Sztuka okazywania miłości dzieciom (1)

Poradnik dla rodziców - jak sprawić, aby dziecko czuło się kochane (Wstęp)

Sztuka okazywania miłości dzieciom (1)

Ross Campbell, Gary Chapman

Sztuka okazywania miłości dzieciom

Tytuł oryginału: The Five Love Languages of Children

Tłum. Krzysztof Pawłusiow

Copyright © 1997 by Gary Chapman and Ross Campbell All rights reserved

Copyright for the Polish edition © 2005 Oficyna Wydawnicza „Vocatio” 02-798 Warszawa, ul Polnej Róży 1

e-mail: vocatio@vocatio.com.pl

www.vocatio.com.pl

ISBN 83-7146-215-8



Wstęp

Mówienie do dziecka w jego języku

„Wyluzuj", „Full wypas", „Okejowo". Dzieci czasami posługują się językiem, który przynajmniej na początku, trudno jest nam zrozumieć. Lecz to działa także w drugą stronę. Czasami dzieci nie potrafią zrozumieć tego, co my chcemy im zakomunikować. Ze wszystkich możliwych konsekwencji braku porozumienia prawdopodobnie największe zagrożenie niesie ze sobą nieskuteczne komunikowanie miłości naszym dzieciom. Czy znają Państwo język miłości waszego dziecka i czy potrafią się nim posługiwać?

Każde dziecko ma podstawowy język miłości; pewien sposób okazywania uczucia przez rodziców, który najsilniej do niego przemawia. Ta książka pokaże Państwu, jak rozpoznać podstawowy język miłości dziecka i zacząć go stosować. Pozwoli poznać także cztery pozostałe języki, które pomogą lepiej okazywać miłość Państwa dziecku. Jak zobaczymy, dzieciom potrzebna jest wiedza o tym, że są kochane, aby mogły rozwinąć się w dojrzałych, odpowiedzialnych ludzi. Miłość jest niezbędna po to, by dziecko mogło stać się dorosłym człowiekiem, samodzielnym, umiejącym kochać i dawać siebie innym.

W Sztuce okazywania miłości dzieciom przeczytają Państwo o pięciu językach miłości, jakimi posługują się dzieci, oraz o tym, jak odkryć podstawowy język miłości dziecka, w którym najlepiej jest komunikować mu uczucie. Proszę uważnie przeczytać wszystkie pięć rozdziałów (rozdz. 2-6) opisujących język miłości, gdyż dzieci potrzebują miłości wyrażanej we wszystkich językach. Owszem, uważamy, że każde dziecko ma ten jeden ulubiony język, dzięki któremu najmocniej odczuwa, że jest kochane. Ale pozostałe cztery języki również służą wyrażaniu miłości i przyniosą mu wiele korzyści. Poza tym z czasem język miłości Państwa dziecka może się zmienić.

Dlatego każdy rozdział poświęcony językom miłości rozpoczniemy od wskazania, dlaczego tak ważne jest to aby komunikować dziecku uczucie w ten właśnie sposób. Nawet jeśli część rozdziałów nie dotyczy podstawowego języka miłości Państwa dziecka, spróbujemy nauczyć się wszystkich pięciu języków i posługiwać się nimi regularnie, a będziemy pewni, ze dziecko odczuje naszą miłość. Niemniej jednak, najważniejsze jest odkrycie podstawowego języka miłości naszego dziecka i posługiwanie się nim.

W tej książce podkreślamy kluczową rolę miłości w wychowywaniu dzieci. Ostatecznym celem jest wychowanie dziecka na odpowiedzialnego, dojrzałego człowieka. Wszystkie aspekty rozwoju dziecka opierają się na miłości. Na przykład, jeśli dziecko czuje się kochane przez rodziców, mogą oni tak ukierunkować jego gniew, aby przynosił pozytywne skutki. Gdy dziecko jest przekonane, iż miłość rodziców jest szczera i stała, lepiej będzie odbierać ich prośby i sugestie. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, ze powinni uczyć swoje dzieci właściwego sposobu wyrażania gniewu. Jak piszemy w rozdziale 10, nauczenie dzieci i młodzieży tego, jak powinny radzie sobie z gniewem, jest jednym z najtrudniejszych zadań wychowawczych. Nie sposób dokonać tego bez miłości. Co ciekawe, rodzice, którzy pomagają dzieciom zapanować nad swoim gniewem, sprawiają, że ich wzajemne relacje stają się bliższe i bardziej serdeczne.

Sztuka okazywania miłości dzieciom jest książką traktującą o tym, jak lepiej kochać swoje dziecko. Zawiera wiele cennych sugestii dotyczących wychowania. Kiedy skupią się Państwo na tym, co najważniejsze, przekonają się Państwo, że wasze więzi z dziećmi ulegną wzmocnieniu, będziecie bardziej rozluźnieni i będziecie czerpać więcej radości z kontaktu z nimi. Na przykład, gdy przeczytają Państwo uwagi o dyscyplinie (rozdz. 8), dowiecie się, że dwa najważniejsze słowa, o których trzeba pamiętać w tym kontekście, to „łagodnie" i „stanowczo". Miłość przysłania wiele grzechów, a łagodność połączona ze stanowczością będzie najskuteczniej temu przeciwdziałać, gdy przystąpią Państwo do dyscyplinowania dziecka. W rozdziale 8 napiszemy więcej o tym, jak być jednocześnie łagodnym i stanowczym.

Na końcu książki znajdą Państwo „Plan działania" zawierający sugestie i ćwiczenia, które pomogą wam okazywać dzieciom miłość w każdym z pięciu języków miłości. Wierzymy, iż ów plan pomoże Państwu zastosować w praktyce koncepcje przedstawione w tej książce

A teraz, gdy rozpoczynają Państwo ten swoisty kurs językowy, pragniemy skierować do was kilka osobistych uwag.

Słowo od Gary'ego Chapmana

Sukces, jaki odniosła książka Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie, sprawił mi wiele radości Setki tysięcy par nie tylko przeczytało tę książkę, ale zaczęło praktykować zasady w niej przedstawione. Otrzymuję wiele listów z całego świata z podziękowaniami i relacjami, dzięki którym wiem, jak liczne małżeństwa odmieniła koncepcja języków miłości. Większość osób pisze, iż poznanie i stosowanie podstawowego języka miłości ich współmałżonka w spektakularny sposób zmieniło atmosferę panującą w domu, a niektórzy twierdzą nawet, ze ta książka uratowała ich małżeństwo.

Kiedy prowadziłem seminaria dla małżeństw, często zadawano mi pytanie „Kiedy napiszesz książkę o posługiwaniu się pięcioma językami miłości wobec dzieci?". Ponieważ moja praca zawodowa dotyczy poradnictwa małżeńskiego i nauczania na temat małżeństwa, nie chciałem podejmować się napisania książki o wychowaniu dzieci, choć setki rodziców mówiło mi, iż zastosowali koncepcję języków miłości w wychowaniu dzieci i przyniosło to wspaniałe rezultaty.

Kiedy wydawnictwo Northfield Publishing zaproponowało mi napisanie takiej książki, zadzwoniłem do mojego serdecznego przyjaciela, Rossa Campbella, i zapytałem, czy nie zechciałby zrobić tego razem ze mną. Ku mej radości Ross się zgodził. Ross Campbell jest lekarzem psychiatrą z trzydziestoletnim doświadczeniem, specjalizującym się w pracy z dziećmi i nastolatkami. Zawsze podziwiałem jego pracę i wiele nauczyłem się z jego książek, a nasza osobista więź przynosiła mi wiele satysfakcji.

Bardzo się cieszę, że udało się połączyć w tej książce naszą wiedzę i doświadczenie. Każdy z nas pisał samodzielnie, a potem redaktor Carole Streeter łączyła to, co napisaliśmy, nadając tekstowi postać przyjazną dla czytelnika. Końcowy rezultat jest lepszy, niż się spodziewałem.

Moja pierwsza książka o językach miłości pomogła wielu parom w ich małżeńskich związkach, mam więc nadzieję i modlę się o to, aby i ta okazała się pomocna rodzicom, nauczycielom i tym wszystkim, którzy pracują z dziećmi i kochają je, oraz aby dzięki jej lekturze, mogli jeszcze lepiej zaspokajać najważniejszą potrzebę emocjonalną każdego dziecka - potrzebę miłości.

dr Gary Chapman

Winston-Salem, Karolina Północna, USA

styczeń 1997

Słowo od Rossa Campbella

Od ponad dwudziestu lat Gary Chapman i ja piszemy i nauczamy na temat miłości Gary pomógł tysiącom małżeństw odnaleźć nową radość i ważność ich związku, ja natomiast pisałem książki i prowadziłem warsztaty dla rodziców, poświęcone bardzo istotnemu i niezwykle satysfakcjonującemu zadaniu - wychowywaniu dzieci. Mimo iż znałem Gary'ego od ponad dwudziestu lat, nie zdawałem sobie sprawy, że to, czego nauczamy, jest tak podobne. Z zadowoleniem odkryłem tę zbieżność w czasie lektury jego cennej książki, Sztuka wyrażania miłości w małżeństwie. Jej treść była pokrewna treści moich książek. Sztuka zrozumienia i Sztuka akceptacji (Vocatio, Warszawa 1999), co było dla mnie dużą zachętą do wspólnej pracy.

Tym, co najbardziej spodobało mi się w książce Gary'ego, jest fakt, iż każdy z nas ma swój własny podstawowy język miłości. Jeśli odkryjemy, jakim językiem się posługujemy i jaki jest podstawowy język miłości naszego partnera, możemy wykorzystać tę bezcenną wiedzę do umocnienia naszego małżeństwa. Wspaniale się to daje zastosować w kontaktach z dziećmi, gdyż każde dziecko również ma swój własny sposób wyrażania i odbierania miłości. Kiedy to zrozumieliśmy, pomysł wspólnego napisania tej książki był naturalnym rozwinięciem podobieństw w tym, czego nauczaliśmy.

Uważam to za wielki przywilej, ze mogłem współpracować z Garym Chapmanem przy pisaniu tej niezwykle ważnej książki. Jestem przekonany, iż pomoże ona rodzicom i wszystkim troszczącym się o dobro dzieci zaspokoić największe potrzeby tych, których tak bardzo kochają. Poznajmy zatem pięć języków miłości, jakimi posługują się dzieci.

lek med. Ross Campbell

Signal Mountain, Tennessee, USA

styczeń 1997

Czytaj dalej:


opr. mg/mg



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama