O źródle cierpienia

Wprowadzenie do filozofii życia

Jakie (...) jest źródło cierpienia, czyli kto jest jego sprawcą? Pismo święte mówi, że wszystko co stworzył Bóg „było dobre”. Kiedy zaś stworzył człowieka, koronę stworzenia w widzialnym świecie, wszelkie stworzenie stało się „bardzo dobre”.

O źródle cierpienia

Poprzez wprowadzenie człowieka w stworzony świat widzialny, wszelkie stworzenie znajdujące się w  tym świecie, otrzymało niejako swoją nową godność i  z  „dobrego”, stało się „bardzo dobre” (Rdz 1,18.31). W  świecie stworzonym przez Boga nie było ani śmierci, ani cierpienia. Tych rzeczywistości nie powołał do zaistnienia i nie wprowadził w świat Bóg — Stwórca; uczynił to człowiek.

O źródle cierpienia
Fragment pochodzi z książki:
Rafał Kazimierz Wilk OSPPE
Wprowadzenie do filozofii życia

ISBN: 978-83-7720-381-1
wyd.: Wydawnictwo PETRUS 2015

Cierpienie zatem, wszelkie cierpienie, tak jak i  śmierć, jest dziełem człowieka, który wymówił posłuszeństwo Bogu, swojemu Stwórcy, a  rozpoczął dialog i  współpracę z  Szatanem. Ta właśnie kooperacja dwóch istot obdarzonych przez Stwórcę rozumem i  wolną wolą zaowocowała śmiercią i  cierpieniem w  życiu człowieka. Bóg, Miłosierny Ojciec, ulitował się jednak nad ludźmi i  w swoim Synu wszedł w  człowieczą sytuację — z  cierpieniem i  śmiercią włącznie. Wszedł w  naszą ludzką niedolę z  miłości, wszedł po to, aby w swoim Synu, pokonać dla człowieka tak cierpienie, jak i  śmierć.

Tak jak Jezus Chrystus cierpiąc i umierając wszedł jako zmartwychwstały i  chwalebny Pan do domu swojego Ojca, tak i nam, ludziom, Jego wiernym i  posłusznym naśladowcom, jaśnieje w  Chrystusie perspektywa życia, w  którym Bóg z  naszych oczu „otrze... wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już odtąd nie będzie...” (Ap 21,4).

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama