Salt Lake City - miasto mormonów i olimpijczyków

Jakie jest miasto, w którym odbywają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002?

to prawie 170-tysięczne miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, położone u podnóża gór Wasatch, nad rzeką o nazwie Jordan. Od 1896 r., czyli od momentu ustanowienia stanu Utah, jest jego stolicą. Zostało założone w 1847 r. przez grupę mormonów, czyli członków wspólnoty wyznaniowej o nazwie Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, przybyłych na pustynny wówczas teren w Utah pod wodzą Birnghama Younga. Wielu z nich pieszo pokonało z Illinois ponad 2 tys. km, ciągnąc dzieci i dobytek na ręcznych wózkach.

Salt Lake City zaprojektowano na planie siatki ulic o szerokości 40 m, zorientowanych według stron świata. Projekt ten opierał się na planie City of Zion, przygotowanym przez Josepha Smitha — założyciela sekty, zamordowanego w 1833 r. Najbardziej charakterystycznym budynkiem w mieście jest świątynia mormonów, budowana przez 40 lat (od 1853 r.) z granitu w stylu neogotyckim, z posągiem anioła Moroniego (który objawił Smithowi dwie złote tablice z treścią Księgi Mormona) na jednej z sześciu iglic. Mogą do niej wchodzić jednak tylko członkowie sekty. Turyści mogą zwiedzać przybytek Arki Przymierza z dachem w kształcie żółwia, w którym znajdują się jedne z najwspanialszych na świecie organów o 12 tys. piszczałek i sześciu klawiaturach. W niedzielne poranki można tu posłuchać śpiewu ponad 300-głosowego chóru mormońskiego. Obejrzeć można także Salę Zgromadzeń oraz pomnik mewy, a także zwiedzić Muzeum Historii i Sztuki Kościelnej (w którym zgromadzono 60 tys. eksponatów związanych z życiem i historią mormonów) i Beehive House — dom Younga i jednej z kilkunastu jego żon.

Obecnie mormoni stanowią około 35 proc. mieszkańców Salt Lake City. W całym stanie Utah do sekty należy 70 proc. mieszkańców. Na czele Kościoła stoi prorok (funkcja ta jest dożywotnia), którym jest obecnie 91-letni Gordon B. Hinckley. Nie istnieje funkcja duchownego, a rolę tę pełnią misjonarze — zazwyczaj młodzi ludzie, którzy przez 2 lata pracują w różnych krajach świata. Każdy wierny przekazuje 10 proc. swoich dochodów na rzecz Kościoła. Aby zachować czystość ciała i umysłu, mormoni nie stosują żadnych używek — nie palą tytoniu, nie spożywają alkoholu, kawy, a nawet herbaty.

Wioska olimpijska, w której zamieszkali uczestnicy 19. Zimowych Igrzysk Olimpijskich, znajduje się na terenie campusu uniwersytetu stanowego. Zajmuje obszar około 30 hektarów. Składa się z 20 niskich budynków, w których przygotowano pokoje dla ponad 3500 zawodników, trenerów, sędziów, lekarzy i działaczy sportowych z 80 krajów. Dostosowanie obiektów do potrzeb uczestników igrzysk kosztowało 120 mln dolarów.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama