Plany AMD

Z Sherwinem Azizem, europejskim menadżerem produktu ds. platformy desktop i procesorów biurkowych firmy AMD, rozmawia Juliusz Kornaszewski.



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


Plany AMD

Juliusz Kornaszewski

Z Sherwinem Azizem, europejskim menadżerem produktu ds. platformy desktop i procesorów biurkowych firmy AMD, rozmawia Juliusz Kornaszewski.

Podczas targów udało mi się porozmawiać z Sherwinem Azizem. Rozmawialiśmy m.in. o 64-bitowych procesorach Hammer od których w dużym stopniu może zależeć przyszłość firmy AMD.

Na początek chciałbym uzyskać od Ciebie najświeższe informacje na temat Hammerów. Kiedy zamierzacie je wprowadzić w końcu na rynek i w jakiej kolejności?

W kwietniu rozpoczniemy sprzedaż Opteronów, naszych 64-bitowych procesorów serwerowych. Na wrzesień zaplanowaliśmy premierę domowych Athlonów 64.

Dlaczego tak późno? W końcu procesory te znamy już od dobrych dwóch lat. Pojawiają się one na każdej większej imprezie, jednak nie mogą trafić na rynek, co jest tego przyczyną?

To nie jest tak, że nie możemy Opteronów i Athlonów 64 wprowadzić do sprzedaży już teraz. Moglibyśmy to zrobić, jednak widzimy na razie duży potencjał w naszych procesorach siódmej generacji, czyli Athlonach XP. Nie zamierzamy więc zmniejszać sobie rynku i konkurować z samym sobą oferując oba te modele jednocześnie.

Jak daleko możecie jeszcze udoskonalić technologicznie Athona XP?

Możemy zwiększyć jego taktowanie, pozwolić mu na pracę z szybszą szyną systemową.

To wiemy, już podczas zeszłorocznego Comdexu, na stoisku NVidi pracował Athlon XP z szyną 400 MHz. Zainstalowano go na płycie z chipetem nForce2. A więc nowy Athlon z FSB400 i wyższym taktowaniem?

W połowie roku zaprezentujemy Athlona 3200+, który będzie bazował na wprowadzonym nie tak dawno rdzeniu Barton (zwiększona do 512 KB pojemność pamięci podręcznej drugiego poziomu). Nie jest na razie ustalone czy będzie on pracował z szyną 400 MHz. Na razie prowadzimy próby i testy czy takie parametry są optymalne i wszystko działa w porządku. Nie jest problemem podkręcenie jednego procesora na konkretnej płycie jak uczyniła to NVidia. Problemem jest aby pracował on stabilnie na wszystkich nowych płytach.

A co z nazewnictwem. Pytam bo Athlon XP3000+ nie odzwierciedla naszym zdaniem rzeczywistej wydajności. Jest to raczej Athlon XP2700/2800+.

Naszym zdaniem wzrost wydajności przy rdzeniu Barton jest tak duży, że oznaczenie 3000+ jest poprawne.

Naszym zdaniem nie. Przeprowadziliśmy szereg testów które potwierdzają moje słowa.

Syntetyczne benchmarki nie odzwierciedlają rzeczywistej wydajności procesora podczas wykonywania codziennych zadań.
Używaliśmy zarówno syntetycznych benchmarków jak i szeregu gier. Gier nie można już nazwać złym narzędziem do testowania.

W naszych testach wydajność Bartona w grach w stosunku do Thoroughbreda jest wyższa do 20 % (przyp. red.: w naszych jest inaczej).

Czy AMD zamierza produkować samodzielnie chipsety do płyt głównych?

Stworzyliśmy mostek północny do Hammerów, jednak nie zamierzamy produkować samodzielnie chipsetów. Robimy to co umiemy najlepiej, czyli procesory. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmami takimi jak VIA, NVidia, SiS, Ali, które opracowują chipsety dla naszych produktów.

Intel twierdzi, że 64-bity w procesorze dla użytkownika domowego to rzecz zbędna. Co o tym sądzisz?

Oczywiście uważamy, że największe korzyści z 64-bitów będą miały firmy kupujące nasze produkty serwerowe. To do nich w pierwszej kolejności kierujemy Opterona. Wiele firm tworzących oprogramowanie ma już gotowe 64-bitowe wersje swoich aplikacji, które skorzystają z zalet naszego produktu. Przejście na architekturę 64-bitową w komputerach domowych wydaje się nam naturalnym procesem jak niegdyś zmiana pokolenia z urządzeń 16 na 32-bitowe.

Nie można temu zaprzeczyć, jednak sprzęt to tylko jedna strona medalu. Jeśli nie będzie oprogramowania wykorzystującego zalety 64-bitów to po co taki procesor użytkownikowi?

Przejście z aplikacji 16 do 32-bitowych zajęło rynkowi ok 4 lat. Myślimy że teraz będzie podobnie. Jeśli ktoś nie chce kupić naszego procesora to go do tego nie zmuszamy. Użytkownicy chcą mieć jednak urządzenia najnowsze i najszybsze - z wieloma funkcjami, które nie są w danej chwili wykorzystywane. Po jakimś czasie pojawi się wiele programów pracujących w środowisku 64-bitowym.

Jest to mało przekonywujące, bo za 2-3 lata użytkownicy prawdopodobnie nie będą już mieli procesorów które kupią w tym roku. Po prostu będą one przestarzale.

Możliwe, jednak wdrażanie 64-bitów do komputerów domowych musi ktoś rozpocząć i będziemy to AMD.

Czy możesz powiedzieć nam, z jakimi częstotliwościami będą pracowały pierwsze Opterony czy Athlony 64?

Niestety nie mogę udzielić takiej odpowiedzi.

Czy nazewnictwo odnoszące się do realnej wydajności zostanie utrzymane?

Tak. W chwili obecnej nie wiemy jednak jak rozwiązać problem wskazywania wydajności w 32 i 64 bitach. Prawdopodobnie oznaczenia odnosić się będą do wydajności w aplikacjach 32-bitowych.

O ile procent Athlon 64 będzie szybszy od analogicznie taktowanego Athlona XP?

Sam kontroler pamięci zintegrowany z procesorem daje wzrost wydajności ok 20 %. Innych informacji nie mogę Ci teraz podać.

Materiał pochodzi ze stron internetowych miesięcznika PC World KOMPUTER — www.pcworld.pl

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama