XX lat Fundacji Jana Pawła II

Relacja z przebiegu uroczystości w Rzymie

Uroczystość XX-lecia Fundacji Jana Pawła II stała się okazją do spotkania w Rzymie jej Przyjaciół ściśle związanych z podejmowaną przez nią działalnością. Bogaty program dał niejedną możliwość, by objąć refleksją dotychczasowe osiągnięcia, a równocześnie zastanowić się nad planami skierowanymi ku przyszłości.

W atmosferze troski o wspólne dzieło przebiegało spotkanie Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Rzymie w dniach od 22 do 25 października 2001 roku. Uczestniczyło w nim blisko 400 osób z 15 krajów. Liczba ta, mimo wielkiego napięcia międzynarodowego po atakach terrorystycznych w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii była wyrazem niepoddawania się pesymizmowi, który wszystkich przytłacza, i znakiem nadziei na lepsze jutro. Niektóre Koła Przyjaciół Fundacji zorganizowały specjalne grupy, by przybyć do Rzymu, inni przyjechali indywidualnie. Miejscem zatrzymania gości stał się Dom Jana Pawła II, pobliski pensjonat jak też różne hotele. Te cztery dni były wypełnione programem przygotowanym przez Sekretariat Fundacji, w którym pozostawiono również czas na indywidualne zwiedzanie zabytków Rzymu.

Pierwszym oficjalnym punktem uroczystości XX-le-cia było spotkanie prezesów Towarzystw i Kół Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. Obecnie istnieje 36 Kół Przyjaciół Fundacji w 14 krajach. Ich rola to przede wszystkim świadczenie o celach i codziennej pracy Fundacji w miejscach zamieszkania i zatrudnienia, jak również pomoc finansowa służąca realizacji corocznych planów zatwierdzonych przez Radę Administracyjną. Całodzienne spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń oraz dzielenia się konkretnymi inicjatywami promującymi dzieło Fundacji Jana Pawła II. Każdy z prezesów przedstawił w ciągu kilku minut działalność Koła, któremu przewodniczy, akcentując zarówno udane przedsięwzięcia jak i trudności spotykane w codziennej pracy. Popołudniowa dyskusja pozwoliła na sprecyzowanie konkretnych potrzeb Kół dotyczących informacji o działalności Fundacji oraz materiałów propagandowych — kaset video, folderów i biuletynu informującego o działalności poszczególnych instytucji Fundacji.

Na spotkaniu zarysował się urozmaicony obraz aktywności poszczególnych Kół. Wszystkie bardzo mocno akcentują wsłuchiwanie się i rozpowszechnianie nauczania Jana Pawła II. Bardzo wiele Kół prowadzi działalność dyskusyjną poprzez zapraszanie prelegentów zajmujących się zawodowo analizowaniem nauczania Ojca Świętego. Wszystkie Koła bardzo mocno podkreślają wartość modlitwy w intencji Papieża, jak i udziału we Mszy św. w rocznice jego wyboru. W środowisku polonijnym Koła pełnią ważną rolą integrującą społeczności, w których działają. W środowisku nie polskim szczególny akcent spoczywa na działalności edukacyjnej Fundacji w Europie środkowowschodniej.

Na pewno ważnym aspektem było również wzajemne poznanie się i nawiązanie przyjacielskich kontaktów, które będą trwały również po zakończeniu uroczystości XX-lecia.

Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym momentem w programie jubileuszowych uroczystości było spotkanie wszystkich przybyłych gości z Ojcem Świętym. Audiencja specjalna miała miejsce w Auli Pawła VI we wtorek 23 października o godz. 11.00. Wszyscy w skupieniu wysłuchali przemówienia Jana Pawła II, wskazującego na bogactwo działalności Fundacji. Potem każdy z obecnych mógł osobiście spotkać się z Ojcem Świętym. Było to największe przeżycie, o którym wszyscy marzyli, i które na zawsze pozostanie w sercach uczestników tego spotkania. Radość z porannej audiencji towarzyszyła wszystkim także podczas popołudniowego nabożeństwa Słowa Bożego, które miało miejsce w kaplicy Domu Polskiego i w ramach którego dokonano poświęcenia VI Tablicy Dobroczyńców papieskiej Fundacji. Na Tablicy umieszczono 380 zapisów instytucji i osób prywatnych, które finansowo wspierają inicjatywy Fundacji. Ceremonii poświęcenia przewodniczył ks. abp Szczepan Wesoły, a wśród obecnych byli również: ks. kard. Franciszek Macharski, ks. abp Józef Kowalczyk, ks. bp Stanisław Dziwisz, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ks. bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna oraz ks. abp Petrus Canisius Mandagi z Indonezji.

Uwieńczeniem dnia był bufet w ogrodach Domu Jana Pawła II z udziałem wszystkich gości.

Kolejny dzień, środa 24 października, był okazją do uczestniczenia w audiencji generalnej na placu św Pio-tia wraz ze wszystkimi pielgrzymami przybyłymi w tym dniu do Rzymu Spotkanie to pozwoliło przeżyć uniwersalność Kościoła gromadzącego się wokół Piotra naszych czasów Po południu zarezerwowano czas na wspólne zwiedzanie Bazyliki św Piotra

Czwartek, 25 października został przewidziany jako dzień szczególnego dziękczynienia za dwadzieścia lat działalności Fundacji O godz 11.00 wszyscy spotkali się w kościele Ducha Świętego by uczestniczyć we Mszy św dziękczynnej, której przewodniczył ks kard Fianciszek Macharski Współkoncelebransami byli ks kard Zenon Grocholewski oraz arcybiskupi i biskupi polscy uczestniczący w Synodzie Biskupów ks abp Henryk Muszyński, ks abp Tadeusz Gocłowski, ks abp Józef Michalik, ks abp Józef Zyciński i ks bp Antoni P Dydycz, jak tez hierarchowie zza wschodniej granicy polskiej ks kard Marian Jaworski, ks abp Tadeusz Kondiusiewicz, ks bp Aleksander Kaszkiewicz, a także ks abp Petrus Canisius Mandagi z dalekiej Indonezji W gronie koncelebransów byli również księża arcybiskupi członkowie Rady Administracyjnej Fundacji ks abp Szczepan Wesoły, ks abp Józef Ko-walczyk oraz ponad 30 kapłanów

Liturgia Mszy św odzwierciedlała międzynarodowy charakter działalności Fundacji Części stałe Mszy św były śpiewane w języku łacińskim, Słowo Boże odczytano w języku polskim i angielskim, a modlitwę wiernych w pięciu językach polskim, angielskim, hiszpańskim, fiancuskim i indonezyjskim

Po Mszy św wszyscy goście zostali zaproszeni naobiad do pobliskiej restauracji na parkingu Gianicolo. Była to również okazja aby przy stole nawiązać nowe znajomości i podzielić się wrażeniami ze wspólnie przeżytych chwil.

Ostatnie spotkanie przybyłych gości miało miejsce w auli Augustinianum, gdzie dyrektorzy poszczególnych działów Fundacji, a więc: Sekretariatu, Domu Polskiego, Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu oraz Domu Jana Pawła II w Lublinie przedstawili konkretną działalność i zamierzenia na przyszłość. Relacje ich poprzedził wykład wstępny ks. abp. Józefa Życińskiego metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, którego tytuł brzmiał: Chrześcijańskie świadectwo nadziei jako odpowiedź na kulturowe wyzwania współczesności. W syntetycznie ujętym spojrzeniu na oznaki pesymizmu i zagubienia na progu trzeciego tysiąclecia, spotęgowane terrorystycznymi atakami w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii, prelegent wskazał na wewnętrzną siłę chrześcijaństwa, które tak jak w przeszłości tak i dzisiaj potrafi podjąć to wyzwanie. Świat odbudowanej nadziei jest światem odnalezionej wiary w Boga. Prawda o wcielonym Bogu-Człowieku jest podstawą chrześcijańskiej nadziei, która służy budowaniu lepszego ludzkiego świata.

Optymistyczne spojrzenie emanujące z wykładu dominowało też w relacjach dyrektorów poszczególnych instytucji Fundacji, prezentujących aktualną działalność oraz plany na przyszłość.

Od początku istnienia Dom Jana Pawła II w Rzymie, Ośrodek Dokumentacji Pontyfikatu, Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej oraz Dom Fundacji Jana

Pawła II w Lublinie przewidywały w swoich programach działania otwarcie na uniwersalną obecność Ewangelii w kulturach poszczególnych narodów. Dwudziestoletnia historia Fundacji pokazała, że z biegiem lat ta uniwersalność nabierała coraz wyraźniejszych kształtów poprzez włączenie się ludzi różnych krajów i kultur w realizację nauczania Jana Pawła II. Punktem odniesienia jest Ewangelia i nauczanie Ojca Świętego. Fundacja Papieska chce być miejscem, w którym w konkretnych warunkach, w konkretnym miejscu wartości ewangeliczne i nauczanie Jana Pawła II mogą być przekazywane.

opr. ab/ab

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama