Muzyka radości

O zespole "Eo nomine"

To Muzyka Radości! Tak określają swoje utwory członkowie zespołu Eo Nomine. I mają rację. Ich muzyka przypomina o tym, że każdy człowiek tęskni za radością... I że radość pojawia się tam, gdzie jest głębia więzi chronionych mądrymi wartościami. Członkowie zespołu to młodzi i jednocześnie doświadczeni profesjonaliści. Zespół składa się z dziewięciu osób i organizuje koncerty o Janie Pawle II z takimi aktorami, jak Anna Seniuk, Olgierd Łukaszewicz czy Jerzy Zelnik. Z Dorotą Choszczyk — wokalistką, Damianem Orłowskim — aranżerem, kompozytorem i skrzypkiem oraz z Markiem Choszczykiem — managerem zespołu Eo Nomine rozmawia Magdalena Korzekwa.

- Waszą twórczość określacie mianem muzyki radości. To rzeczywiście wciąga, bo któż z nas nie marzy o radości... Czym jest dla Was radość?

Czyż nie piękniej z uśmiechem na twarzy:)))))) Przecież jednym z przywilejów każdego chrześcijanina jest to, że może się zawsze radować. Nowy Testament mówi ponad sto razy o radości u chrześcijan. O tej radości, która dla wielu ludzi jest trudna do zrozumienia, gdyż często pojawia się nawet wtedy, gdy sytuacje życiowe skłaniają raczej do przygnębienia, do rezygnacji, poddania się. W obliczu zaskakującej radości upewniamy się o tym, że ona nie jest skutkiem trudnej sytuacji, lecz darem od Boga. Jest to Boża radość w nas. Dostaliśmy od Stwórcy talenty i staramy się je pomnażać najlepiej jak potrafimy. Cieszę się z tego, że każdego dnia rano mogę być wdzięczna Bogu za muzykę, która jest wielkim darem. Raduję się w Panu, bo właśnie w Nim odnajduję radość tworzenia muzyki i słów przybliżających mnie i Eo Nomine do Niego.

- Wyjaśnijcie, proszę, nazwę zespołu?

Eo Nomine po łacinie oznacza „w ten sposób”, „z tego tytułu”, ”pod tym imieniem”. Dla nas najbliższe jest to trzecie znaczenie. Chcieliśmy aby nazwa zespołu chociaż po części mogła być kojarzona z Jezusem Chrystusem.

- Do kogo adresujecie Wasze utwory?

Do wszystkich: szczęśliwych, wierzących, miłujących i tych zagubionych, zmęczonych, poszukujących.

- Jakie jest najważniejsze przesłanie Waszych piosenek?

Gramy muzykę zrodzoną z radości, jaką niesie Dobra Nowina o Bogu Stwórcy. Nasze głosy wyrywają się z serca, by śpiewać o Bogu. Chcemy aby każdy, kto spotka się z nami na koncercie lub usłyszy jedną z naszych piosenek wiedział, że bez Boga i wiary w Jego miłość nie ma nic i że tylko dzięki Niemu można przetrwać. Że jest Ktoś, komu warto zaufać, bo gdy ufamy Miłości, wtedy życie staje się piękne.

- Czy staracie się dostosować do oczekiwań współczesnej kultury masowej?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Chcemy aby nasza twórczość trafiała do jak największej liczby osób. Pamiętam, że kiedy zaczynaliśmy naszą przygodę z muzyką CCM w trakcie koncertów, nieraz ktoś się obrażał, wstawał i krzyczał: „Co to jest? Kościół?!". Potem trzaskał drzwiami i wychodził. Teraz jest inaczej. Spotykamy się z ogromną życzliwością i uznaniem nie tylko u ludzi w naszym wieku, ale również u osób starszych, wychowanych w innym, mniej spontanicznym Kościele. Czy to oznacza, że dostosowaliśmy się do oczekiwań współczesnej kultury masowej? A może ludzie potrzebują Radości Bożej i w naszej muzyce znajdują Jej odrobinę?

- Być może to pytanie powinnam postawić na początku, ale powiedzcie, proszę, kto jest Waszym liderem i kto najczęściej rozpoczyna proces tworzenia nowego utworu?

W Eo Nomine nie ma lidera. Osobą, która pisze teksty, jest Dorota Choszczyk - wokalistka. Muzyką, a przede wszystkim jej początkiem i aranżacją utworów, zajmuje się Damian Orłowski - skrzypek. Resztę tworzy Eo Nomine: grupa ludzi o wielobarwnych osobowościach, temperamentach i charakterach. Każdy z nas wkłada w naszą twórczość odrobinę swojej duszy.

- Organizujecie koncerty o Janie Pawle II ze znanymi aktorami... Co według Was warto czynić, żeby nie zmarnować tego, co o miłości Boga do człowieka i o postępowaniu godnym człowieka mówił nasz Wielki Rodak?

Przez koncerty poświęcone Janowi Pawłowi II staramy się podkreślić polskie dziedzictwo historyczne i kulturowe, które ukształtowało osobowość Wielkiego Papieża Polaka. Słuchając muzyki z Nim związanej oraz rozważając Jego słowa, pragniemy towarzyszyć Janowi Pawłowi II w drodze do świętości. Chcemy umożliwić wszystkim ludziom uczestniczącym w naszych koncertach poznanie, choć w niewielkim rozmiarze, mądrości Karola Wojtyły. Mamy nadzieję, że dzięki temu pamięć o Nim i o Jego największych myślach, kształtujących ewangeliczną, szlachetną postawę człowieka, przetrwa.

Chcieliśmy aby nadrzędną ideą tych koncertów było wspieranie starań o wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze i uznanie Jego osoby przez międzynarodową społeczność za największy autorytet moralny naszych czasów.

- Dla mnie muzyka chrześcijańska oznacza piękno melodii, głębię tekstu, profesjonalne wykonanie i pełne kultury zachowanie wykonawców na scenie. Co Wy na to?

Już dzisiaj można powiedzieć że Kościół ewoluuje, co moim zdaniem oznacza wielki postęp i rozwój również w muzyce sakralnej.  Przez ostatnie kilkanaście lat powstało w Polsce kilkadziesiąt zespołów grających muzykę chrześcijańską, obejmującą niemal wszystkie gatunki muzyki chętnie słuchanej przez młodych, od chorału gregoriańskiego poczynając, poprzez jazz, rock, soul, gospel, rythm and blues, reggae, folk, na hip hopie kończąc. Interesujące jest to, że grupy te tworzą często najlepsi i najpopularniejsi polscy muzycy. Wszyscy wiemy, że w tej muzyce główne miejsce zajmuje przekaz, a pozytywne przesłanie zawsze będzie dotykać serca człowieka. Im doskonalszy warsztat, tym przekaz łatwiejszy.

- Gdzie można Was w najbliższym czasie spotkać i jakiego rodzaju będą to koncerty?

Zapraszamy wszystkich na wspólne, piękne, tradycyjne polskie kolędowanie
ubarwione delikatnie jazzującymi frazami, przyprawione góralskim folklorem spod samiuśkich Tater, rozwibrowane funkową pulsacją, oraz ubrane w cieplutki soulowy kożuszek.

Na naszych kolędowych koncertach pragniemy ukazać niezwykłą różnorodność i wielobarwność najpiękniejszych polskich kolęd wierząc, że każdy ze słuchaczy odkryje w naszej interpretacji coś bliskiego sercu a zarazem coś nowego i zaskakującego... A najbliższy z naszych koncertów będzie 21 stycznia w Warszawskim Klubie Hybrydy.

- Gdzie mogą posłuchać Waszych utworów i dowiedzieć się o Was czegoś więcej ci, którzy nie dotrą na Wasze koncerty?

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.eonomine.pl. Tam można znaleźć informacje o zespole, koncertach, posłuchać kilku utworów.

- Cieszę się z tego, że wyśpiewujecie Bożą radość i wskazujecie ludziom niezawodną, bo ewangeliczną drogę do radości... Dziękuję za rozmowę.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama