Polonia belgijska w hołdzie Ojcu Świętemu

Z okazji XX rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Belgii zorganizowało dla środowiska polonijnego i belgijskiego : koncert muzyki klasycznej i belgijską premierę filmu Krzysztofa Zanussiego "Brat naszego Boga"

Z okazji XX rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Belgii zorganizowało dla środowiska polonijnego i belgijskiego dwie kulturalne imprezy. 14 listopada w jednym z najstarszych brukselskich kościołów Notre Dame de la Chapelle odbył się koncert muzyki klasycznej, a 20 listopada w Polskim Centrum w Brukseli miała miejsce belgijska premiera filmu Krzysztofa Zanussiego "Brat naszego Boga".

W ramach koncertu wystąpiła Orkiestra Kameralna Ricercare pod batutą Sławka Wróblewskiego oraz soliści Anna Ciborowska i Cezariusz Gadzina. Podczas koncertu miała miejsce światowa premiera utworu zamówionego specjalnie na tę okazję - koncertu na fortepian, kwartet saksofonowy i smyczki - Rafała Stradomskiego. Wieczór zaszczycili swoją obecnością abp Giovanni Moretti, nuncjusz apostolski w Belgii, Jan Piekarski, ambasador RP, Katarzyna Brykowicz, attache kulturalny oraz cały szereg osobistości.

Dla Orkiestry Kameralnej Ricercare listopadowy koncert był debiutem. Zespół powstał z inicjatywy Cezariusza Gadziny i zjednoczył muzyków polskich grających w renomowanych orkiestrach belgijskich. Był to niewątpliwie udany debiut. Możemy więc z dumą powiedzieć, że mamy w Belgii polską, profesjonalną orkiestrę.

Starannie dobrany program koncertu otworzyły Trzy Utwory w Dawnym Stylu, jednego z czołowych kompozytorów XX wieku, Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło to, należące już do klasyki muzyki współczesnej, daje możliwość pokazania barwowej palety orkiestry smyczkowej, co orkiestra i dyrygent w pełni wykorzystali. Po "klasyce" miała miejsce wspomniana już wcześniej premiera utworu Rafała Stradomskiego, stanowiącego kolaż różnych technik kompozytorskich, począwszy od barokowej poprzez romantyczną do współczesnej atonalności oraz harmoniki i rytmiki jazzowej. Fortepian - za sprawą pianistki Anny Ciborowskiej - urzekał liryzmem i prawdziwą wirtuozerią. Kwartetowi saksofonowemu bardzo dobrze udało się współbrzmieć z pozostałymi instrumentami. Rafał Stradomski jest jednym z niewielu współczesnych kompozytorów, który chce by jego utwory były zrozumiałe dla słuchaczy. Utwór został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Muzyczną część wieczoru zamknął kolejny utwór XX-wieczny inspirowany tradycją - bodajże najsłynniejsze ogniwo cyklu Heitora Villa-Lobosa Bachianas Brasileiras - nr 5. Utwór, w transkrypcji na saksofon sopranowy zabrzmiał świeżo i naturalnie, co było głównie zasługą muzycznej i dźwiękowej wrażliwości saksofonisty Cezariusza Gadziny. Nie sposób nie wspomnieć o dyrygencie z Teatru Wielkiego z Warszawy Sławku Wróblewskim, który z profesjonalizmem i na miarę swojego niemałego doświadczenia poprowadził orkiestrę.
Koncert został bardzo dobrze przyjęty przez licznie przybyłą publiczność (ponad 500 osób).
Na zakończenie przemówił Nuncjusz Apostolski, który zebranym w kościele udzielił błogosławieństwa.


Wszystkie artykuły pochodzące z "Kronik Rzymskich" zamieszczone na stronach Opoki:
Copyright © by Kronika Rzymska 118(1999)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama