Palec na ustach św. Jana

Przemówienie przedstawiciela Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola podczas Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji, 12.10.2012


Leon Makkonen, przedstawiciel Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola

Palec na ustach św. Jana

Jego Eminencja Leon (Makkonen),
arcybiskup Karelii i całej Finlandii, przedstawiciel Ekumenicznego
Patriarchatu Konstantynopola

VI kongregacja

Czwartek
11 października

Rano Papież na placu św. Piotra koncelebrował z ojcami synodalnymi i z przewodniczącymi krajowych konferencji episkopatów Mszę św. z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru WatykańskiegoII, rozpoczynającą Rok Wiary.

VI kongregacja Synodu odbyła się po południu. Przewodniczył jej kard. Tong Hon, a wzięło w niej udział 250 ojców, z których 11 wygłosiło relacje programowe, a 15 wypowiedziało się w drugiej części kongregacji. Przemawiali także 3 bratni delegaci: przedstawiciel patriarchatu ekumenicznego — arcybiskup Karelii i całej Finlandii Leon; przedstawiciel Ekumenicznej Rady Kościołów — rumuński metropolita Târgovişte abp Nifon i przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich — metropolita Francji Emmanuel. Wypowiedzi ojców dotyczyły sposobu głoszenia Ewangelii współczesnemu człowiekowi, poczynając od środków przekazu — o czym mówił abpTadeusz Kondrusiewicz — a kończąc na organizacji praktycznych aspektów działalności duszpasterskiej w diecezjach, parafiach i małych wspólnotach — ten temat poruszył abp José Dolores Grullón Estrella z Dominikany. Podkreślano też, że żaden środek nie zastąpi osobistego świadectwa każdego chrześcijanina, że trzeba nieść miłość Chrystusa tym, którzy cierpią fizycznie lub duchowo, czy też żyją w niepewności, poszukując, czasem z wielkim wysiłkiem, sensu życia. O problemach osób, które nie mogą przyjmować sakramentów, mówił Włoch, abp Bruno Forte, który wyraził nadzieję, że będzie można przyspieszyć postępowania prawne w sprawach dotyczących orzeczenia nieważności związku małżeńskiego.

To dla mnie wielki przywilej, zaszczyt i radość, że mogę przekazać wam pozdrowienia Jego Świątobliwości Bartłomieja I, arcybiskupa Konstantynopola i Patriarchy Ekumenicznego. Nie będę jednak przemawiał do tego zgromadzenia tylko jako przedstawiciel i gość, ponieważ pilna kwestia Ťnowej ewangelizacjiť jest tematem równie ważnym dla chrześcijan Wschodu, jak dla wielkiego Kościoła rzymskiego.

Z radością przeczytaliśmy Lineamenta, zwłaszcza zawarte w nich słowa uznania dla sposobu, w jaki tradycja, mistagogia i niedawne doświadczenia chrześcijaństwa wschodniego pozwalają patrzeć na dzisiejsze wysiłki ewangelizacyjne. Lecz przede wszystkim doceniliśmy sposób, w jaki potwierdza się, że początkiem ewangelizacji nie jest kaznodziejstwo, ale słuchanie.

Nieprzypadkowo wielki apostoł i ewangelista Jan, którego na Wschodzie nazywamy Janem Teologiem, przedstawiony jest na swojej ikonie z palcem na ustach, co jest znakiem milczenia. To milczenie, jak stwierdza się w w wymowny sposób w Lineamenta, nie jest zalecane z powodu zmęczenia, strachu, wstydu bądź braku wiary, lecz w uznaniu faktu, że jeśli mamy naprawdę być rozmówcami Ťw dialogu ze światemť, jeśli naprawdę mamy należeć do Ťtej samej rodziny ludzkiej, która szuka prawdy o egzystencjiť, to musimy zacząć od początku prawdziwego człowieczeństwa, jakim jest zdumienie, które nas wynosi do doświadczenia transcendencji.

Milczenie, słuchanie i dzielenie się Dobrą Nowiną: oto najlepszy sposób wyrażania naszej miłości do dzisiejszego świata i troski o niego, tak właśnie jak sam Bóg swoją boską ekonomią odpowiedział na nasze zaniedbania, poszukiwania i potrzeby. Tylko wtedy, gdy traktujemy poważnie problemy naszego rozmówcy, sugerując mu Boże rozwiązania, możemy zdobyć i odbudować zaufanie, aby nasze słowa mogły na nowo objawić swoją życiodajną moc, niezależnie od tego, czy są mówione, pisane, czy tweetowane.

A teraz, Ojcze Święty, eminencje, Wasze Miłości, braci i siostry w Chrystusie, ja też zacznę słuchać, tak samo jak uczyni świat.

opr. mg/mg

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama