W podrózy

Samochody z telefonami GSP



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |

W podróży

Na tegorocznym marcowym salonie samochodowym w Genewie pojawiły się pierwsze seryjne samochody wyposażone standardowo w komputer współpracujący z telefonem komórkowym i systemem nawigacji satelitarnej GPS.

Citroen przedstawił model Xsara Windows, przygotowany we współpracy z Microsoftem. Wyposażono go w komputer odpowiadający standardowi PC (procesor Hitachi SH3, 16 MB DRAM / 8 MB ROM) z systemem operacyjnym Windows CE w wersji 2.12. Komputer jest połączony z odbiornikiem GPS, modemem i telefonem komórkowym Ericsson T28s, działającym w dwóch pasmach. Ma tuner radiowy, mikrofon, port komunikacji w podczerwieni i gniazdo do kart typu flash, służących do zapisu danych.

Umieszczony za odchylanym panelem napęd CD-ROM służy do wczytywania danych do systemu nawigacyjnego (mapy cyfrowe) oraz jako pamięć masowa z programami użytkowymi. Dodatkowo komputer może sterować zmieniaczem płyt CD z magazynkiem na 6 krążków. Dane odczytuje się na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym TFT w 8 kolorach, z rozdzielczością 256x64 piksele.

Oprogramowanie systemowe zawiera m.in.: książkę adresową, pocztę elektroniczną i aplikację do wymiany danych z innym przenośnym komputerem (za pośrednictwem łącza w podczerwieni). Można wykorzystać oprogramowanie działające w środowisku Windows CE - w tym pakiet Office - oraz instalować nowe aplikacje, które pojawiają się na rynku. Program rozpoznawania mowy pozwala na sterowanie licznymi urządzeniami (np. telefonem) za pomocą głosu. Telefon umożliwia wysyłanie wiadomości SMS.

Citroen zamierza sprzedać dwie serie po 250 sztuk modelu Xsara Windows już w pierwszej połowie roku.

Podobne możliwości ma zaprezentowana przez Forda wersja modelu Galaxy - galaxy@first - w której zainstalowano system ICES (Information, Communication, Entertainment, Safety/Security) firmy Visteon Automotive Systems. Także tu zastosowano Windows CE w pececie z procesorem Pentium. W połączeniu z odbiornikiem GPS, telefonem komórkowym i systemem rozpoznawania mowy oferuje on możliwości podobne do dostępnych w Xsarze Windows, a ponadto: dostęp do Internetu, odtwarzacz DVD oraz wysokiej jakości system audio. System komunikacji w podczerwieni opracowano we współpracy z firmą 3Com, produkującą kieszonkowe pecety z serii Palm.

Konstruktorzy Forda skoncentrowali się na multimedialnych możliwościach nowego systemu. Ma on trzy ciekłokrystaliczne wyświetlacze TFT o przekątnej 7 cali, dużej jasności i kącie widzenia 140 stopni. Jeden znajduje się na środkowej konsoli przed kierowcą, a dwa w zagłówkach przednich foteli. Dla pasażerów na tylnych siedzeniach można zainstalować konsolę gier komputerowych (Nintendo, Playstation lub Dreamcast), tuner telewizyjny i magnetowid.

Galaxy@first - jako opcja wyposażeniowa modelu Galaxy - ma być dostępna na rynku jeszcze w tym roku. Oprócz tego modelu Ford pokazał również trzy prototypy samochodów programu "Koncept 24*7": rodzinny model kombi, pickup dla młodzieży i miłośników przygód oraz coupe jako pojazd miejski. Wspólną cechą prototypów jest "nasycenie" systemami komputerowymi i telekomunikacyjnymi, zapewniającymi dostęp do Internetu, nawigacji satelitarnej, a nawet automatycznie wysyłającymi wezwanie o pomoc w przypadku poważniejszej kolizji. Sygnałem do wysłania takiej wiadomości jest dla komputera zadziałanie poduszek powietrznych.

Ciekawym pomysłem jest elektroniczna deska rozdzielcza, będąca w istocie jednym dużym wyświetlaczem, którego wygląd kierowca może zmieniać według własnych upodobań, wypowiadając odpowiednie polecenia.

To dopiero początek inwazji komputerowo-telekomunikacyjnej na branżę motoryzacyjną. Zapewne wkrótce podobne systemy staną się standardowym wyposażeniem nie tylko luksusowych modeli, ale także samochodów popularnych.

Mirosław Chmielewski

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama