PC na Maxa cz.1

Instalacja Win 95/98



Ciekawostki | Dvd,Mp3 | Ebiznes | Gry komputerowe | Internet | Kościół i Internet | Oprogramowanie | Sprzęt |


PC na Maxa (fragment)

Richard Coppola, Andreas Helmiss, Krzysztof Daszkiewicz

Szybka i wygodna instalacja Windows 95/98


Gdy Windows z czasem działa coraz wolniej i mniej stabilnie, warto rozważyć ponowne zainstalowanie systemu. Żeby operacja przebiegła możliwie szybko i wygodnie, należy zainstalować Windows z twardego dysku. Dzięki temu nie trzeba przygotowywać dosowego sterownika napędu CD-ROM, a w przyszłości system będzie szukać sterowników nowych podzespołów bezpośrednio na dysku.

Na wszelki wypadek utwórz dyskietkę startową, żeby uaktywnić system w wypadku awarii. Włóż pustą dyskietkę do napędu, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę stacji dyskietek i wybierz polecenie Formatuj. Zaznacz opcję Pełne w rubryce Typ formatowania i pole wyboru Kopiuj pliki systemowe. Po przygotowaniu dyskietki przejdź do katalogu C:\WINDOWS\ COMMAND i skopiuj na nią pliki ATTRIB.EXE, DELTREE.EXE, FDISK.EXE i FORMAT.COM.

Etap 1.

Kopiowanie plików systemu. Skopiuj katalog \WIN98 lub \WIN95 z instalacyjnego D-ROM-u na twardy dysk.

Etap 2.

Instalowanie dodatkowych narzędzi. Do szybkiej i wygodnej obsługi plików potrzebny jest dodatkowy program narzędziowy. Jeżeli nie masz do dyspozycji Norton Commandera, zainstaluj jego shareware'owego kuzyna DCC (dostępny pod adresem ftp://ftp.simtel.net/pub/simtelnet/msdos/fileutil/dcc41.zip , rozmiar pliku: 1,1 MB, rejestracja: 39 USD). DCC pozwala w mgnieniu oka kopiować czy usuwać (nawet ukryte) pliki i podkatalogi. Obsługa programu jest bardzo prosta. Klawiszem [Tab] przemieszczasz się między dwoma
panelami, a klawisze strzałek służą do nawigacji w oknie. Naciskając [Enter], wejdziesz do bieżącego podkatalogu. Klawiszem [F5] skopiujesz, a klawiszem [F8] usuniesz wybrany plik lub katalog.

Etap 3.

Restart systemu. Zamknij Windows i ponownie uruchom system. Przerwij wczytywanie, naciskając klawisz [F8] i wybierz Tylko wiersz poleceń z menu startowego. Przejdź do katalogu, w którym zainstalowałeś DCC, po czym przywołaj narzędzie poleceniem dc.

Etap 4.

Archiwizacja istotnych plików. Przejrzyj dokładnie katalog \PROGRAM FILES w poszukiwaniu dokumentów i innych plików użytkownika. Zarchiwizuj je w innym miejscu, gdyż zostaną utracone na kolejnym etapie.

Etap 5.

Usuwanie starego systemu. Korzystając z programu DCC, pozbądź się starego systemu i zainstalowanych aplikacji. Zaznacz pliki i katalogi, które nie są Ci potrzebne, i usuń je. Na dysku powinien zostać katalog z instalacyjnymi plikami systemu (\WIN98 lub \WIN95), katalog \DCC i folder, w którym gromadzisz własne dokumenty. Usunąć trzeba wszystkie pliki z katalogu głównego oraz zawartość folderów \WINDOWS i \PROGRAM FILES. Pamiętaj, że teraz już nie ma odwrotu!

Etap 6.

Instalowanie systemu. Przejdź do katalogu \WIN98 lub \WIN95 i zamknij DCC, naciskając klawisze [Alt X]. Wpisz polecenie setup i zainstaluj system zgodnie ze wskazówkami programu instalacyjnego.

 

Szybszy Windows NT 4 & 2000

Systemy Windows NT 4 i 2000 są zoptymalizowane do współpracy z procesorami, których pamięć podręczna drugiego poziomu nie przekracza 256 KB. Tymczasem procesory AMD Athlon i Intel Pentium II/III (z rdzeniem Katmai) dysponują pamięcią podręczną o pojemności 512 KB. W układzie Intel Xeon rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu sięga maksymalnie 2 MB. Jeśli dysponujesz którymś z wymienionych układów, warto zmusić system, żeby wykorzystywał całkowitą pojemność pamięci podręcznej.

Przywołaj Edytor rejestru, wpisując polecenie regedit. Przejdź do klucza "Hkey_Local_Machine\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\ Memory Management\SecondLevelDataCache". Po dwukrotnym kliknięciu możesz ustalić wykorzystywany rozmiar pamięci podręcznej drugiego poziomu. Podaj go w postaci liczby szesnastkowej: 512 KB odpowiada liczbie 200, 1024 KB liczbie 400, 1536 KB 600, a 2048 KB 800.

Wzrost wydajności zmierzyliśmy na komputerze z procesorem Athlon 700 (i zainstalowanym systemem Windows NT 4, Service Pack 4) za pomocą benchmarkowego narzędzia Sysmark 98. Wartości "SecondLevel-DataCache" w rejestrze przyporządkowaliśmy rozmiar 512 KB. Największe korzyści uzyskaliśmy w programie Adobe Premiere 4.2 (do edycji sekwencji wideo) - siedmioprocentowy wzrost szybkości. Fotoedytor (Photoshop), baza danych (Paradox), program do rozpoznawania mowy (Naturally Speaking) i OCR (OmniPage Pro) działały średnio o 4 procent szybciej. W aplikacjach biurowych, jak Word czy Excel, zwiększenie wydajności było niezauważalne.

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama