W teatrze Seforis

Na tropie Jezusa z Nazaretu - Młodość w Galilei


Na tropie Jezusa z Nazaretu. Ziemia Zbawiciela

Michael Hesemann prowadzi czytelnika śladami historycznego Jezusa Chrystusa, ani na chwilę nie tracąc z oczu Jego misji, która dała początek chrześcijaństwu. Autor pozwala na poznanie tzw. „Piątej Ewangelii”, której nie stanowią słowa, lecz miejsca, w których przebywał i nauczał Chrystus.

Michael Hesemann

W teatrze Seforis

Młodość w Galilei

Kto chce zrozumieć świat, w którym dorastał Jezus, nie może go szukać tylko w wiejskiej prostocie Nazaretu lub przepychu stolicy, Jerozolimy. Bez względu bowiem na to, jak bardzo interesujące jest napięcie między wsią i wielkim miastem, między nieortodoksyjnym kaznodzieją ze wsi i potężną hierarchią świątynną, daje ono jedynie niepełny obraz.

W teatrze Seforis
Fot. Maciej Górnicki

Całe pokolenia egzegetów i historyków się myliły. Prawdziwy Jezus z Nazaretu nie był naiwnym idealistą z konserwatywnej, może trochę zacofanej północy, który z bezradną niewinnością przeciwstawił się duchowi czasów nowoczesnego, grecko-judejskiego świata i rozbił się o jego struktury władzy. Przeciwnie, Jezus był dzieckiem swoich czasów wychowanym w środowisku, które już dawno ogarnęła globalizacyjna fala historii, i które mimo to zawsze miało wzrok skierowany na wieczność.

Nowoczesny świat nie zaczynał się dla Niego po trzech całodniowych podróżach za mury Jerozolimy, tylko był oddalony zaledwie o godzinę drogi. Bez względu na to jak bardzo wiejski był Nazaret, leżał przecież w pobliżu miasta, które należało do najbogatszych i najwspanialszych w kraju.

W teatrze Seforis
fragment pochodzi z książki:

Michael Hesemann

Na tropie Jezusa z Nazaretu.
Ziemia Zbawiciela

ISBN: 978-83-7580-311-2
wyd.: Wydawnictwo Salwator 2016

To miasto popadło w zapomnienie, a wraz z nim rola, jaką odegrało w życiu Jezusa. A dostarcza nam ono klucza do „ciemnych lat” w życiu Syna Bożego, tych, o których milczą wszyscy ewangeliści, o czasie pomiędzy pierwszą wizytą Jezusa w świątyni a początkiem Jego działalności publicznej, czyli między 8 a 27 r. n.e.

Wiele spekulowano na temat tych 19 lat. Obdarzeni bujną wyobraźnią autorzy już w starożytności twierdzili, że w tym czasie Jezus ponownie pojechał do Egiptu, aby uczyć się magii, ich współcześni następcy wysyłają Go do Indii, gdzie miał się ponoć zetknąć z naukami Buddy. Inni sądzą nawet, że cały ten czas spędził jako mnich w klasztorze w Qumran. To wszystko, za przeproszeniem, nonsens! Rozwiązanie zagadki, co działo się w tamtym czasie, znajduje się w Seforis.

Więcej w wersji papierowej >>




opr. ab/ab



« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama