Żywy pomnik Papieża Polaka

Fundacja Jana Pawła II to jego dar dla Polski i Polaków. Doceniany jest zwłaszcza przez Polonię, o czym pisze Janina Lankau z Kanady

Powołanie do życia przez Jana Pawła II Fundacji swojego imienia, 16 października 1981 roku — było na chwałę Bogu i dla dobra ludzkości.

Nasze myśli biegną do niezapomnianego 16 października 1978 roku, do wstąpienia Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Mamy wciąż przed oczyma Jego postać na balkonie Bazyliki św. Piotra, jak po raz pierwszy jako Namiestnik Chrystusa na ziemi, udzielał błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, jak oddawał się opiece Matki Bożej oraz miłości ludzi, których został pasterzem i przewodnikiem.

Nasze wspomnienia zatrzymują się również na smutnej rzeczywistości 2 kwietnia 2005 roku, która pobudziła modlących się Rzymian i pielgrzymów na Placu św. Piotra do spontanicznego wołania: „SANTO SUBITO!” — „NATYCHMIAST ŚWIĘTY!”.

* *

Przejawem miłości polskich serc do naszego kochanego Rodaka był dar dla Niego „Dom Polski” przy Via Cassia 1200 w Rzymie.

Oficjalną, nadzwyczaj wzniosłą uroczystością na Watykanie, związaną z powołaną do życia Fundacją, było 7 listopada 1981 roku wręczenie Ojcu Świętemu kluczy do Domu ofiarowanego przez Polonię amerykańską.

Poświęcenie DOMU POLSKIEGO przez Jana Pawła II następnego dnia, było również głębokim przeżyciem. Udzielenie błogosławieństwa Ojca Świętego z obecnymi kardynałami i biskupami było podziękowaniem i prośbą do Boga o pomoc w rozwoju Fundacji na Jego chwałę.

* * *

Cieszy nas, że Dom Polski nie tylko wita swą polską gościnnością, bo służy mieszkaniem każdemu pielgrzymowi, w szczególności Polakom z Polski czy z jakiejkolwiek strony świata, ale że jest przede wszystkim instytucją religijną i kulturalną.

Dom Polski, z swoim Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu wraz z Polskim Instytutem Kultury Chrześcijańskiej, oraz Domem Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, szerzą chrześcijańską kulturę.

Głównym zadaniem tych instytucji jest:

  • gromadzenie dokumentacji archiwalnych, bibliotecznych, muzealnych i krzewienie nauczania Jana Pawła II ;
  • organizowanie spotkań na sesjach i sympozjach z polskimi instytucjami zainteresowanymi kulturą chrześcijańską ;
  • prowadzenie „Uniwersytetu Letniego Kultury Polskiej” dla młodzieży polonijnej ;
  • udzielanie stypendiów zagranicznych dla naukowców z Polski i dla młodzieży z krajów Europy Środkowo — Wschodniej studiującej na uczelniach w Polsce, a przede wszystkim na KUL' u w Lublinie.

Działalność tych powyższych instytucji jest nadzwyczaj wartościową, bo wyraża miłość Jana Pawła II do człowieka i miłość człowieka do Jana Pawła II.

Niezapomnianą pozostaje ofiarność POLONII ŚWIATA — Polaków z całego świata — i ofiarność PRZYJACIÓŁ NARODU POLSKIEGO — innych narodowości.

* * * *

Rok 2011 szczególnie przypomina dziedzictwo pozostawione przez naszego Rodaka, Błogosławionego 1 maja br. Jana Pawła II. O wiernej pamięci o Papieżu z Krakowa świadczy obchodzenie 30 — lecia Fundacji Jana Pawła II w siedzibie Fundacji, w Rzymie - Wiecznym Mieście, w którym obecność kultury polskiej jest nadzwyczaj widoczna.

Trzydziestolecie Fundacji jest okazją by podziękować ofiarodawcom, którzy wspierają Fundację, jak i też okazać wdzięczność prezesom Kół Przyjaciół, którzy zajmują się promowaniem Fundacji Jana Pawła II.

Powtarzając słowa obecnego Papieża Benedykta XVI mówimy:„Możemy być pewni, że nasz ukochany Papież stoi teraz w oknie Domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi”.

Fundacja Jana Pawła II — to ŻYWY POMNIK PAPIEŻA POLAKA

opr. Janina Lankau
Kanada

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama