Kraje kandydujące – Cypr

Opis krajów kandydujących wraz z Polską do przystąpienia do Unii Europejskiej w maju 2004 - Cypr.

Termin i wynik referendum (kliknij)

Dane podstawowe:

Ludność: liczba mieszkańców żyjących na terytoriach kontrolowanych przez rząd Cypryjski wynosi około 705 000 (dane z roku 2002). 70% mieszka w miastach.

Powierzchnia: 9 251 km kwadratowych, z czego 37% pozostaje pod kontrolą turecką, 1,8% tworzy strefę specjalną a 5% zajmują terytoria brytyjskie.

Stolica: Nikozja (około 272 000 mieszkańców), inne duże miasta to: Limassol, Larnaca, Paphos, Kyrenia, Famagusta oraz Morphou.

Języki urzędowe: grecki oraz turecki

Główne religie: wyznawcy Prawosławia, Islamu, Katolicy

Waluta: Funt Cypryjski, czyli około 1,74 Euro

Cypr jest trzecią największą wyspą Morza Śródziemnego położoną w jego południowej części i często jest określany jako punkt spotkań Europy, Azji i Afryki.

Cypryjska gospodarka to przede wszystkim: bankowość, budowa statków oraz wpływy z żeglugi morskiej. Od lat władze Cypru starają się stopniowo przekształcać gospodarkę tej wyspy w bardziej nowoczesny model z rozbudowanymi usługami, przemysłem i rolnictwem oraz bogatą infrastrukturą.

Cypr jako Republika powstał w roku 1960, kiedy Brytyjczycy zgodzili się na współegzystowanie podwójnej struktury, która miała być pokojową egzystencją obu społeczności. Niestety, w roku 1963 wybuchł duży kryzys polityczny, który zaowocował praktycznie podziałem wyspy i pomimo wielu wysiłków zmierzających do zakończenia sporów i kłótni, do dziś wyspa pozostaje podzielona. Ostatnio zniesiono nawet zakaz przekraczania linii demarkacyjnej (23 kwietnia 2003 roku), z czego skorzystało ponad 90 000 osób z greckiej części Cypru oraz ponad 30 000 z tureckiej części. Wbrew obawom nie odnotowano żadnych zamieszek i innych incydentów.

Negocjacje akcesyjne w celu przystąpienia do struktur Unii Europejskiej Cypr rozpoczął w roku 1998, które zamknięte zostały w grudniu 2003 roku.

Cypr był centrum międzynarodowego handlu od momentu, kiedy miedź została odkryta na wyspie, tj. od około 2500 lat pne. . Miedź stała się główną siłą napędową cypryjskiego eksportu, co pozwoliło wyspie na nawiązanie kontaktów z wieloma daleko położonymi krajami jak: Egipt, Syria, Babilon oraz tymi bliższymi jak Sycylia i Kreta. Mimo tych rozległych kontaktów z obcymi kulturami na przełomie XI i XII wieku przed Chrystusem greccy osadnicy zaszczepili na wyspie grecki język, religię oraz sztukę, co jednak zaowocowało, iż na Cyprze nie wykształciła się tradycyjna grecka kultura, ale zawierała ona szereg cech orientalnych i można powiedzieć, iż stała się dla Cypru Charakterystyczna.

W czasach starożytnych Cypr często zmieniał „właściciela” (m.in.: Egipcjanie, Persowie, Macedończycy) m.in. od 58 roku pne do 395 ne. wyspa stała się prowincją Rzymu, następnie częścią Bizancjum, później na krótko Francji, by od roku 1878 przejść we władzę Brytyjczyków. Niepodległość Cypr uzyskał w roku 1959 na mocy traktatów z Londynu i Zurychu, które jednak zapewniły pewne prawa Turcji, Grecji oraz Wielkiej Brytanii.

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama