieć: „Tato, dzięki, że zawsze byłeś ze mną, kiedy cię potrzebowałam”. Tatą, którego syn poprosiłby o to, żeby był drużbą na jego weselu.
  • Chcesz być tatą, którego syn mógłby przyjść i powiedzieć: „Tato, mam poważny kłopot i potrzebuję twojej rady”.
  • Chcesz być tatą, którego dzieci umieją przyznać się do błędów i porażek, które są cierpliwe i wybaczają wiele innym, które mają zdrowe poczucie pewności siebie i własnej wartości.
  • Chcesz być ojcem, który mógłby przypadkiem podsłuchać rozmowę swojej córki z przyjaciółką: „Chciałabym wyjść za mąż za kogoś takiego jak mój tata. Za kogoś, kogo podziwiam i szanuję”.
Ojcowska miłość

Takimi właśnie ojcami wszyscy chcielibyśmy być. Takim tatą chciałem być, jako młody człowiek. Ale nie wiedziałem jak. Wiedziałem, że mój ojciec nie był w najmniejszym stopniu wymarzonym tatą, kiedy dorastałem, i bałem się, że będę do niego podobny, zamiast stać się wymarzonym ojcem moich dzieci. Wiedziałem, że to, co mi jest potrzebne, to wzór, ojciec, z którego mógłbym brać przykład, ojciec, od którego mógłbym się uczyć i którego mógłbym naśladować. Dlatego zacząłem szukać ludzi, którzy przypominali tatę, jakim sam chciałem zostać. I znalazłem.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama