Złoty odzyskał siłę

W ubiegłym tygodniu polska waluta wyraźnie zyskiwała, jak w stosunku do dolara, tak i do euro. Powodem takiego stanu rzeczy było uspokojenie polityczne.

W ubiegłym tygodniu polska waluta wyraźnie zyskiwała, jak w stosunku do dolara, tak i do euro. Powodem takiego stanu rzeczy było uspokojenie polityczne. Okazało się, że pomimo wyraźnego zwycięstwa zwolenników separacji w katalońskim referendum, rząd Katalonii jednak nie ogłosił jednostronnej deklaracji niepodległościowej w stosunki do Hiszpanii.

Rynek odetchną z ulgą i dlatego inwestycje mogły się skierować na bardziej ryzykowne rynki. Ale to nie jedyny powód umocnienia złotego. Inwestorzy przypomnieli sobie o bardzo dobrych danych ekonomicznych polskiej gospodarki. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł perspektywę naszego wzrostu PKB do 3,8%. Jeszcze w kwietniu tego roku MFW wyceniał wzrost polskiego PKB na 2017 r. zaledwie na 3,4%.Tak wyraźna korekta polskiego PKB przez MFW, także wpłynęła na zainteresowanie inwestorów polską walutą. Agencja ratingowe także zaczęły korygować in plus perspektywę rozwoju naszej gospodarki na 2017 r. Agencja Moody's, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, na początku roku wskazywała, że polska gospodarka będzie sie rozwijała w tempie 3,2% PKB, a we wrześniu diametralnie zmieniła zdanie i teraz prognozuje, iż polskie PKB wyniesie nawet 4,3%.

Do tych znakomitych wyników gospodarczych doszła perspektywa szybkiego zakończenia sporu na linii prezydent rząd. Wydaje się, że w najbliższym czasie zacznie być procedowana nawa ustawa o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej, projektu prezydenta poprawionego przez rząd. W tych okolicznościach należy spodziewać się dalszego umocnienia polskiej waluty.

Na rynku międzynarodowy także i dolar zaczął odzyskiwać siłę. W ubiegłym tygodniu nastąpiła zmiana z kanały wzrostowego na spadający. Dolar umocnił się z poziomu 1,1880 do poziomu 1,1820. Powodem jest to, iż inwestorzy jeszcze nie zdyskontowali, przewidywanej aż na 75% możliwości, grudniowej podwyżki stóp procentowych. Zatem amerykańska waluta ma perspektywę na dalsze umocnienie w kierunku 1,1600.

EUR/USD
- Na tej parze doszło do wyraźnej zmiany kanału z wzrostowego na spadający. Najbliższe wsparcie mamy na poziomie 1,1800, a potem dopiero na poziomie 1,1680.
EUR/PLN
- Złoty wyraźnie się umocnił w stosunku do euro, bo z poziomu 4,3300 do poziomu 2,2450, jednak dotychczasowy kanał wzrostowy nie został jeszcze przełamany. Dopiero wyraźne pokonanie silnego wsparcie na poziomie 4,2370, gdzie biegnie dolna linia wsparcia kanału wzrostowego, będzie sygnałem do dalszej aprecjacji polskiej waluty w kierunku 4,1700, czyli do najniższego kursu w tym roku.
USD/PLN
- Dolar w stosunku do euro ma perspektywę umocnienia, ale w stosunku do złotego będzie relatywnie słabszy. Zatem wydaje się, że będzie się poruszał w najbliższym czasie w przedziale wahań 3,5500 - 3,6000.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama