Pierwszy Ogólnopolski Kongres Małżeństw - Świdnica 2011

Jaki jest cel Kongresu Małżeństw, odbywającego się w październiku 2011 w Świdnicy? Co przygotowali organizatorzy?

- Czy organizatorzy Kongresu mają patent na rozwiązanie kryzysów w małżeństwach?

- To nie my ludzie, tylko Bóg ma patent na to, w jaki sposób zaradzić kryzysom w małżeństwach. Kto promuje Boże rozwiązania, ten wie, że są to najlepsze propozycje. Fakt ten potwierdza cała historia ludzkości. Gdy człowiek próbuje coś proponować mocą własnej wyobraźni, to często ma pomysły, które przerażają, są egoistyczne czy skrajnie naiwne. Przykładem jest to, co proponuje nam obecnie popkultura, czyli związki nietrwałe i niepłodne, typu: „mężczyzno i kobieto, zabawcie się sobą, bądźcie niepłodni i szybko o sobie zapomnijcie”. Inne mity na temat szczęśliwych więzi to tak zwane „związki wolne”, które w rzeczywistości wolne są jedynie od miłości i odpowiedzialności. Szczytem poniżenia człowieka jest proponowanie „związków” opartych na tak zwanej „orientacji seksualnej”, czyli związków, które łączą popęd z popędem, a nie osobę z osobą. Ten świat ma coraz bardziej szaleńcze pomysły na temat relacji mężczyzna-kobieta, nie bacząc na ich osobiste i społeczne skutki. Jesteśmy rozczarowani ludzkimi pomysłami na małżeństwo i rodzinę, zwłaszcza tymi, które są przejawem lekceważenia godności kobiet i mężczyzn, albo opierają się na założeniu, że człowiek nie różni się od zwierząt i że w relacjach międzyludzkich powinien kierować się instynktem czy orientacją popędową. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by przypominać Boży pomysł na małżeństwo, jako trwały, wierny i płodny związek kobiety i mężczyzny. My, ludzie, nic lepszego nie wymyślimy! Zbliżający się Kongres będzie szansą na ponowne odkrycie piękna i realizmu propozycji Boga w odniesieniu do więzi między kobietą a mężczyzną.

- Często mówi się obecnie o kryzysie małżeństwa, a także o konieczności zmiany definicji małżeństwa tak, by dopasować ją do naszych oczekiwań...

- Nie istnieje kryzys małżeństwa, gdyż nic lepszego nie wymyślimy od wiernej i płodnej miłości między kobietą a mężczyzną. W kryzysie jest natomiast spora część małżonków, którzy nie dorośli do miłości, odpowiedzialności, wierności i czystości. Poprawa tej sytuacji nie może polegać na obniżeniu poprzeczki w odniesieniu do małżeństwa, lecz na poprawieniu wychowania oraz na lepszym przygotowaniu dzieci i młodzieży do życia w małżeństwie i rodzinie. Szczęśliwe małżeństwo jest możliwe tylko wtedy, gdy mężczyzna, który okazuje się zdolny do miłości na zawsze, spotyka kobietę zdolną fascynować go zawsze swoją godnością i czystością. Wychowywanie takich mężczyzn i takich kobiet to jedyny sposób na przezwyciężenie kryzysu wielu współczesnych małżonków i rodziców.

- Jeśli do Świdnicy przyjadą pary małżeńskie, które przeżywają poważne trudności, to co mogą zaoferować im organizatorzy i zaproszeni goście, do których Ksiądz należy? Nie ma przecież łatwych recept czy magicznego leku, po którym problemy automatycznie ustąpią...

- Pomoc, jaką oferujemy parom w kryzysie, opiera się przede wszystkim na zasadzie, że zło zwycięża się dobrem. Nic mądrzejszego nie wymyślimy. W czasie trzech dni Kongresu pragniemy raz jeszcze — w sposób konkretny i precyzyjny - pokazać to, co jest optymalne i pozytywne w relacji kobiety i mężczyzny oraz na czym polega dojrzała miłość w małżeństwie i rodzinie. Będziemy podkreślać to, co jest siłą małżonków i ich radością. Fascynowanie dobrem i perspektywą rozwoju to najlepsze lekarstwo dla tych, którzy przeżywają kryzys. Nikt nie pokona trudności przez to, że będzie się na nich skupiał, rozpamiętując i rozdrapując swoje poranienia czy wzajemne rozczarowania. Siłę do zmiany daje nawrócenie i nadzieja, która płynie z zachwycenia się dobrem, do którego mamy szansę dorastać. Pokazując małżeństwo z pozytywnej strony, pokazując małżonków wiernych i szczęśliwych, najbardziej umacniamy tych, którzy zmagają się z własnymi słabościami. I Kongres Małżeństw to szansa na umacnianie mocnych po to, by trwali w radosnej miłości oraz niesienie światła nadziei tym, którzy przeżywają kryzys. Uczenie miłości i zachwycanie miłością to najlepsza forma terapii dla ludzi tej ziemi.

Rozmawiała Marta Brzezińska

 

Program

 

I KONGRES MAŁŻEŃSTW, ŚWIDNICA 7-9.10.2011 r.

Temat: DIALOG-WARTOŚCI-JEDNOŚĆ

Piątek 7 października

19.00

Otwarcie

Sala Teatralna, Rynek

19.30

o. Ksawery Knotz (Kraków) — Akt małżeński — znak jedności małżeńskiej

20.15

Koncert zespołu Wołosi & Lasoniowie

21.15

Kompleta — bp Ignacy Dec

Kościół św. Józefa, ul. Kotlarska

Sobota 8 października

Śniadanie

rodziny

9.00

Mieczysław Guzewicz (Wschowa) — Wartość małżeństwa

teatr

9.40

Przerwa na kawę

10.15

o. Mirosław Pilśniak (Warszawa) — Warto się uczyć! — metoda komunikacji małżeńskiej

10.55

Monika Gajda (Szczecin) — Eros i agape, dwa kierunki Miłości

11.35

Grzybowscy Irena i Jerzy (Warszawa) — Małżeństwo: osobowość-dialog-sakrament

12.30 — 13.30

Obiad — tura I

Klub Bolko, Pl. Grunwaldzki

13.30 —

14.30

Obiad — tura II

14.30

Zwiedzanie miasta: katedra, Kościół Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa

16.00 — 18.15

KONWERSATORIA

Ks. Ryszard Różycki (Pelplin) — Spowiedź małżonków — wyzwania, praktyka, trudności

Ks. Jarosław Lipniak (Świdnica) — Sakrament — siła do życia i cierpienia

Ks. Aleksander Radecki (Wrocław) — Kościół w domu czy dom Kościołem?

Ks. Marek Dziewiecki (Radom) — Feminizm i mężczyźni

Monika Gajda (Szczecin) — Wstrzemięźliwość okresowa czy antykoncepcja po katolicku?

Irena i Jerzy Grzybowscy (Warszawa) — Jak pomóc osobie w kryzysie małżeńskim?,

Mieczysław Guzewicz (Wschowa) — Dlaczego duszpasterstwo małżeństw sakramentalnych? (spotkanie dla doradców życia rodzinnego)

Artur i Marta Ziębowie (Legnica) — Problemy płodności małżeńskiej; in vitro i naprotechnologia

I LO, ul. Pionierów 30

Dwa bloki:

16.00 — 17.00.

17.00 — 18.15

18.30 — 19.00

Kolacja — tura I

Bolko

19.00 — 19.30

Kolacja — tura II

19.45

Koncert 30i40na70

teatr

21.00

Apel Jasnogórski - bp Adam Bałabuch

św. Józef

Niedziela 9 października

Śniadanie w domach

rodziny

9.00

Ks. Marek Dziewiecki (Radom) — Jaka miłość fundamentem małżeństwa i rodziny?

teatr

9.45

Przerwa na kawę

10.30

Ks. Ryszard Różycki (Pelplin) — Moralne wyzwania miłości małżeńskiej

11.15

Ogłoszenie Apelu do Parlamentarzystów VII kadencji

12.30

Msza św. — bp Ignacy Dec

Katedra, Pl. Jana Pawła II

14.00

Obiad — powrót do domów

rodziny

 

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama