Św. Zdenka Cecylia Schelingova

Krótka biografia bł. s. Zdenki Cecylii Schelingovej (14.09.2003) tłum. Wacław Oszajca

Zdenka Cecylia Schelingova ur. 24 grudnia 1916 r. w Krivej na Orawie. Ojciec Paweł Scheling był rolnikiem, a matka Zuzanna z domu Panikova poświęciła się pracy w domu i wychowaniu jedenaściorga dzieci. Siostra Zdenka narodziła się jako dziesiąta. Została ochrzczona 26 grudnia 1916 r. i otrzymała imię Cecylia. Od swoich rodziców otrzymała wzorowe religijne wychowanie. Bardzo wcześnie uświadomiła sobie, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego. Postanowiła więc wstąpić do Zgromadzenia Miłosiernych Sióstr świętego Krzyża. Po skończeniu szkoły medycznej i po odbyciu formacji zakonnej złożyła śluby wieczyste 28 stycznia 1943 r.

Siostra Zdenka Schelingova pracowała w państwowym szpitalu w Bratysławie, najpierw jako pielęgniarka, a następnie, aż do aresztowania, jako laborantka na oddziale radiologicznym. Chorym służyła z wewnętrzną radością, ofiarnie i z miłością.

Po przełomie komunistycznym w byłej Czechosłowacji, władze polityczne, od roku 1950, rozpoczęły jawne prześladowanie Kościoła katolickiego. W lutym 1952 Siostra Zdenka przyczyniła się do ucieczki z bratysławskiego szpitala, najpierw jednego niesprawiedliwie więzionego kapłana, a potem sześciu. Ryzykowała życiem, bo ich ocalić. Jeden ksiądz został uratowany, ale ucieczka sześciu okazała się prowokacją urzędu bezpieczeństwa. W następstwie tego, siostra Zdenka została 29 lutego 1952 aresztowana. W czasie śledztwa, jak i potem w więzieniu, mężnie znosiła nieludzkie tortury. 17 czerwca 1952 r., otrzymała wyrok 12 lat więzienia i 10 lat utraty praw obywatelskich. Niesprawiedliwą karę odbywała kolejno w więzieniu w Rimavskiej Sobote, Pardubicach, Brnie i w Pradze na Pankracu.

Od aresztowania do ostatniej chwili życia siostra Zdenka z wielką cierpliwością i bez nienawiści do swoich prześladowców znosiła wszystkie cierpienia, ofiarowując je Bogu za Kościół. Już w pierwszych miesiącach po aresztowaniu wystąpiły u niej pierwsze kłopoty ze zdrowiem, które w miarę upływu czasu, coraz bardziej się pogłębiały. A kiedy już było wyraźnie widać, że jej stan zdrowia jest beznadziejny, wypuszczono ją na wolność 16 kwietnia 1955 r.

Siostra Zdenka, wyniszczona chorobą i pobytem w więzieniu, ostatnie swoje dni przeżyła w Trnawie, gdzie zmarła 31 lipca 1955 r. i gdzie też 2 sierpnia została pochowana. Obecnie jej szczątki spoczywają w Podunajskych Biskupiciach.

(Meditacie a modlitby sestry Zdenki, Na vydanie pripravil Anton Habovstiak, tłum. Wacław Oszajca)

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama