Kronika działalności Stolicy Apostolskiej - I 1999

Kronika działalności Stolicy Apostolskiej (wydarzenia, audiencje, spotkania) w styczniu 1999

  • 1 I — W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki w Bazylice Watykańskiej Jan Paweł II sprawował Eucharystię z okazji XXXII Światowego Dnia Pokoju «Anioł Pański» z Papieżem. Do rodaków Ojciec Święty powiedział: «Pozdrawiam jeszcze pielgrzymów z Polski, a także wszystkich rodaków w kraju i za granicą. Życzę, aby rozpoczynający się nowy rok obfitował we wszelkie dobro od Boga i od ludzi. Pozdrawiam Chór Akademicki z Warszawy, Chór ’Sezamki’ z Łodzi, Chór ’Serduszko’ ze Szczecina oraz młodzież z Przemyśla».
  • 3 I — «Anioł Pański» z Papieżem. Po polsku Jan Paweł II powiedział: «Witam również pielgrzymów z Polski, w szczególności młodzież z Grodna na Białorusi. Wszystkim życzę dobrego nowego roku» Wieczorem Ojciec Święty odwiedził szopkę betlejemską zbudowaną przez pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta w siedzibie przedsiębiorstwa przy via dei Cavalleggeri. W drodze powrotnej zatrzymał się w domu dla najuboższych — Dono di Maria, prowadzonego w Watykanie przez siostry Misjonarki Miłości, gdzie spotkał się z ok. 50 osobami bezdomnymi i opuszczonymi.
  • 4 I — Opublikowane zostało przesłanie, które przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Francis Arinze skierował do muzułmanów z okazji zakończenia Ramadanu. W imieniu wszystkich katolików złożył muzułmanom życzenia obfitości Bożego błogosławieństwa, wzywając wyznawców obu religii, aby kierowali się w życiu przykazaniem miłości bliźniego.
  • 6 I — Przed południem w Bazylice Watykańskiej Jan Paweł II odprawił Mszę św., podczas której dokonał konsekracji dziewięciu nowych biskupów. Jednym z nich był włoski kapłan Alessandro d'Errico, długoletni pracownik Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, mianowany przez Ojca Świętego nuncjuszem apostolskim w Pakistanie «Anioł Pański» z Papieżem.
  • 7 I — Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji nowo konsekrowanych biskupów, którzy przybyli do Watykanu wraz z rodzinami i przyjaciółmi.
  • 8 I — Jan Paweł II spotkał się z grupą 375 byłych alumnów Papieskiego Kolegium Ameryki Północnej, uczelni powstałej w 1859 r. W przemówieniu Papież wyraził życzenie, aby w podzielonym społeczeństwie byli oni sługami i wiernymi świadkami nadprzyrodzonej komunii z Bogiem i ludźmi, która stanowi serce Kościoła.
  • 9 I — Z udziałem Ojca Świętego odbył się w Watykanie konsystorz publiczny, w którym uczestniczyli kardynałowie przebywający i pracujący w Rzymie. Przedmiotem obrad była kanonizacja trzech błogosławionych: francuskiego kapłana Marcelego Benedykta Józefa Champagnat, włoskiego kapłana Jana Calabrii i włoskiej siostry zakonnej Augustyny Liwii Pietrantoni. Zostaną oni zaliczeni w poczet świętych 18 kwietnia. Od początku pontyfikatu Papież kanonizował 280 świętych, w tym 246 męczenników Zostało ogłoszone Orędzie Jana Pawła II na XIV Światowy Dzień Młodzieży, który będzie obchodzony we wszystkich Kościołach lokalnych w Niedzielę Palmową.
  • 10 I — Przed południem w Kaplicy Sykstyńskiej Ojciec Święty odprawił Mszę św., podczas której udzielił chrztu św. dziewiętnaściorgu dzieciom pochodzącym z Włoch, Szwajcarii, Francji i Polski «Anioł Pański» z Papieżem.
  • 11 I — W Sali Królewskiej Ojciec Święty przyjął na audiencji członków korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej. Wieczorem dyplomaci spotkali się z Sekretarzem Stanu kard. Angelo Sodano.
  • 13 I — Audiencja generalna. Wśród ok. 200 pielgrzymów z Polski obecni byli w Auli Pawła VI m.in. parlamentarzyści, uczniowie i nauczyciele z Jeleniej Góry oraz przedstawiciele Instytutu Pediatrii z Krakowa.
  • 14 I — Papież przyjął na specjalnej audiencji uczestników międzynarodowego sympozjum, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury. Przybyli oni do Watykanu z wielu krajów starego kontynentu, aby omówić tematykę II Specjalnego Zgromadzenia Synodu Biskupów poświęconego Europie: «Chrystus — źródło nowej kultury dla Europy na progu trzeciego tysiąclecia» W Sali Klementyńskiej Ojciec Święty spotkał się z pracownikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo osób przebywających na terenie Watykanu. W przemówieniu podkreślił doniosłą rolę żandarmerii i służb porządkowych Stolicy Apostolskiej, szczególnie w perspektywie zbliżającego się Wielkiego Jubileuszu, oraz wyraził im wdzięczność za codzienną pracę, umożliwiającą sprawny i bezpieczny przebieg audiencji i uroczystości religijnych.
  • 15 I — Rano w swej prywatnej kaplicy Papież sprawował Eucharystię wraz z biskupami Bośni i Hercegowiny, którzy przybyli do Watykanu z wizytą ad limina. W przekazanym im przemówieniu podkreślił, że pierwszorzędnym zadaniem stojącym przed Kościołem w tym kraju jest zorganizowanie życia religijnego w diecezjach i parafiach oraz świadczenie pomocy ludności w odbudowie wszystkiego, co zostało zniszczone podczas działań wojennych. Fundamentem, na którym trzeba tworzyć lepszą przyszłość kraju, są: prawda, wolność, sprawiedliwość, wzajemny szacunek, solidarność, przebaczenie i pojednanie, dialog ekumeniczny z braćmi prawosławnymi, żydami i muzułmanami Jan Paweł II przyjął ok. 350-osobową grupę pracowników Tajnego Archiwum Watykańskiego i Biblioteki Apostolskiej. W przemówieniu wygłoszonym z tej okazji Ojciec Święty podkreślił, że przechowywane pieczołowicie dokumenty zawierają — i w pewien sposób przekazują — historyczną pamięć Kościoła o sobie samym i o jego posłudze apostolskiej na przestrzeni wieków, zarówno o blaskach, jak i o cieniach. Obie te rzeczywistości trzeba bez lęku poznawać i dziękować Bogu, który nie przestaje prowadzić swego Kościoła pośród wydarzeń tego świata.
  • 16 I — Ojciec Święty przyjął grupę przedstawicieli władz włoskiego regionu Lacjum wraz z przewodniczącym Rady Regionu Luką Borgomeo. W skierowanym do nich przemówieniu Jan Paweł II mówił o najważniejszym wydarzeniu, do którego przygotowuje się Lacjum i Rzym — Wielkim Jubileuszu Roku 2000. Jego obchody wykraczają poza granice Kościoła i w pewien sposób angażują całe społeczeństwo i administrację publiczną Ok. 200 alumnów i profesorów regionalnego Seminarium Duchownego w Apulii we Włoszech przybyło do Watykanu, aby spotkać się z Ojcem Świętym z okazji 90. rocznicy powstania uczelni. Przemówienie papieskie dotyczyło formacji seminaryjnej przyszłych kapłanów, która musi dokonywać się w klimacie modlitwy, refleksji intelektualnej i wzajemnej życzliwości, aby mogła prowadzić do «przemiany serca» i służby Ludowi Bożemu na wzór Chrystusa Dobrego Pasterza.
  • 17 I — Przed południem Ojciec Święty odwiedził rzymską parafię pod wezwaniem św. Liboriusza, zamieszkałą przez blisko 1 500 rodzin. W homilii Papież nawiązał m.in. do kontaktów parafian z niemiecką archidiecezją Paderborn, która ufundowała dla nich nowy kościół, aby upamiętnić pobyt Jana Pawła II w Niemczech w 1996 r. Była to już 289. parafia, którą odwiedził Ojciec Święty od początku swego pontyfikatu «Anioł Pański» z Papieżem.
  • 18 I — Odbyła się audiencja dla przedstawicieli władz prowincjalnych Rzymu. W przemówieniu Papież powiedział, że człowiek jest drogą Kościoła i powinien być także drogą wszelkiej działalności politycznej i administracyjnej w społeczeństwie. Pierwszeństwo w tej dziedzinie trzeba przyznać ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. W realizacji tych zadań Kościół ofiaruje swą bezinteresowną pomoc Jan Paweł II przyjął nowego arcybiskupa Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego w Finlandii Jukka Paarma wraz z osobami towarzyszącymi. Zwracając się do przybyłych, Ojciec Święty podkreślił, że na progu trzeciego tysiąclecia wzrasta wśród chrześcijan żywe dążenie do przywrócenia jedności, jakiej pragnął Chrystus dla wszystkich swoich uczniów. Fakt ten będzie miał wielkie znaczenie w dziele ewangelizacji Europy i całego świata Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: «Bóg zamieszka wraz z nimi i będą Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi» (Ap 21, 3).
  • 19 I — Ponad 70 alumnów rzymskiego Kolegium Capranica spotkało się z Ojcem Świętym na audiencji prywatnej. Przemawiając do nich, Jan Paweł II wskazał na świadectwo życia chrześcijańskiego św. Agnieszki, patronki kolegium, która nie wahała się ponieść śmierci męczeńskiej za Chrystusa Papież pobłogosławił dwa żywe baranki, z których wełny zostaną wykonane paliusze dla arcybiskupów metropolitów na znak ich godności kościelnej i szczególnej więzi ze Stolicą Apostolską Zostało opublikowane Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post 1999 r. W związku ze śmiercią teologa protestanckiego i pioniera ruchu ekumenicznego Oscara Cullmanna, Jan Paweł II wystosował na ręce przewodniczącego Kościoła Luterańsko-Augsburskiego Alzacji prof. Marka Lienharda telegram kondolencyjny, podkreślając w nim, iż dzieło życia zmarłego uczonego wytycza wszystkim chrześcijanom drogę, którą winni postępować w dążeniu do jedności.
  • 20 I — Audiencja generalna. Wśród ok. 100 pielgrzymów z Polski obecny był w Auli Pawła VI metropolita poznański abp Juliusz Paetz.
  • 21 I — W przemówieniu do pracowników i adwokatów Roty Rzymskiej, których przyjął na audiencji, Papież przeanalizował naturę instytucji małżeństwa, której użyteczność jest dziś niejednokrotnie kwestionowana. Nawiązując do prowadzonej obecnie kampanii na rzecz prawnego uznania związków pomiędzy osobami tej samej płci, wezwał wszystkich członków Kościoła i ludzi dobrej woli, by bronili niepodważalnych zasad stanowiących fundament rodziny — podstawowej komórki społeczeństwa Na wiadomość o tragicznych wydarzeniach w Kosowie, Jan Paweł II skierował telegram do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Jugosławii abpa Franca Perko, w którym wezwał odpowiedzialnych za trwający konflikt do położenia kresu przemocy i do poszanowania praw człowieka w tym regionie Europy.
  • 22 I — Ojciec Święty udał się w 85. podróż zagraniczną, której trasa prowadziła do Meksyku i St. Louis w Stanach Zjednoczonych.
  • 25 I — W bazylice św. Pawła za Murami została odprawiona uroczysta Msza św. na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W imieniu Jana Pawła II Eucharystię sprawował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Edward Idris Cassidy, który w homilii powiedział, że wolą Bożą jest, aby wszyscy w Kościele stanowili jedno. Podziały istniejące wśród uczniów Chrystusa są zgorszeniem dla niechrześcijan. Przypomniał również, że przed czterdziestu laty Jan XXIII zapowiedział w bazylice św. Pawła za Murami zwołanie Soboru Watykańskiego II.
  • 26 I — W watykańskim Biurze Prasowym kard. Jorge Arturo Medina Estévez, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przedstawił nową wersję rozdziału Rituale Romanum, poświęconego egzorcyzmom. Nowa wersja, opracowana w języku łacińskim (tłumaczenia na języki nowożytne zostaną przygotowane przez Konferencje Episkopatów), jest owocem dziesięciu lat pracy i opiera się na wskazaniach soborowej konstytucji o liturgii Sacrosanctum Concilium. W porównaniu z wersją dotychczas obowiązującą, pochodzącą z 1614 r., odznacza się większą prostotą języka i pozwala egzorcyście na dokonanie wyboru tekstów modlitw, tak aby były jak najlepiej dostosowane do konkretnej sytuacji. Egzorcyzm w sensie ścisłym pozostaje zastrzeżony dla kapłanów specjalnie upoważnionych przez lokalnego biskupa, ale nowy rytuał zawiera także teksty modlitw do prywatnego odmawiania przez wiernych. Jak podkreślił w swojej wypowiedzi kard. Medina Estévez, publikacja odnowionego rytuału nie oznacza zmiany nauczania Kościoła — potwierdzonego zresztą przez nowy Katechizm — na temat istnienia złych duchów, form ich działania oraz sposobów walki z nimi, lecz ma jedynie dostosować praktykę egzorcyzmów do współczesnej mentalności, zgodnie z duchem odnowy soborowej.
  • 28 I — Ojciec Święty zakończył swą 85. podróż apostolską poza granice Włoch i ok. godz. 12.30 przybył do Watykanu.
  • 29 I — W Watykanie zostało opublikowane Orędzie Jana Pawła II na XXXIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 1999 r. W wielu krajach dzień ten jest obchodzony w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego; w Polsce — w trzecią niedzielę września.
  • 31 I — «Anioł Pański» z Papieżem. Zwracając się do pielgrzymów z Polski, Jan Paweł II powiedział: «Pozdrawiam kapłanów z diecezji lubelskiej, zamojskiej i rzeszowskiej, młodzież franciszkańską z Jasła, nauczycieli z Bielska-Białej-Straconki. Niech Bóg wam błogosławi!»
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama