Sojrzenie na Windows 2000

Opis systemu Windows 2000



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


Spojrzenie na Windows 2000

Lista nowych rozwiązań wprowadzonych w Windows 2000 jest wyjątkowo długa, a wiele z nich zasługuje na oddzielne podręczniki. My przedstawiamy najważniejsze innowacje.

Oficjalna europejska premiera Windows 2000 odbyła się 17 lutego 2000 r. Jednak wszyscy zainteresowani już od kilku miesięcy mogli obserwować, jak rozwija się nowy system, a to za sprawą rozdawanych przez producenta wersji beta. Ostatnie z nich, oznaczone jako RC3, praktycznie nie różnią się od wersji finalnej, która znajdzie się w sprzedaży.

Na pytanie, dla kogo przeznaczony jest nowy system, Microsoft udziela prostej odpowiedzi: do grupy docelowej raczej nie należą użytkownicy domowi.

Wszyscy pozostali powinni być usatysfakcjonowani. Największą przeszkodą, stojącą na drodze do tego, aby Windows 2000 mógł zastąpić Windows 9x, jest jego stosunkowo wysoka cena. Licencja na wersję Professional będzie w Polsce kosztować mniej więcej tyle, ile licencja Windows NT 4.0 Workstation, czyli ok. 1600 zł. Oczywiście firmy kupujące oprogramowanie hurtowo mogą liczyć na znaczne upusty.

Na instalację nowego systemu operacyjnego powinni zdecydować się raczej użytkownicy, wykorzystujący komputer w celach zawodowych. W przypadku zastosowań biurowych ważna jest, przede wszystkim, zdecydowanie większa stabilność i niezawodność niż ta, której możemy oczekiwać w przypadku Windows 98. W porównaniu z Windows NT 4.0 do nowej edycji systemu dodano niemal wszystkie funkcje, których do tej pory brakowało w "poważniejszej" wersji okienek. Chodzi tu chociażby o takie udogodnienia, jak obsługa portów USB i PC Card, wsparcie dla AGP, pełne plug & play i zaawansowane zarządzanie energią.

Szczególnie zadowoleni powinni być użytkownicy komputerów przenośnych, którzy przeżyli katusze, z jakim zwykle wiąże się zainstalowanie Windows NT 4.0 na takim sprzęcie. Windows 2000 instaluje się na większości nowoczesnych komputerów przenośnych bezproblemowo i wyposażone jest w wiele wyspecjalizowanych narzędzi, takich jak synchronizacja folderów (opisujemy tę funkcję dokładniej w dalszej części artykułu).

Aby zweryfikować przydatność Windows 2000 w wymagających środowiskach sieciowych, zwłaszcza typu klient-serwer, potrzeba nieco więcej czasu. Wielu administratorów deklaruje, że nie zrezygnują z Windows NT 4.0 przynajmniej do czasu, gdy Microsoft opublikuje drugi Service Pack dla nowych okienek. Jak widać, przekonanie o niezawodności produktów Microsoftu nie jest zbyt wysokie. Jeśli jednak nowe środowisko okaże się względnie bezpieczne, wówczas decydującym czynnikiem powinna okazać się jego funkcjonalność.

Z drugiej strony, Windows 2000 wyposażono w funkcje i mechanizmy sprawiające, że z powodzeniem nadaje się do wykorzystania w celach typowo rozrywkowych. Należy do nich zaliczyć wbudowaną obsługę DirectX 7.0 czy długą listę urządzeń wykrywanych i instalowanych automatycznie przez system. Także w testach wydajności Windows 2000 nie pozwala ubiec się konkurencji. Jeśli tylko będziemy pamiętać o zwiększonym, w stosunku do Windows 98, zapotrzebowaniu na pamięć RAM, nowe okienka bez problemu poradzą sobie jako platforma dla gier w rodzaju Quake III bądź Unreal Tournament. Ewentualne spowolnienia są praktycznie niezauważalne, czasami natomiast okazuje się, że zmiana systemu pozwoliła nawet poprawić wcześniejsze osiągnięcia. Takie wyniki uzyskaliśmy, stosując kilka popularnych programów testujących wydajność komputera w tworzeniu grafiki 3D.

Pamiętając jednak o wciąż istniejących problemach z najnowszymi wersjami sterowników do popularnych akceleratorów graficznych i kart dźwiękowych oraz biorąc pod uwagę dość skomplikowaną obsługę systemu, gracze i pozostali domowi użytkownicy być może lepiej uczynią, czekając na kolejną wersję Windows, przeznaczoną dla użytkowników domowych, znaną pod kodową nazwą Millennium (Windows Me). Prawdopodobnie, pod względem wydajności w zastosowaniach multimedialnych, ta wersja okaże się zdecydowanie lepsza od Windows 2000. Podobnie zresztą, jeżeli chodzi o łatwość obsługi i zgodność z dostępnym sprzętem.

Retusz czy rekonstrukcja?

Lista nowości zawartych w Windows 2000 jest wyjątkowo długa, a wiele z nich zasługuje na oddzielne podręczniki, które zapewne wkrótce powstaną. My pokrótce przedstawiamy najważniejsze i najbardziej dostrzegalne rozwiązania.

Active Directory

Całkowicie nowe narzędzie, które wiąże się z odmienną niż w Windows NT 4.0 koncepcją zarządzania siecią. Active Directory pozwala na scentralizowaną kontrolę nad wszystkimi jej zasobami. Zarządzanie oprogramowaniem, sprzętem i prawami użytkowników stało się dzięki temu zdecydowanie prostsze.

AGP i USB

Obydwie technologie są już od dawna wykorzystywane przez użytkowników Windows 98. Niestety, Windows NT nie zapewniał obsługi AGP i USB, co w niektórych przypadkach znaczącą zmniejszało przydatność systemu operacyjnego. Na szczęście postarano się, aby w Windows 2000 nie popełnić podobnego błędu.

Internet Information Server 5.0

W stosunku do poprzedniej wersji wprowadzono kilka pozytywnych zmian, np. serwer FTP wreszcie potrafi obsługiwać wznowienie pobierania pliku w przypadku zerwania połączenia. Udoskonalono obsługę aplikacji działających po stronie serwera, tworzonych przy użyciu ASP.

Microsoft Management Console (MMC)

Kolejny przejaw koncentracji w jednym miejscu narzędzi administracyjnych.

Dzięki temu rozwiązaniu, które wyglądem przypomina nieco Eksploratora Windows, uzyskujemy łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych ustawień systemowych. Z poziomu jednego programu możemy zarówno sformatować twardy dysk, jak i zrestartować serwer internetowy. Dzięki modułowej konstrukcji każda aplikacja bądź urządzenie może dodać swój węzeł do MMC, co sprawia, że to narzędzie staje się jeszcze bardziej elastyczne.

NTFS5

Ulepszona wersja systemu plików znanego z Windows NT. Pojawiła się między innymi możliwość szyfrowania plików.

Wsparcie dla komputerów przenośnych

Windows 2000 wyposażono w kilka funkcji wyjątkowo przydatnych dla użytkowników komputerów przenośnych. Jedną z nich jest hibernacja, polegająca na tym, że komputer zapisuje stan całej pamięci na twardym dysku, po czym się wyłącza. Ponowne uruchomienie urządzenia trwa zdecydowanie krócej niż pełna procedura startowa.

Równie przydatna będzie funkcja nazwana "offline files". Jej zadaniem jest ułatwienie pracy na komputerze przenośnym w czasie, gdy jesteśmy odłączeni od np. firmowej sieci lokalnej. Zaznaczamy tylko, do których plików, umieszczonych fizycznie na dyskach sieciowych, chcielibyśmy mieć dostęp również po odłączeniu się od sieci, a system operacyjny zatroszczy się już o ich skopiowanie i późniejszą synchronizację wszystkich wprowadzonych zmian.

Czy mój komputer jest zgodny sprzętowo z Windows 2000?

Pytanie z pozoru niełatwe, jednak Microsoft postarał się na szczęście, abyśmy nie musieli posługiwać się metodą prób i błędów. Pod adresem http://www.microsoft.com/windows/professional/deploy/compatible/default.asp znajdziemy wygodne narzędzie, służące do określania, czy dane urządzenie będzie poprawnie współpracować z Windows 2000. Znajduje się tam również długa lista markowych komputerów, które zostały przebadane pod tym kątem. Sprawdźmy więc, krok po kroku, czy wszystkie karty (graficzna, dźwiękowa, sieciowa itp.) i inne urządzenia (np. nagrywarka CD-R/RW, drukarka, skaner), które znajdują się bądź w naszym komputerze bądź są do niego podłączone, pod kontrolą Windows 2000 będą zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy dostępu do Internetu, na każdej płycie instalacyjnej Windows 2000 umieszczony jest plik hcl.txt, zawierający listę urządzeń kompatybilnych z nowym systemem. Pamiętajmy jednak, że owa lista niemal codziennie się wydłuża, dlatego jej aktualną wersję znajdziemy tylko w sieci.

Jeżeli stwierdzimy jakieś problemy, nie należy panikować. Być może konieczne okaże się pozostawienie dwóch systemów operacyjnych na jednym komputerze. Tak będą musieli postąpić np. użytkownicy starszych skanerów HP wyposażonych tylko w złącze USB. Producent nie przewiduje sterowników dla Windows 2000, w związku z tym na czas skanowania konieczne będzie przełączenie się w tryb pracy pod kontrolą systemu Windows 98.

Przed instalacją Windows 2000 zaleca się uaktualnieniu BIOS-u płyty głównej do najnowszej dostępnej wersji. Jeżeli tego nie uczynimy, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że komputer nie będzie poprawnie obsługiwał zaawansowanych funkcji oszczędzania energii. Zdarzyło nam się również, co prawda jeszcze w czasie testów wersji beta, że Windows 2000 w ogóle nie chciał uruchomić się na komputerze ze starszą wersją BIOS-u.

Podczas naszych redakcyjnych testów kompatybilności napotkaliśmy wiele różnych problemów, jednak wynikały one w większości przypadków z faktu, że producenci sprzętu wstrzymali się z publikacją sterowników do swoich urządzeń do chwili, gdy Windows 2000 trafi do sklepów. Prawdopodobnie do końca lutego większość istniejących problemów zostanie rozwiązana.

Najwięcej problemów mieliśmy z... myszką. Chodzi tutaj o dość zaawansowany model Logitecha, wyposażony w trzy klawisze i kółko. Myszka oczywiście działała po zainstalowaniu Windows 2000, nawet kółko pozwalało na przewijanie zawartości ekranu, jednak brakowało zaawansowanej obsługi trzeciego przycisku - nie mogliśmy do niego przypisać żadnej funkcji. Wbrew ostrzeżeniom producenta postanowiliśmy zainstalować sterowniki przeznaczone dla Windows 98. Skończyło się to, niestety, poważnymi problemami ze stabilnością systemu, a trzeciego klawisza i tak nie udało się uruchomić.

Odważnym czytelnikom, którzy nie obawiają się eksperymentów z wczesnymi wersjami sterowników, przypominamy o pewnej użytecznej funkcji Windows 2000 (znanej już w Windows NT 4.0). Jeżeli okaże się, że jakiś sterownik bądź urządzenie spowodowały poważne kłopoty i system przestał się uruchamiać, wówczas przy starcie Windows 2000 należy przytrzymać wciśnięty klawisz F8. Z menu, które się pojawi, wybieramy "Last known good configuration".

Zignorowane zostaną wówczas wszystkie zmiany, jakie wprowadziliśmy od czasu ostatniego poprawnego uruchomienia komputera. Ta funkcja wiele razy uratowała nam życie podczas naszych eksperymentów ze zgromadzonym w redakcji różnorodnym sprzętem.

Co z oprogramowaniem?

Windows 2000 nie jest w 100% kompatybilny ze swoimi poprzednimi wersjami, co zresztą nie powinno być żadną niespodzianką. Dlatego zanim sformatujemy twardy dysk, pozbywając się systemu operacyjnego, z którego korzystaliśmy do tej pory, powinniśmy również zastanowić się, jakiego oprogramowania używamy.

Zgodnie z przypuszczeniami, niemal wszystkie, nawet stosunkowo stare programy Microsoftu funkcjonują bez zarzutu. W przypadku aplikacji innych firm sytuacja nieco się komplikuje. Najwięcej problemów sprawiają programy narzędziowe pochodzące od popularnej również w Polsce firmy Symantec.

Tak znane narzędzia, jak PC Anywhere bądź Norton Ghost, odmawiają posłuszeństwa.

Pozornie poważny problem mogą napotkać również użytkownicy oprogramowania służącego do obsługi nagrywarek CD-R/RW. Próba uruchomienia większości z nich kończy się natychmiastowym wyświetleniem niebieskiego ekranu. Wynika to z faktu, że Microsoft nie dołączył do nowej wersji systemu, podobnie jak stało się to w przypadku Windows NT 4.0, odpowiednich bibliotek służących do obsługi tego typu urządzeń. Najłatwiej to sprawdzić, próbując odnaleźć plik "acpi.dll". Jeżeli wyszukiwanie nie da pozytywnych rezultatów, wówczas możemy być niemal pewni, że przyczyną wszystkich problemów jest brak właśnie tego pliku.

Na szczęście niektórzy producenci dołączają wspomniany plik do swojego oprogramowania. W naszym przypadku zdecydowanie najlepiej spisywała się biblioteka pochodząca od Adapteca, dostarczona razem z programem Easy CD-Creator. Po jego zainstalowaniu poprawnie zaczęły funkcjonować wszystkie pozostałe programy, np. Nero czy CDR-Win.

Pojedynczo czy w duecie?

Jeżeli jesteśmy przekonani, że wszystkie warunki niezbędne do zainstalowania Windows 2000 zostały spełnione, wówczas możemy wybrać jeden z kilku wariantów.

Uaktualnienie z Windows 98 - stosunkowo prosta metoda, głównie ze względu na fakt, że przeniesione zostaną wszystkie ustawienia systemowe i zainstalowane oprogramowanie. Liczyć się natomiast trzeba z nieco mniejszą wydajnością i stabilnością systemu. Tracimy również możliwość uruchomienia Windows 98.

Uaktualnienie z Windows NT - operacja zwykle przebiega nieco lepiej niż w pierwszym z opisanych wariantów; jeżeli Windows NT działał poprawnie, wówczas niemal na pewno Windows 2000 nie sprawi nam kłopotów.

Równoległa instalacja - Windows 2000 instaluje się zupełnie niezależnie od pozostałych systemów operacyjnych. Przy starcie komputera wskazujemy, który system chcielibyśmy uruchomić. W tym wariancie konieczna okaże się ponowna instalacja niemal całego oprogramowania, z którego korzystamy np. w Windows 98.

Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy, zawsze warto pamiętać o sporządzeniu kopii zapasowej całego dotychczasowego systemu bądź przynajmniej najważniejszych plików z danymi.

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama