Kronika Stolicy Apostolskiej

Kronika Stolicy Apostolskiej 02.1998

  • 1 II — Przed południem Jan Paweł II odwiedził rzymską parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa erygowaną w centrum Wiecznego Miasta w 1917 r. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. Papież podkreślił, że kościoły Rzymu położone w pobliżu Bazyliki św. Piotra mają do spełnienia ważne zadanie duszpasterskie, ponieważ będą nawiedzane przez licznych pielgrzymów, którzy przybędą na uroczystości Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Po liturgii Ojciec Święty odwiedził jedną z rodzin mieszkających na terenie parafii i przekazał jej egzemplarz «Dziejów Apostolskich», inaugurując kolejną fazę Wielkich Misji Miejskich w diecezji rzymskiej «Anioł Pański» z Papieżem. Zwracając się do rodaków obecnych na placu św. Piotra, Jan Paweł II powiedział: «Serdecznie witam i pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Szczęść Boże!»
  • 2 II — Rano Papież przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z drugą grupą biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina. Po liturgii wręczył im tekst przemówienia poświęconego zadaniom duszpasterskim Kościoła w Polsce na progu trzeciego tysiąclecia wiary Ojciec Święty przekazał kard. Camillo Ruiniemu i jego biskupom pomocniczym konstytucję apostolską Ecclesia in Urbe, dotyczącą struktur organizacyjnych wikariatu Rzymu. Zwracając się do swoich najbliższych współpracowników w zarządzaniu diecezją Jan Paweł II wyraził nadzieję, że dokument przyczyni się do odnowy Kościoła lokalnego i przygotuje go na spotkanie z pielgrzymami w roku 2000 Audiencja papieska dla przedstawicieli władz administracyjnych prowincji rzymskiej Z okazji II Dnia Życia Konsekrowanego Jan Paweł II wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej wieczorem w Bazylice Watykańskiej (celebransem był kard. Eduardo Martínez Somalo) z udziałem zakonników, zakonnic i członków instytutów apostolskich oraz przewodniczył odnowieniu przez nich ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.
  • 4 II — Audiencja generalna. Wśród pielgrzymów z wielu krajów świata zgromadzonych w Auli Pawła VI było ok. 600 Polaków W związku z tragicznym wypadkiem w Alpach włoskich, gdzie na skutek zerwania liny nośnej kolejki linowej przez amerykański samolot wojskowy zginęło 20 osób, w tym dwoje Polaków, Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano przesłał w imieniu Papieża telegram kondolencyjny do abpa Trydentu Giovanniego Marii Sartoriego, zapewniając o modlitwie za dusze ofiar i ich rodziny.
  • 5 II — Jan Paweł II przyjął na audiencji uczestniczki kapituły generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela (sióstr brygidek), założonego przez św. Brygidę Szwedzką w XIV w. W przemówieniu zwrócił uwagę na działalność ekumeniczną tego zakonu życząc, aby siostry rozwijały swoje apostolstwo szczególnie w krajach skandynawskich, gdzie ich ewangeliczne świadectwo ubóstwa i gościnności jest wysoko cenione i przynosi owoce Został opublikowany list Ojca Świętego do Sekretarza Stanu kard. Angelo Sodano, legata papieskiego na centralne obchody Światowego Dnia Chorego w Loreto (Włochy) W Watykanie zakończyły się dwudniowe prace Rady Przedsynodalnej II Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Europie (w spotkaniu uczestniczył m.in. abp Józef Życiński).
  • 7 II — Przed południem w Bazylice Watykańskiej Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. pogrzebowej za duszę śp. kard. Eduardo F. Pironio. W homilii Papież przypomniał różne dziedziny działalności pasterskiej zmarłego, takie jak posługa Kościołowi w Ameryce Łacińskiej, udział w organizacji Światowych Dni Młodzieży oraz świadectwo życia złożone w ostatnich latach ciężkiej choroby Ojciec Święty przyjął pierwszego ambasadora Angoli przy Stolicy Apostolskiej José Bernardo Domingo Quiosę, który złożył listy uwierzytelniające. W przemówieniu wskazał na potrzebę pojednania i «oczyszczenia pamięci» ze złych doświadczeń przeszłości, kiedy to kraj objęty był wojną domową. Kościół chce wnieść swój wkład w dobro wspólne narodu zachęcając jego mieszkańców do budowania społeczeństwa zdrowego, silnego i tolerancyjnego, zdolnego do rozwiązywania konfliktów na drodze dialogu Wieczorem Jan Paweł II spotkał się w Auli Pawła VI z rodzinami Wiecznego Miasta z okazji obchodzonego w diecezji rzymskiej święta rodziny. W przemówieniu ukazał znaczenie dobrego przykładu rodziców w wychowywaniu dzieci do życia w rodzinie. Spotkanie zakończyło się modlitwą różańcową, która — jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca — była transmitowana na cały świat przez Radio Watykańskie. Papież zawierzył Maryi wszystkie rodziny Rzymu, a także narzeczonych przygotowujących się do przyjęcia sakramentu małżeństwa.
  • 8 II — Rano Jan Paweł II udał się z wizytą pasterską do rzymskiej parafii pod wezwaniem Dzieciątka Jezus, erygowanej przed 40 laty na peryferiach miasta. W homilii wezwał wiernych, by wyzbyli się lęku i pokładali ufność w Bogu, bo On rządzi biegiem dziejów mocą swego Ducha. Bóg nie opuszcza człowieka w chwilach doświadczeń, ale towarzyszy mu na drodze wiary «Anioł Pański» z Papieżem. Pozdrawiając wiernych w różnych językach Jan Paweł II powiedział po polsku: «Są obecni dziś na placu św. Piotra maltańczycy z Polski. Niech Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże wszystkim pielgrzymom».
  • 11 II — Audiencja generalna. Nawiązując w przemówieniu do obchodów Światowego Dnia Chorego, Ojciec Święty zwrócił się ze słowami pokrzepienia do pielgrzymów zgromadzonych w sanktuarium maryjnym w Loreto, gdzie odbywały się centralne uroczystości pod przewodnictwem legata papieskiego, Sekretarza Stanu kard. Angelo Sodano. W słowie do rodaków Papież pozdrowił trzecią grupę biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina wraz z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem Jan Paweł II przesłał telegram do uczestników XXI sesji Rady Administracyjnej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa obradującej w rzymskiej siedzibie FAO. W telegramie, odczytanym na początku obrad przez prezydenta Włoch Oscara Luigiego Scalfaro, Ojciec Święty zapewnił o pamięci w modlitwie, życząc, aby podjęte prace przyczyniły się do rozwiązania wielkiego problemu wyżywienia wszystkich ludzi na ziemi. W centrum dwudniowych obrad znajdowała się m.in. sprawa udzielenia pomocy najuboższym krajom, których gospodarka sparaliżowana jest przez ogromne zadłużenie zagraniczne.
  • 12 II — Audiencja papieska dla ok. 200 uczestników spotkania przedstawicieli Episkopatów z ok. 120 krajów świata z członkami Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 Sekretariat Stanu został poinformowany, że władze kubańskie uwolniły grupę więźniów, aby przez ten akt łaski i dobrej woli upamiętnić wizytę Papieża na wyspie. Nazwiska ułaskawionych znajdowały się na liście, którą w imieniu Ojca Świętego przekazał 22 stycznia władzom kubańskim Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano.
  • 14 II — O godz. 7.30 Jan Paweł II odprawił w swojej prywatnej kaplicy Mszę św. koncelebrowaną z trzecią grupą biskupów polskich przybyłych z wizytą ad limina. Po liturgii wręczył im tekst przemówienia poświęconego m.in. chrześcijańskiej kulturze, roli środków społecznego przekazu oraz formacji kapłańskiej Ojciec Święty przyjął na audiencji pracowników inspektoratu włoskiej policji państwowej, pełniących służbę przy Watykanie, których zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa jego mieszkańców i pielgrzymów. Papież podziękował policjantom za ich pracę i wskazał na jej szczególne znaczenie w perspektywie Jubileuszu Roku 2000 W Watykanie zakończyło się dwudniowe spotkanie Rady Sekretariatu Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Ameryce.
  • 15 II — Przed południem Jan Paweł II odbył wizytę duszpasterską w parafii pod wezwaniem Świętych Cyryla i Metodego, położonej w południowo-zachodniej części Rzymu. Wskazując w homilii na świadectwo wiary patronów wspólnoty parafialnej, Ojciec Święty zachęcił wiernych do troski o tych, którzy nie uczestniczą w życiu kościelnym i sakramentalnym «Anioł Pański» z Papieżem. Na zakończenie modlitwy Jan Paweł II pozdrowił obecne na placu św. Piotra grupy pielgrzymkowe, w tym młodzież przybyłą z Polski.
  • 16 II — Papież spotkał się z nowym ambasadorem Libii przy Stolicy Apostolskiej Huseinem Fuadem Mustafą Kabazim, który złożył listy uwierzytelniające. Zwracając się do niego Jan Paweł II uwydatnił znaczenie, jakie w świecie współczesnym — zagrożonym przez laicyzację, a często także przez ateizm — ma dialog między chrześcijanami i muzułmanami. Religia powinna wzmacniać porozumienie między narodami, ucząc ludzi rozwiązywania konfliktów nie środkami przemocy, ale na drodze współpracy i poszanowania praw. Papież wyraził życzenie, aby Kościół w Libii mógł służyć opieką duchową nie tylko swoim wiernym, ale całej społeczności Ojciec Święty skierował przesłanie do uczestników międzynarodowego spotkania biskupów zorganizowanego w Castel Gandolfo przez ruch Focolari. Nauczanie papieskie dotyczyło jedności Kościoła i roli biskupów w jej budowaniu W Watykanie poinformowano, że stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych abp Renato Raffaele Martino przekazał sekretarzowi generalnemu tej organizacji, Kofi Annanowi wyrazy głębokiego zaniepokojenia Ojca Świętego zaostrzającym się kryzysem irackim. Przedstawiciel papieski wezwał ONZ do podjęcia inicjatyw dyplomatycznych, które pozwolą zapobiec militarnemu rozwiązaniu konfliktu.
  • 18 II — Audiencja generalna. W Auli Pawła VI — obok pielgrzymów z 18 krajów świata — było obecnych ponad tysiąc Polaków, w tym pielgrzymi z diecezji toruńskiej z bpem Andrzejem Suskim i bpem pomocniczym Janem Chrapkiem, oraz z diecezji drohiczyńskiej z bpem Antonim Dydyczem. W audiencji uczestniczył także biskup sandomierski Wacław Świerzawski W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zostało przedstawione tegoroczne orędzie papieskie na Wielki Post Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano skierował w imieniu Papieża telegramy kondolencyjne do arcybiskupów Jaunde w Kamerunie i Tajpej na Tajwanie w związku z tragediami, do jakich doszło w ostatnich dniach na terenie ich diecezji (na przedmieściach Jaunde na skutek wybuchu dwóch wagonów-cystern zginęło ok. 150 osób, a ponad 100 odniosło rany, natomiast w katastrofie lotniczej na Tajwanie straciło życie ponad 200 osób).
  • 19 II — Rano Jan Paweł II sprawował Eucharystię z pierwszą grupą biskupów hiszpańskich przybyłych z wizytą ad limina. W przemówieniu Papież nawiązał do sytuacji duszpasterskiej Kościołów lokalnych, położonych w północnej części Hiszpanii, akcentując szczególnie problemy małżeństwa i rodziny. Wobec obecnego kryzysu tych fundamentalnych wartości należy zdecydowanie głosić Bożą prawdę o związku mężczyzny i kobiety, aby prawdziwie służyć rodzinie i całemu społeczeństwu Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan W południe w Sali Klementyńskiej Jan Paweł II spotkał się z pielgrzymami z diecezji toruńskiej i drohiczyńskiej.
  • 20 II — Rano Jan Paweł II odprawił w swojej kaplicy prywatnej Mszę św. wraz z 30 nowymi członkami Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Uczestniczyli oni w odbywającej się w dniach 16-20 lutego sesji plenarnej Komisji, podczas której opracowano program jej działalności na najbliższe pięć lat, nawiązując do tematów wskazanych przez Ojca Świętego w liście apostolskim Tertio millennio adveniente. W skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej wchodzi m.in. ks. prof. Tomasz Węcławski z Poznania Sprawa dialogu ekumenicznego i jedności w wierze była przedmiotem papieskiego przemówienia wygłoszonego podczas audiencji dla uczestników spotkania Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Episkopatów Europy z przedstawicielami Konferencji Kościołów Europy, zrzeszającej różne wyznania chrześcijańskie. Jan Paweł II wyraził m.in. zadowolenie z faktu, że problemy ekumenizmu znalazły się w programach formacji duchownych. Od ich przygotowania do pracy zależy postęp wiernych na drodze braterstwa i jedności Ojciec Święty przyjął na audiencji uczestników międzynarodowej konferencji poświęconej zdrowiu kobiet, zorganizowanej w Rzymie przez Instytut Bioetyki Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore oraz Centrum Etyki Lekarskiej Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie.
  • 21 II — O godz. 10.30 na placu św. Piotra odbył się Zwyczajny Konsystorz Publiczny, podczas którego Ojciec Święty kreował 20 nowych kardynałów, w tym Polaka — byłego arcybiskupa Lusaki w Zambii Adama Kozłowieckiego SJ Jan Paweł II mianował biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej ks. Mariana Florczyka. Urodził się on 25 października 1954 r. w Kielcach, gdzie wstąpił w 1975 r. do Wyższego Seminarium Duchownego. Otrzymał święcenia kapłańskie 6 czerwca 1981 r. Przez kilka lat pracował w duszpasterstwie parafialnym, a od 1984 r. studiował nauki społeczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu Angelicum w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat. Po powrocie do kraju w 1991 r. pełnił obowiązki diecezjalnego duszpasterza ludzi pracy oraz był kapelanem w więzieniu. Obecnie jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i wykładowcą socjologii.
  • 22 II — Podczas Mszy św. sprawowanej przed południem na placu św. Piotra Jan Paweł II nałożył pierścienie kardynalskie nowym kardynałom «Anioł Pański» z Papieżem Wieczorem w Sali Klementyńskiej Ojciec Święty spotkał się z kard. Adamem Kozłowieckim i ok. 200 Polakami — uczestnikami Konsystorza (byli wśród nich obecni m.in. mieszkańcy rodzinnej miejscowości nominata oraz współbracia zakonni).
  • 23 II — Jan Paweł II przyjął na audiencjach prywatnych nowo kreowanych kardynałów oraz ich krewnych i przyjaciół, którzy przybyli do Rzymu, by wziąć udział w Konsystorzu Jan Paweł II ratyfikował Konkordat między Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. W uroczystym akcie podpisania dokumentu wzięli udział m.in. Sekretarz Stanu kard. Angelo Sodano, biskup-nominat Stanisław Dziwisz oraz ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Stefan Frankiewicz Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikacyjne Konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.
  • 24 II — Jan Paweł II przyjął 50 członków Papieskiej Akademii «Pro Vita», którzy brali udział w sesji plenarnej poświęconej zagadnieniu genomu ludzkiego. Do tej tematyki Papież nawiązał również w swoim przemówieniu przekazanym uczestnikom audiencji W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej odbyło się spotkanie z okazji wyniesienia do godności kardynalskiej abpa Adama Kozłowieckiego SJ, zorganizowane przez ambasadora Stefana Frankiewicza. Przybyli na nie m.in. abp Zenon Grocholewski, abp Szczepan Wesoły, ks. prał. Henryk Nowacki z sekcji polskiej Sekretariatu Stanu, księża polscy pracujący w Watykanie oraz grupa jezuitów. Kard. Adam Kozłowiecki wyraził wdzięczność za otrzymane w Ojczyźnie wychowanie i dziedzictwo kultury polskiej.
  • 25 II — Audiencja generalna. W katechezie Ojciec Święty mówił o znaczeniu Wielkiego Postu w życiu chrześcijanina. W Auli Pawła VI obecnych było ok. 600 Polaków O godz. 16.30 Jan Paweł II przewodniczył w bazylice św. Sabiny na Awentynie liturgii Środy Popielcowej Papież przesłał mieszkańcom Brazylii orędzie radiowo-telewizyjne z racji zorganizowanej tam w Wielkim Poście kampanii pod hasłem: «Braterstwo i oświata w służbie życia i nadziei».
  • 26 II — W Sali Klementyńskiej Ojciec Święty spotkał się z biskupami i księżmi swojej diecezji. Na program spotkania, poświęconego Wielkim Misjom Miejskim, złożyły się: wystąpienie wikariusza Rzymu kard. Camillo Ruiniego, świadectwa księży oraz przemówienie papieskie. Jan Paweł II zwrócił uwagę, że trwające w Wiecznym Mieście Misje są przygotowaniem do wielkich spotkań w Roku Świętym, takich jak jubileusz rodzin, młodzieży, kapłanów czy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
  • 27 II — Audiencja dla biskupów amerykańskich z regionu Nowego Jorku, którzy przybyli do Watykanu z wizytą ad limina. W przekazanym im przemówieniu Ojciec Święty zwrócił uwagę na potrzebę głoszenia ludziom orędzia o zbawieniu, za którym tęskni każdy człowiek w każdym czasie. W teologii, katechezie i życiu duchowym trzeba ciągle powracać do Pisma Świętego — daru Bożego dla chrześcijan i wspólnoty wierzących.
  • 28 II — Nowy ambasador Panamy przy Stolicy Apostolskiej Mario Antonio Velasquez Fernandez złożył na ręce Jana Pawła II listy uwierzytelniające. W przemówieniu Ojciec Święty podkreślił, że sam wzrost bogactw materialnych nie jest sprawą najważniejszą w życiu ludzi, przedsiębiorstw i całych narodów. Rozwój i postęp nie może być zredukowany wyłącznie do wymiaru ekonomicznego, ponieważ najgłębsze pragnienia człowieka wykraczają poza sferę materialną. Papież wezwał Panamczyków do większej solidarności, zwłaszcza z osobami i grupami znajdującymi się w trudnym położeniu W kościele św. Andrzeja na Kwirynale odbyła się uroczystość objęcia świątyni — jako kościoła tytularnego — przez nowo mianowanego kard. Adama Kozłowieckiego. W uroczystości uczestniczył m.in. sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Zenon Grocholewski, radca Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej Wojciech Biliński, a także ambasador Włoch przy Stolicy Apostolskiej Alberto Leoncini Bartoli. W czasie Mszy św. główny celebrans kard. Adam Kozłowiecki wygłosił homilię w języku włoskim i polskim podkreślając, że jego kościół tytularny, związany z postacią św. Stanisława Kostki, ma szczególną dla niego wymowę, ponieważ tego świętego obrał sobie za patrona przy bierzmowaniu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama