Betlejemskie Grand Prix dla Nadziei i Jarosławia

Podsumowanie części muzycznej Betlejem u Avetek 2006

Betlejemskie Grand Prix dla Nadziei i Jarosławia

W niedzielę 8 I o g. 14 na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. Van Gogha 1 pośród choinek, tuż przy żłóbku stanął wigilijny stół — przykryty białym obrusem, z tradycyjnymi potrawami świątecznym, siankiem, opłatkiem i jednym pustym miejscem dla zbłąkanego wędrowca. Zasiedli przy nim patroni — przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Andrzej Jezierski, Burmistrzowie Dzielnic Białołęka i Targówek pp. Dariusz Ostrowski oraz Romuald Gronkiewicz, Dyrektor BOK p. Tomasz Służewski - oraz jurorzy części muzycznej V Ogólnopolskiego Festiwalu Bożonarodzeniowego BETLEJEM U AVETEK, organizowanego przez Fundację AVE i Chór Avetki z Parafii w Płudach przy współpracy z BOK, DK Świt, Fundacją J&S Pro Bono Poloniae oraz Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek.

Wcześniej przez cały piątek, sobotę i niedzielny poranek na avetkowym festiwalu kolędowały chóry, zespoły muzyczne i soliści. Do Żłóbka przybyło ponad 80 grup, reprezentujących parafie, przedszkola, szkoły, centra kultury z całej Polski — łącznie ponad 1400 osób. Główną atrakcją gali finałowej okazała się... koza „AVE-meeetka”, która ku uciesze najmłodszych, także została przez Avetki zaproszona na finał festiwalu. Co roku ogrzewała Dzieciątko w Żywej Szopce, organizowanej przez Avetki, w tym — stanęła na scenie, nieopodal Żłóbka i wigilijnego stołu i sprawiła, że ogromna sala widowiskowa zamieniła się w autentyczną stajenkę!

O randze tegorocznej imprezy niewątpliwie decyduje także patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Kazimierza Michała Ujazdowskiego. W specjalnym liście do Organizatorów i Uczestników, odczytanym na gali finałowej przez p. Andrzeja Jezierskiego, minister napisał m.in.: „Festiwal oprócz wartości artystycznych i emocjonalnych posiada również bardzo istotne znaczenie dla zachowania naszej narodowej tradycji i wartości wychowawczych. Także w dobie włączenia Polski w życie wspólnego unijnego domu, praca nad religijnością młodego pokolenia, w której nikt nas samych nie wyręczy, ma głęboki sens, gdyż wyłącznie narody szanujące swoją tradycję mogą z powodzeniem budować europejską wspólnotą. Pragnę pogratulować Organizatorom — Wasz Festiwal jest okazją do zaprezentowania wiary zaklętej w pieśni, wzbogacającej naszą wspólną duchową przestrzeń.” Te głębokie słowa niewątpliwie dobrze wróżą nie tylko avetkowemu przedsięwzięciu, ale również polskiej kulturze, pojmowanej całościowo, łącznie z aspektem duchowym.

Atutem imprezy — jak podkreślił Jan Węcowski, juror BuA — jest jej powszechność: „W Polsce odbywa się wiele imprez związanych ze świątecznym okresem Bożego Narodzenia. Są to najczęściej spotkania specjalistyczne o jednorodnym gatunku. Tutaj natomiast, u Avetek, mamy wiele bożonarodzeniowe święto dla wszystkich.”

Z kolei uczestnicy i publiczność wskazują na rodzinny charakter. Wszak impreza nie jest realizowana przez „wyspecjalizowaną” instytucję — w całości przygotowują ją ze świątecznej potrzeby serca młodsi i starsi skupieni w chórach Fundacji Ave. Dzięki temu Betlejem u Avetek jest autentyczne, staje się prawdziwą — pełną pokoju, miłości i nadziei — stajenką. Aveciątka, Avetki, Ave Men, Gold Old Ave, rodzice, babcie... — rozsyłają zaproszenia, przygotowują dekoracje, podejmują zespoły, prowadzą konferansjerkę, a w tym roku także zajęli się przygotowaniem ciekawego programu pobytu w Warszawie dla grup, które przyjechały z dalekich stron.

Jury — s. dr Alicja Jończyk, muzykolog, dyrygent, kompozytor, Jan Węcowski, wykładowca AmiFC, zbieracz i wydawca kolęd, Małgorzata Sarbak, absolwentka AMiFC, autorka programów edukacyjnych i artystycznych, Jerzy Sznajder, wieloletni śpiewak Opery Narodowej - oprócz wielu nagród w poszczególnych grupach wiekowych — dziecięcej, młodzieżowej, dorosłych i seniora — przyznało GRAND PRIX w dwóch kategoriach. W chóralnej zdobył ją Reprezentacyjny Chór Miejski „Jarosław” z Jarosławia, natomiast w zespołowej młodzieżowa grupa NADZIEJA z Krakowa, którą tworzą osoby niewidome. Wśród laureatów pierwszych miejsc znalazły się natomiast zespoły warszawskie: polifoniczny młodzieżowy chór SONANTE z Ośrodka Profilaktycznego „Michael” na Bemowie, Dziecięcy Chór CANZONETTA z PSM im. F. Chopina w Warszawie oraz Chór Seniora STARÓWKA Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Jednak z Betlejem nikt nie wychodził z pustymi rękami. Każdy wykonawca — spośród 1400 osób — otrzymał kalendarz ścienny Avetkowego Klubu Kajakowego ku czci Jana Pawła II, organizującego kajakowe pielgrzymki i rekolekcje, powołanego do istnienia po śmierci Jana Pawła II. „Dzięki temu wydawnictwu na naszym festiwalu jest obecny w duchowy sposób Papież-Polak” — podkreślają organizatorzy.

Ogromną radością było także sobotnie opłatkowe spotkanie jednego z uczestników V BuA — CHÓRU DZIECIĘCEGO z Zespołu Szkół w Święciechowie k. Leszna (ponad 350 km od Warszawy!) z Księdzem Prymasem w Galerii Porczyńskich. Dzięki uprzejmości KSN AW, blisko 50-osobowa grupa mogła zaśpiewać dla Księdza Prymasa, przekazać podarunek, a nade wszystko podzielić się radością festiwalu.

Warto dodać, że Avetki zawierzyły dzieło Betlejem u Avetek, jako przedsięwzięcie ewangelizacyjne, podczas tegorocznego spotkania młodych nad Jeziorem Lednickim. W procesji z darami w czasie Mszy lednickiej chórzyści zanieśli biuletyny i wydawnictwa festiwalowe, które złożyli na ręce ks. abp. Henryka Muszyńskiego.

Przed nami część teatralna festiwalu. W tym roku, ze względu na wczesny termin ferii zimowych w województwie mazowieckim, zostanie ona zrealizowana już po tradycyjnym okresie kolędowym. „Dzięki temu - wskazują Avetki — jeszcze dłużej będziemy mieli okazję napełniać się budującymi świątecznymi treściami, które powinny owocować w naszym życiu przez kolejne 11 miesięcy”. 4 i 5 II w Domu Kultury Świt przy ul. Wysockiego 11 w Warszawie wystąpi ponad 20 grup dziecięcego, młodzieżowych i wielopokoleniowych z całej Polski. Amatorskie teatry z Koszalina, Kolbuszowej, Lublina, Białegostoku, Warszawic, Dąbrowicy Górnej, Tczewa, Warszawy... zaprezentują spektakle inspirowane tematyką świąteczną (4 II g. 8.30-19, 5 II g. 9-13). Gala finałowa 5 II o g. 14 również w DK Świt. Jak na Avetki przystało, niespodzianek nie zabraknie!

Bartłomiej Włodkowski, www.avetki.alleluja.pl

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama