"Żart i anegdota trochę pobożne"

Spis zabawnych anegdotek związanych z historaimy z życia Papieży cz. II .

Benedykt XII (1334-1342)

Historia papiestwa zna wypadki popierania przez papieży swych krewnych, tak zwanego nepotyzmu, ale zna i wypadki przeciwne. Gdy papieżem został Benedykt XII, syn ubogiego wieśniaka, kilku książąt w nadziei przywilejów poprosiło o rękę jego bratanicy. Papież sprzeciwił się tym oświadczynom. Natomiast chętnie pobłogosławił jej ślub z innym wieśniakiem. Gdy młodożeńcy przyszli odwiedzić stryja papieża, dał krewnej niewielką tylko sumę pieniędzy i powiedział: - To ci daje twój stryj Foumier (nazwisko papieża); jako papież nie ma on innych krewnych, jak tylko biednych i nieszczęśliwych.

Urban V (1362-1370)

Francuz, zakonnik, człowiek dużej wiedzy i surowych obyczajów. Pod wpływem licznych apeli, między Innymi św. Brygidy, królowej szwedzkiej, przeniósł kurię papieską w 1367 roku z Awinionu do Rzymu. Wskutek różnych trudności w 1370 roku znów wrócił do Awinionu, gdzie w tymże roku zmarł. W 1364 roku udzielił zgody Kazimierzowi Wielkiemu na fundację Akademii Krakowskiej. Do Awinionu mieszkańcy Perugił wysłali delegację w sprawie obsady biskupstwa tej diecezji. Przewodniczący przedstawił papieżowi sprawę w bardzo długim przemówieniu. Widząc, że papież zwleka z odpowiedzią, zagroził:
- Ojcze Święty, jeśli nie przychylicie się do naszej prośby, powtórzę przemówienie jeszcze raz, a jeśli będzie potrzeba, to i trzeci, i czwarty.
Urban V uśmiechnął się l nie chcąc słuchać wiele razy długiego przemówienia, wyraził zgodę.

Pius II (1458-1464)

Gdy Eneasz Siłvio Piccolomlni, znany humanista, został papieżem i przybrał Imię Pius II, pojawiło się na jego dworze mnóstwo ludzi, podających się za przyjaciół i krewnych.
- Przedtem, gdy byłem zwykłym Eneaszem, żadna żywa dusza nie Interesowała się moją osobą - stwierdził ze smutkiem. By dać temu wyraz, kazał wydrukować dowcipny epigramat:

„Gdy Eneaszem byłem,
nic nie znaczyłem.
Teraz, gdy jestem Pio (czytaj Pljo)
Wszyscy ml mówią - stryjo".

"Żart i anegdota trochę pobożne"

opr. JU/PO

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama