Kronika Stolicy Apostolskiej 04-05.1999

Kronika wydarzeń związanych ze Stolicą Apostolską 17.04-26.05.1999

  • 17 IV — Przed południem Ojciec Święty przyjął na audiencji ok. 500 pielgrzymów z lombardzkiej diecezji Vigevano, którzy przybyli wraz ze swym ordynariuszem, bpem Giovannim Locatellim, z pielgrzymką do grobów Apostołów na zakończenie trzyletniego synodu diecezjalnego. W przemówieniu Papież stwierdził, że należy docierać z Dobrą Nowiną zwłaszcza do ludzi dalekich od wiary, wykorzystując nowoczesne środki społecznego przekazu oraz odważnie stawiając czoło «wyzwaniom kultury postmodernistycznej».
  • 18 IV — Na placu św. Piotra Jan Paweł II sprawował Eucharystię, podczas której dokonał kanonizacji trojga błogosławionych: Marcelina Józefa Benedykta Champagnata (1789-1840), Jana Calabrii (1873-1954) i Augustyny Liwii Pietrantoni (1864-1894). Od początku pontyfikatu Ojciec Święty wyniósł do chwały ołtarzy 279 świętych i 819 błogosławionych • Regina caeli z Papieżem.
  • 19 IV — W południe na placu św. Piotra Papież spotkał się z ok. 11 tys. pielgrzymów, głównie z Włoch i Francji, którzy przybyli do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne. W przemówieniu wskazał na cechy charakteryzujące duchowość nowych świętych Kościoła i zachęcił wiernych do naśladowania ich życia • Ojciec Święty przesłał list gratulacyjny arcybiskupowi Dakaru (Senegal) kard. Hyacinthe’owi Thiandoumowi z okazji 50-lecia jego święceń kapłańskich.
  • 20 IV — Jan Paweł II skierował list do metropolity Belgradu Franca Perko (opublikowaliśmy go w poprzednim numerze) • Przed 20 laty w Gnieźnie Prymas Polski kard. Józef Glemp otrzymał sakrę biskupią z rąk sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
  • 21 IV — Audiencja generalna. Zwracając się do Polaków, wśród których był biskup siedlecki Jan Wiktor Nowak, Ojciec Święty nawiązał do zbliżającej się uroczystości św. Wojciecha • Na wiadomość o tragicznych wydarzeniach w szkole na przedmieściach Denver, gdzie dwaj uczniowie zastrzelili 13 osób, a 28 ranili, Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano przesłał w imieniu Papieża telegram kondolencyjny na ręce abpa Charlesa Chaputa, zapewniając o modlitwie za dusze wszystkich ofiar oraz za ich rodziny • Opublikowany został list Jana Pawła II do patriarchy moskiewskiego Aleksego II w związku z jego misją pokojową w Belgradzie.
  • 22 IV — Jan Paweł II koncelebrował Eucharystię z pierwszą grupą biskupów kanadyjskich z prowincji Quebec, przybyłych z wizytą ad limina. Przemówienie do nich skierowane poświęcił tematyce duszpasterstwa młodzieży. Mówiąc o wychowaniu do dojrzałego życia uczuciowego i do małżeństwa, Papież podkreślił, że w świecie, w którym często młodzi ludzie cierpią dotkliwie z powodu konfliktów między rodzicami i rozwodów, «Kościół ma obowiązek przygotować ich do życia uczuciowego opartego na zdrowych wartościach moralnych, aby w przyszłości zakładając rodziny byli świadomi odpowiedzialności i misji, jaką podejmują wobec małżonków i dzieci» Ojciec Święty spotkał się z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, którzy przybyli do Rzymu na zaproszenie Fundacji M. Gorbaczowa • Audiencja papieska dla redaktorów włoskiego dwutygodnika «La Civiltŕ Cattolica», który obchodzi 150-lecie powstania. Pismo zostało założone przez Piusa IX i powierzone jezuitom. Ukazuje się w każdą pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, docierając do 100 krajów na całym świecie. W przemówieniu Ojciec Święty wskazał na zasługi czasopisma w dziele szerzenia wiary.
  • 23 IV — Ojciec Święty wziął udział w inauguracji wystawy zatytułowanej: «Paweł VI — światło dla sztuki», otwartej w «skrzydle Karola Wielkiego» kolumnady Berniniego. Na wystawie zgromadzono ok. 100 dzieł sztuki różnego rodzaju, od obrazów po medale pamiątkowe, poświęconych postaci Pawła VI, mecenasa artystów i twórcy kolekcji sztuki nowoczesnej w Muzeach Watykańskich. «Choć geniusz artysty potrafi tworzyć wybitne dzieła niezależnie od wiary» — powiedział w przemówieniu Papież — ich przesłanie staje się bogatsze, «gdy z naturalnym talentem łączy się osobiste i głębokie doświadczenie Boga» • W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej został przedstawiony dziennikarzom List Ojca Świętego do artystów.
  • 24 IV — Kilka tysięcy dzieci ze szkół katolickich przybyło przed południem na plac św. Piotra, by wziąć udział w wiosennym marszu — dorocznej imprezie kulturalno-społecznej, organizowanej przez Stowarzyszenie Szkół Katolickich Rzymu. Jan Paweł II skierował do zgromadzonych krótkie pozdrowienie z okna swego apartamentu oraz udzielił im Apostolskiego Błogosławieństwa • Ojciec Święty mianował trzech nowych biskupów dla Kościoła w Polsce. Ordynariuszem greckokatolickiej eparchii wrocławsko- -gdańskiej został prowincjał bazylianów o. Włodzimierz Juszczak. Nominat urodził się 19 lipca 1957 r. w Legnicy. W 1976 r. wstąpił do Zakonu Bazylianów w Warszawie. Śluby wieczyste złożył 1 maja 1983 r. Odbył studia teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a następnie uzyskał licencjat z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1983 r. W latach 1983-86 był wikariuszem w Węgorzewie, a następnie w Olsztynie. W 1989 r. został mianowany mistrzem nowicjatu swojego zakonu w Warszawie, a po trzech latach powrócił do Węgorzewa na urząd proboszcza i dziekana obrządku bizantyjsko-ukraińskiego w Olsztynie. Od 1994 r. był prowincjałem bazylianów w Warszawie i proboszczem tamtejszej parafii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej został mianowany ks. Tadeusz Pikus. Urodził się 1 września 1949 r. w miejscowości Zabiele w archidiecezji białostockiej. W 1975 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał 7 czerwca 1981 r. W latach 1981-83 był wikariuszem w Jektorowie. Z kolei podjął studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Nawarze w Hiszpanii, które zwieńczył w 1985 r. doktoratem z teologii. Po powrocie do Warszawy zatrudniony był w sekretariacie Prymasa Polski. W latach 1988-90 pełnił funkcję prefekta seminarium warszawskiego, a w latach 1990-92 był duszpasterzem Polaków w Moskwie. Po powrocie do kraju został wykładowcą teologii fundamentalnej w warszawskim seminarium i na Akademii Teologii Katolickiej oraz rektorem kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej został mianowany ks. Grzegorz Balcerek. Urodził się 13 lutego 1954 r. w Grodzisku Wielkopolskim. W 1973 r. wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1979 r. W latach 1979-1983 był wikariuszem w Swarzędzu, a następnie w parafii Miłosierdzia Bożego w Poznaniu. Abp Jerzy Stroba powierzył mu w r. 1986 budowę nowego kościoła na Osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. W 1993 r. uzyskał doktorat z teologii na papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Był proboszczem parafii pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach, a także wykładowcą socjologii religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
  • 25 IV — Podczas Mszy św. odprawionej w Bazylice Watykańskiej Jan Paweł II udzielił święceń kapłańskich 31 diakonom • Regina caeli z Papieżem. Zwracając się do Polaków, Ojciec Święty powiedział: «W dniu dzisiejszym pielgrzymuję duchowo do Gniezna i modlę się z Episkopatem i zebranymi za naszą Ojczyznę. Wszystkich pozdrawiam i błogosławię, a tu w Rzymie witam pielgrzymów: z parafii w Małem Cichem i Wiktorówkach, ze Słubic, z Wrocławia organizatorów polsko- -czeskich dni kultury chrześcijańskiej, z Krakowa — pracowników Miejskiego Zarządu Dróg, ze Słupska — Straż Pożarną, Technikum Ochrony Środowiska z Męciny oraz pielgrzymkę z diecezji sosnowieckiej. Niech Bóg wszystkim błogosławi!»
  • 28 IV — Audiencja generalna. Wśród pielgrzymów zgromadzonych na placu św. Piotra obecnych było ponad 2 tys. Polaków • Ojciec Święty skierował przesłanie do Konferencji Episkopatu Etiopii i Erytrei, obradującej w Watykanie Został opublikowany list Ojca Świętego do sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana dotyczący sytuacji na Bałkanach.
  • 29 IV — Przed południem Ojciec Święty udał się helikopterem do rzymskiego Uniwersytetu «Tor Vergata», położonego na peryferiach miasta. Na uniwersytecie tym uczy się ok. 21 tys. studentów i pracuje ok. 1 000 wykładowców. W przemówieniu Jan Paweł II przypomniał m.in. swoje związki ze środowiskiem akademickim Krakowa i Lublina Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Wyspami Cooka — terytorium autonomicznym w Polinezji, stowarzyszonym z Nową Zelandią. Obejmuje ono 15 wysp o łącznej powierzchni 234 km kw., zamieszkanych przez ok. 19 tys. osób, w tym nieco ponad 3 tys. katolików. Z punktu widzenia organizacji kościelnej Wyspy Cooka stanowią terytorium diecezji Rarotonga (od nazwy największej wyspy archipelagu), podzielonej na 15 parafii, w których pracuje 8 kapłanów, grupa Braci Szkół Chrześcijańskich oraz 7 zakonnic.
  • 30 IV — Papież spotkał się z grupą sióstr ze zgromadzenia Suore di Maria Bambina — uczestniczących w kapitule generalnej. Zgromadzenie liczy 6 tys. sióstr, prowadzi dzieła charytatywne, szkoły, ośrodki ochrony zdrowia w ok. 20 krajach • Z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Włoskich Instruktorów i Skautów Katolickich (AGESCI) Ojciec Święty skierował przesłanie do asystenta kościelnego tej organizacji ks. prał. Diego Colettiego. Zaleca w nim wychowawcom skautów, aby w głoszeniu Ewangelii łączyli wierność słowu Bożemu z «dążeniem do wniknięcia w realne sytuacje, w jakich żyje dzisiejsza młodzież».
  • 2 V — Podczas Mszy św. odprawionej na placu św. Piotra, Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Ojca Pio z Pietralciny (1887-1968) z zakonu kapucynów • Regina caeli z Papieżem na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie • Ojciec Święty skierował list do biskupa Nicei Jeana Bonfilsa z okazji 300-lecia konsekracji tamtejszej katedry. Katedra diecezjalna — napisał Papież — jest nie tylko symbolem diecezji jako części Kościoła, ale całego Kościoła, ponieważ w każdej wspólnocie lokalnej jest obecny Kościół Chrystusa.
  • 3 V — Na placu św. Piotra Ojciec Święty spotkał się z pielgrzymami przybyłymi na beatyfikację Ojca Pio. Przed audiencją papieską uczestniczyli oni we Mszy św., którą odprawił Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano • Na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, a kazanie wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp • W sali parafialnej przy kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie odbyła się prezentacja książki Jana Żaryna Stolica Apostolska wobec Polski i Polaków w latach 1944-1958 w świetle materiałów ambasady RP przy Watykanie (Wybór dokumentów). W prezentacji wzięli udział m.in. duszpasterz emigracji abp Szczepan Wesoły, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Stefan Frankiewicz i ks. Hieronim Fokciński SJ, rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie.
  • 4 V — Jan Paweł II spotkał się z biskupami z kanadyjskiej prowincji Ontario, przybyłymi z wizytą ad limina. Przemówienie papieskie poświęcone było ewangelizacji wielkich miast. Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych — stwierdził Papież — życie w mieście wiąże się z doświadczeniem anonimowości, utraty tożsamości i poczucia własnej godności, co prowadzi do reakcji takich jak przemoc, bardzo rozpowszechniona w wielkich metropoliach. Zanik zaufania do instytucji politycznych i społecznych obejmuje także Kościół i rodzinę, przez co miasta stają się środowiskiem głęboko zsekularyzowanym, w którym «niebo wydaje się zamknięte, a Bóg daleki». «W takim ’mieście człowieka’ mamy budować ’miasto Boże’» — powiedział Jan Paweł II, wskazując, że główną drogą do tego celu jest tworzenie wspólnot, zdolnych przeciwstawić się kulturze anonimowości i alienacji • W liście skierowanym do przewodniczącego Katolickiej Federacji Biblijnej bpa Wilhelma Eggera z okazji 30-lecia powstania tej organizacji Papież podkreślił, że prawidłowe rozumienie Pisma Świętego jest podstawą autentycznej modlitwy, skutecznego przepowiadania i miarodajnej teologii. Służąc pomocą biskupom w tej dziedzinie Federacja włącza się w główny nurt działalności duszpasterskiej Kościoła — stwierdził Ojciec Święty, zachęcając także do kontynuacji dialogu ekumenicznego • Z okazji 700-lecia powierzenia karmelitom opieki duszpasterskiej nad rzymską bazyliką Świętych Sylwestra i Marcina ai Monti Papież skierował list do przeora wspólnoty karmelitańskiej, wspominając wybitne postaci związane z bazyliką, które uczyniły z niej ważny ośrodek życia ascetycznego, duchowego i apostolskiego w Rzymie. Wyraził też uznanie dla licznych inicjatyw charytatywnych prowadzonych dziś przez wspólnotę Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Francis Arinze skierował przesłanie do buddystów z okazji święta narodzin Buddy. Chrześcijanie i buddyści — głosi przesłanie — respektując w pełni swoje tradycje religijne powinni wspólnie budować świat bardziej sprawiedliwy, przeciwstawiając się nietolerancji, rasizmowi i wszelkim zjawiskom sprzecznym z nauczaniem obydwu religii.
  • 5 V — Audiencja generalna. Wśród pielgrzymów zgromadzonych w Auli Pawła VI było obecnych ponad 2 tys. Polaków • Wieczorem Ojciec Święty przyjął na audiencji oficerów Gwardii Szwajcarskiej, jej kapelana oraz 32 nowych rekrutów wraz z rodzinami. Spotkanie związane było ze świętem Gwardii, obchodzonym następnego dnia (w rocznicę bohaterskiej śmierci 147 gwardzistów, poległych w 1527 r. w obronie Klemensa VII).
  • 6 V — W Bazylice Watykańskiej Papież spotkał się z ok. 7 tys. uczestników pierwszego synodu ordynariatu wojskowego we Włoszech, w którym pełni posługę 250 kapelanów. Wojsko jest jak gdyby «rodziną» — powiedział w przemówieniu Jan Paweł II — do której należy wielu ludzi młodych, przeżywających w czasie obowiązkowej służby wojskowej nadzieje i rozczarowania typowe dla ich wieku. Dlatego Kościół musi być obecny w tym środowisku, pracując wśród młodych żołnierzy, aby «otwierać ich serca na Chrystusa» • O godz. 17 na dziedzińcu św. Damazego w Watykanie przysięgę złożyło trzech nowych oficerów i 32 rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Ojca Świętego reprezentował substytut Sekretariatu Stanu abp Giovanni Battista Re, obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz włoskich i szwajcarskich sił zbrojnych.
  • 7 V — Ojciec Święty rozpoczął 86. podróż zagraniczną swojego pontyfikatu, udając się do Rumunii.
  • 9 V — Późnym wieczorem Jan Paweł II powrócił z Bukaresztu do Rzymu.
  • 10 V — Z okazji 50. rocznicy powołania Rady Europy Ojciec Święty skierował przesłanie na ręce przewodniczącego Komitetu Ministrów tej organizacji Jánosa Martonyiego.
  • 12 V — Audiencja generalna. Zwracając się do rodaków, których na placu św. Piotra było obecnych ponad tysiąc, Ojciec Święty pozdrowił m.in. bpa Zygmunta Kamińskiego.
  • 13 V — 18. rocznica zamachu na życie Ojca Świętego.
  • 14 V — Papież przyjął dyrektorów krajowych Papieskich Dzieł Misyjnych, którzy przybyli do Watykanu wraz z kard. Jozefem Tomko, prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, w ostatnim dniu dorocznego zgromadzenia, obradującego w Rzymie od 6 maja na temat: «Współpraca misyjna w roku 2000». W przemówieniu Jan Paweł II podkreślił «niezmienną wartość» misji ad gentes, bez których nie można głosić Ewangelii tym, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata Podczas audiencji dla sportowców i działaczy klubu piłkarskiego Barcelona, obchodzącego stulecie istnienia, Ojciec Święty zwrócił uwagę na wielką odpowiedzialność tych, którzy znajdują się w centrum uwagi środków przekazu i są przykładem dla tysięcy miłośników sportu: zachowanie każdego sportowca powinno być wzorem najszlachetniejszych ludzkich cnót, takich jak solidarność, lojalność, uczciwość, szacunek dla konkurentów.
  • 15 V — Ojciec Święty spotkał się z 40-osobową grupą zakonnic ze Zgromadzenia Małych Misjonarek Miłosierdzia (siostry orionistki), które brały udział w kapitule generalnej. W przemówieniu wskazał na przykład ich założyciela bł. Alojzego Orione — opiekuna ubogich.
  • 16 V — Przed południem na placu św. Piotra Jan Paweł II sprawował Eucharystię z okazji Światowego Dnia Miłosierdzia. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele różnych organizacji charytatywnych oraz ok. 50 tys. woluntariuszy z wszystkich krajów • Regina caeli z Papieżem.
  • 18 V — Urodziny Jana Pawła II • Rano Papież sprawował Mszę św. z biskupami przewodniczącymi Regionalnych Konferencji Episkopatu Włoch. W krótkim przemówieniu skierowanym do nich podkreślił potrzebę szczególnej modlitwy za naród włoski • W 55. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino Mszę św. na cmentarzu poległych żołnierzy sprawował Prymas Polski kard. Józef Glemp. W obchodach rocznicy obok kombatantów wzięli udział m.in. premier rządu polskiego Jerzy Buzek, marszałek senatu Alicja Grześkowiak, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź Ks. Paweł Ptasznik z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.
  • 19 V — Audiencja generalna. Na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło ok. 2 500 rodaków. Większość z nich uczestniczyła w obchodach 55. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.
  • 20 V — Rano Papież koncelebrował Mszę św. z ok. 20 biskupami z Kenii, na zakończenie ich wizyty ad limina. W przemówieniu skierowanym do nich nawiązał do koncepcji Kościoła jako rodziny Bożej, wypracowanej przez Synod Biskupów poświęcony Afryce: oznacza ona, że należy «unikać wszelkiego etnocentryzmu i nadmiernej troski o partykularne interesy, a wspierać solidarność i pojednanie między grupami etnicznymi». Szczególną uwagę Jan Paweł II poświęcił formacji kapłańskiej i zakonnej • Podczas wspólnej audiencji listy uwierzytelniające złożyli Papieżowi nowi ambasadorzy ośmiu krajów: Ukrainy, Australii, Jemenu, Malty, Monako, Islandii, Tajlandii i Barbadosu. Jan Paweł II skierował do nich przemówienie, w którym podkreślił potrzebę budowania pokojowej przyszłości, a każdemu z gości wręczył przesłanie poświęcone specyficznym problemom danego kraju, takim jak dialog ekumeniczny katolicko-prawosławny, współpraca między chrześcijanami a muzułmanami w świecie arabskim, potępienie aborcji i eutanazji, centralna rola rodziny, religijne korzenie kultury w krajach o wielowiekowej tradycji chrześcijańskiej • W Auli Synodu w Watykanie Papież spotkał się z członkami Konferencji Episkopatu Włoch z okazji jej 46. Zgromadzenia Plenarnego. Spotkanie miało szczególne znaczenie, ponieważ odbyło się na zakończenie wizyt ad limina, jakie w ostatnich miesiącach złożyli Ojcu Świętemu biskupi włoscy (jest ich ok. 500, w tym 80 emerytowanych). W przemówieniu Biskup Rzymu podkreślił m.in., że należy troszczyć się o zabezpieczenie «praw rodziny opartej na małżeństwie, zgodnie z postanowieniami konstytucji, nie mieszając jej z innymi formami współżycia»; inne tematy papieskiej wypowiedzi to bioetyka, równouprawnienie szkół katolickich, wojna na Bałkanach Podczas sympozjum na temat rozbrojenia, zorganizowanego w nowojorskiej siedzibie ONZ przez Grupę Ekumeniczną przy Komitecie Organizacji Pozarządowych, przemawiał stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Renato Raffaele Martino. Przedmiotem jego wystąpienia były przede wszystkim przygotowania do rewizji układu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej. Abp Martino zwrócił także uwagę na konieczność jak najszybszego zakończenia negocjacji w sprawie układu o całkowitym zakazie eksperymentów z bronią jądrową W Instytucie Polskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki w języku włoskim, autorstwa ks. Jana Koniecznego TChr., poświęconej postaci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. W prezentacji wzięli udział m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Luigi Poggi, kard. Alfons Stickler, profesorowie Andrzej Dzięga i Stanisław Wilk SDB z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz grupa księży z Towarzystwa Chrystusowego, zgromadzenia założonego przez sługę Bożego.
  • 21 V — Na forum 52. zgromadzenia ogólnego Światowej Organizacji Zdrowia wystąpił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Javier Lozano Barragán. Omówił najpilniejsze potrzeby w dziedzinie ochrony zdrowia na świecie, m.in. podkreślił konieczność otoczenia opieką wszystkich chorych na AIDS, nie tylko w krajach uprzemysłowionych i w zamożnych środowiskach społecznych; wyraził ubolewanie wobec faktu, że mimo ogromnych postępów farmaceutyki nie udało się dotąd zwalczyć całkowicie plagi gruźlicy i malarii; wskazał na potrzebę stworzenia nowych dróg dystrybucji lekarstw, niezależnej od prywatnych sieci sprzedaży.
  • 22 V — Jan Paweł II przyjął na audiencji delegację rządową z Macedonii z premierem kraju Ljubčo Georgiewskim na czele. W przemówieniu Papież ponowił apel do przywódców politycznych o przywrócenie pokoju na Bałkanach • O godz. 18.30 na placu św. Piotra Papież przewodniczył Mszy św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego, podczas której dokonał zamknięcia Wielkich Misji Miejskich, prowadzonych w Rzymie od trzech lat. • W homilii podsumował wyniki misji, które miały przygotować mieszkańców Rzymu do obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
  • 23 V — Regina caeli z Papieżem. Zwracając się do rodaków, Ojciec Święty powiedział: «Witam jeszcze pielgrzymów z Polski: Senat Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Koło Przyjaciół Fundacji im. Jana Pawła II z diecezji kieleckiej, pracowników Kopalni ’Wujek’, z Bytomia grupę niepełnosprawnych, grupy z Międzychodu, Blachowni, Opola, z diecezji sosnowieckiej. Niech wszystkim Bóg błogosławi!»
  • 24 V — Papież przyjął delegację władz Bułgarii z premierem Iwanem Kostowem na czele, przybyłą jak co roku do Rzymu z okazji obchodzonej w tym dniu przez prawosławie uroczystości świętych apostołów Słowian Cyryla i Metodego (w rzymskiej bazylice św. Klemensa znajduje się grób św. Cyryla). W przemówieniu Papież podkreślił przede wszystkim doniosły wkład obu świętych w dzieje Kościoła, przypominając zwłaszcza ich dzieło ewangelizacyjne, respektujące specyfikę kulturową różnych narodów. Działając w ten sposób Cyryl i Metody stali się prekursorami ideału Europy zjednoczonej w pokoju oraz nowej «sztuki współistnienia» jej mieszkańców Ks. Stanisław Wielgus, profesor filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, został mianowany biskupem diecezji płockiej. Biskup nominat urodził się 23 kwietnia 1939 r. w Wierzchowiskach k. Janowa Lubelskiego, przygotowywał się do kapłaństwa w seminarium lubelskim i przyjął święcenia 19 czerwca 1962 r. Studiował filozofię na KUL i w Monachium. Od r. 1969 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL, w latach 1988-89 pełnił funkcję prorektora, a w okresie 1989-1998 — rektora tej uczelni. Jest autorem licznych publikacji z dziedziny historii filozofii.
  • 25 V — Zostało opublikowane papieskie orędzie na Światowy Dzień Misyjny W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej został przedstawiony dziennikarzom dokument Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych zatytułowany «Sanktuarium — pamiątka, obecność i proroczy znak Boga żywego». Prezentacji dokonał przewodniczący Papieskiej Rady abp Stephen Fumio Hamao oraz jej sekretarz abp Francesco Gioia, obecny był też sekretarz Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 abp Crescenzio Sepe.
  • 26 V — Audiencja generalna. W języku polskim Ojciec Święty pozdrowił ok. 1 800 rodaków, wśród nich bpa Stanisława Stefanka TChr., ordynariusza diecezji łomżyńskiej.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama