WAP w kolorze

Czy kolorowe strony WAP zyskają w Polsce popularność?



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


WAP w kolorze

Cezary Kramp

Czy kolorowe strony WAP zyskają w Polsce popularność, okaże się już wkrótce dzięki nowemu portalowi Omnix w sieci Era. Jedno jest pewne: mając telefon z kolorowym wyświetlaczem, wreszcie będziesz mógł wykorzystać jego możliwości.

18 listopada 2002 roku Era uruchomiła mobilny portal Omnix, który jest kolejnym etapem w rozwoju usług opartych na WAP. Początki były bardzo trudne. Nie wszystkie telefony obsługiwały WAP, wapowe witryny zawierały niezwykle mało treści, więc trudno się dziwić, że korzystało z nich bardzo niewiele osób. Obecnie za pośrednictwem stron WAP sprawdzisz rozkład jazdy pociągów, repertuar kin czy ściągniesz grę napisaną w Javie. Jednak strony napisane w języku WML były czarno-białe. Teraz powinno się to zmienić.

Odwiedzając witrynę Omnix, abonenci Ery, mający odpowiednie telefony, zobaczą kolorowe obrazy, zdjęcia czy różnobarwne napisy. Pod tym względem usługa jest podobna do japońskiego i-mode, choć technologicznie różni się bardzo.

W jaki sposób ponure do tej pory strony staną się żywsze? Omnix opiera się na standardzie WAP 1.2.1, obsługiwanym przez najnowsze telefony komórkowe. Właśnie specyfikacja tego standardu umożliwia obsługę kolorowych czcionek. Problemem były zdjęcia. Jak wiadomo, na stronach mobilnych stosuje się obrazki w dwukolorowym formacie WBMP, czego w Omnix nie chciano robić. Postanowiono więc zapisywać zdjęcia jako GIF-y, które na kolorowym ekranie telefonu wyświetlane są poprawnie. Na ekranach aparatów, które nie wyświetlają kolorowych stron Omniksa, pojawiały się wszystkie informacje, ale bez grafiki. Po kilku tygodniach zmieniono to i obecnie wspomniane telefony wyświetlą zwykłą stronę eraWAP.

Era podaje, że obecnie w pełni mogą korzystać z Omniksu posiadacze telefonów Nokia 7650, Sony Ericsson T68i, Mitsubishi Trium Eclipse, Motorola T720 oraz oczekiwanych dopiero na rynku Nokii, Siemensów i innych aparatów z kolorowymi wyświetlaczami.

Omnix przed CSD i GPRS

CSD
Numer telefonu +48604020202
Login erawap
Hasło erawap
Adres IP WAP Gateway 213.158.194.194
Strona główna wap.eraomnix.pl
Tryb połączenia ISDN

GPRS
APN erawap
Login erawap
Hasło erawap
Adres IP WAP Gateway 213.158.194.194
Strona domowa wap.eraomnix.pl

Usługi omniksowe

W portalu omniksowym abonent ma dostęp do wielu serwisów prowadzonych przez niezależnych dostawców informacji. Z Erą umowy podpisały: Interia, "Przegląd Sportowy" i "Tempo", Wirtualna Polska. Na ich stronach znajdziesz pełne informacje dnia, wraz ze zdjęciami. Warto zatem mieć telefon z wyświetlaczem dobrej jakości, aby fotografie prezentowały się czytelnie. Zaraz po meczu piłkarskim przeczytasz z niego relację, urozmaiconą najciekawszymi zdjęciami. Do tej pory usługi takiej jakości zapewniały jedynie MMS-y. Kiedy jednak prenumerujesz MMS-y, to usługodawca wybiera najciekawsze wiadomości, w Omniksie ty decydujesz, o czym chcesz przeczytać. Dzięki temu, że nad każdym serwisem pracuje oddzielna firma, powinny one być dobre i zawsze aktualne. Abonenci zapłacą za korzystanie z danego serwisu, co z kolei zmusi ich do konkurowania, a na tym zawsze korzystają klienci.

Wszyscy abonenci sieci Era mogą dopasować sposób prezentacji usługi w telefonie do swoich potrzeb i upodobań.

W podstawowym menu Era Omnix znajdują się następujące kategorie:

Co nowego - informacje o nowościach w serwisach i usługach sieci Era.

Znajdź blisko - pozwala na wyszukanie interesujących obiektów położonych najbliżej miejsca, w którym się znajduje użytkownik. Usługa wykorzystuje technologię lokalizacji.

E-mail - umożliwia sprawdzenie skrzynki pocztowej Eranet oraz ustawienie powiadomienia SMS-em o nowych wiadomościach.

Wiadomości - informacje z całego świata, przygotowywane przez dziennikarzy różnych specjalności.

Sport - relacje i wyniki sportowych zmagań.

Gry i zabawy - serwisy rozrywkowe, dzwonki i ikony oraz gry Java, które można ściągnąć do pamięci telefonu komórkowego. Można też wysłać obrazki osobie mającej telefon obsługujący MMS.

Zobacz więcej - działy: Podróże, Biznes/Finanse, Muzyka, Erotyka, Co, gdzie, kiedy?, Rozrywka, Dla kobiet, Słowniki.

Ściągnij - pozwala zmienić wygląd telefonu dzięki nowym logo, dzwonkom i wygaszaczom ekranu.

Moje serwisy - możliwość dopasowania informacji do potrzeb użytkownika.

Szukaj - pomoc w wyszukiwaniu najistotniejszych informacji.


Opłaty

Każda osoba korzystająca z Omniksu ponosić będzie koszty takie, jak za korzystanie ze stron WAP, czyli za minutę połączenie CSD z WAP-em zapłacisz 36 gr. Natomiast gdy używasz pakietowej transmisji danych GPRS, każde wysłanie lub odebranie (liczone oddzielnie) 10 KB danych kosztować cię będzie 26 gr. Zapłacisz zatem więcej za otwarcie bogatej w zdjęcia witryny niż prostej strony WAP.

Poza tym korzystanie z poszczególnych serwisów będzie dodatkowo płatne. Tylko przez pierwszy miesiąc abonenci Omniksu mogli korzystać z usług za darmo. Decyzję, co ma zostać objęte opłatą, podejmują właściciele poszczególnych serwisów. W niektórych użytkownik zobaczy nagłówki artykułów, ale dopiero po uiszczeniu stosownej kwoty, będzie mógł przeczytać cały tekst. Inne serwisy z kolei udostępnią odpłatnie galerię zdjęć.

Każdy użytkownik może wykupić abonament na korzystanie z danej usługi przez dzień, tydzień lub miesiąc. Płacić za serwis można, wysyłając droższy SMS, np. za 9 zł, pod podany przez dostawcę numer (usługa Premium SMS). Jeżeli nie zaprenumerowałeś serwisu, to odwiedzając go, zostaniesz spytany, czy chcesz uiścić opłatę. Gdy się zgodzisz, kwota zostanie dodana do twojego rachunku, bez wysyłania wiadomości tekstowej. Wykorzystuje się do tego usługę Premium WAP, odpowiednik Premium SMS.

Konfiguracja

Korzystanie z Omniksu nie wymaga dodatkowej konfiguracji, jeśli poprawnie ustawiłeś parametry WAP-u. Właściwe zostały zebrane w ramce "Omnix przez CSD i GPRS".

Kupić kota w worku?

Teoretycznie Omnix powinien się cieszyć dużym powodzeniem. Kupując gazetę codzienną, otrzymujesz informacje z poprzedniego dnia, czytając serwis omniksowy, dowiadujesz się o najnowszych wydarzeniach. Niestety, w pierwszym miesiącu działania Omniksu trudno mówić o dobrej jakości i aktualnych wiadomościach. Nie ma znaczenia, czy wchodzisz do katalogu "Przeglądu Sportowego", PAP czy Interii, w każdym z nich informacje nie są najnowsze. Odwiedzając WAP-ową wersję portalu Interia.pl, masz dostęp do bardziej aktualnych informacji niż w jego omniksowej wersji. Gdy Omnix był bezpłatny i każdy mógł poznać jego zawartość, serwisy powinny były wyróżniać się wielką aktywnością, żeby pokazać swoje zalety. Jako abonent, zraziłbym się jednak już po pierwszym dniu używania bezpłatnej wersji. Opłacenie miesięcznego abonamentu na usługi określonego serwisu to kupowanie kota w worku. Brak gwarancji, że w zamian za wniesioną opłatę nie otrzymasz informacji sprzed dwóch czy trzech dni. Tłumaczenie, że udostępniona od 18 listopada wersja Omniksu jest testowa, niczego nie zmienia. Abonent, w większości przypadków nieufny wobec nowych rozwiązań, powinien móc choćby przez tydzień przeglądać serwisy dokładnie w takiej postaci, w jakiej będą udostępniane odpłatnie.

Gdy ten numer się ukaże, Omnix będzie już funkcjonował w wersji komercyjnej i możliwe, że zostanie poprowadzony wzorowo. Dziś jednak, w dniu pisania artykułu, nie mogę tego zagwarantować.

Copyright by PC World KOMPUTER

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama